STAN bude mít ministry vnitra, školství, průmyslu a pro EU, prozradil Rakušan

Starostové a nezávislí (STAN) ve čtvrtek podpořili vládní koaliční smlouvu. Později schválila koaliční smlouvu jednoznačnou většinou výkonná rada ODS. Oznámil to předseda strany Fiala. Na koaliční smlouvě a programovém prohlášení budoucí vlády se domluvily koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN v úterý. Dokumenty se jejich lídři chystají podepsat 8. listopadu.

Koaliční dohodu chtějí strany zveřejnit až po pondělním podpisu. Ve čtvrtek večer o koaliční smlouvě jednali i občanští demokraté, v pátek ji projednají lidovci a TOP 09. Kandidát na premiéra Fiala prozatím potvrdil, že ODS obsadí pět ministerstev, a to financí, dopravy, spravedlnosti, kultury a obrany. Nový většinový kabinet bude mít 18 členů, oproti současné vládě ANO a ČSSD v něm přibydou ministři pro legislativu, pro evropské záležitosti a pro vědu, výzkum a inovace jako ministři bez portfeje.

O dvou postech je jasno

STAN bude mít ministry vnitra, školství, průmyslu a obchodu a ministra pro evropské záležitosti. Hnutí bude ve vládě zastávat také funkci vicepremiéra. Pirátům připadnou ministerstvo pro místní rozvoj, ministerstvo zahraničí a funkce ministra pro legislativu, řekl po čtvrtečním jednání širšího vedení STAN novinářům předseda Starostů Vít Rakušan.

Starostové mají podle něj jasno o personálním obsazení dvou ze svých postů, u dalších existuje zatím více alternativ. „Pak s tím půjdeme na hlasování na celostátní výbor. U dvou ministerstev máme ještě nějaké alternativy, které řešíme,“ sdělil. Celostátní výbor se sejde operativně podle toho, kdy bude Petr Fiala (ODS) pověřen sestavením vlády.

Rakušan předpokládá, že ministr vnitra nadále povede Ústřední krizový štáb (ÚKŠ). Při diskusích koalic Spolu a PirSTAN podle něj nezaznělo, že by tomu mělo být jinak. „Předpokládám, že je tu shoda na pokračování tohoto režimu,“ řekl. Považuje to za přirozené a rozumné, protože tato kompetence k ministrovi vnitra patří. Ministrem vnitra bude s nejvyšší pravděpodobností právě Rakušan.

Vedle Rakušana je pravděpodobně jistá i nominace místopředsedy STAN Věslava Michalika do funkce ministra průmyslu. V případě ministerstva školství se nejčastěji hovoří o bývalém šéfovi Starostů Petru Gazdíkovi, v souvislosti s ministrem zaměřeným na EU se zmiňuje radní Olomouckého kraje a také český zástupce v Evropském výboru regionů Radim Sršeň.

Rakušan nechtěl upřesnit, kolik dalších vicepremiérů bude nový kabinet mít. „Nechám to až na informaci od budoucího premiéra Fialy, až bude představovat konkrétní uspořádání vlády. Myslím, že ten princip je logický, máme ho předjednaný, ale skutečně tuhle informaci nechám na něm,“ řekl.

Bartoš: Postupujeme jednotně

Největší kontroverze v diskusi na čtvrtečním jednání Starostů vzbudil záměr, podle kterého má ministerstvo pro místní rozvoj v rámci koalice PirSTAN připadnout Pirátům. V médiích také přibývají zprávy o neshodách mezi oběma subjekty v koalici.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš však ve vysílání CNN Prima NEWS zdůraznil, že jde často o věci vytržené z kontextu než o reálné hrozby rozpadu koalice. „Postupujeme tak, jak jsme slíbili voličům. Na jednáních jsme se Starosty vystupovali naprosto jednotně. Našli jsme konsenzus na struktuře vlády, která je pro PirSTAN výhodná,“ dodal.

Tagy: