reklama

STAN bude mít ministry vnitra, školství, průmyslu a pro EU, prozradil Rakušan

Starostové a nezávislí (STAN) ve čtvrtek podpořili vládní koaliční smlouvu. Později schválila koaliční smlouvu jednoznačnou většinou výkonná rada ODS. Oznámil to předseda strany Fiala. Na koaliční smlouvě a programovém prohlášení budoucí vlády se domluvily koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN v úterý. Dokumenty se jejich lídři chystají podepsat 8. listopadu.

reklama

Koaliční dohodu chtějí strany zveřejnit až po pondělním podpisu. Ve čtvrtek večer o koaliční smlouvě jednali i občanští demokraté, v pátek ji projednají lidovci a TOP 09. Kandidát na premiéra Fiala prozatím potvrdil, že ODS obsadí pět ministerstev, a to financí, dopravy, spravedlnosti, kultury a obrany. Nový většinový kabinet bude mít 18 členů, oproti současné vládě ANO a ČSSD v něm přibydou ministři pro legislativu, pro evropské záležitosti a pro vědu, výzkum a inovace jako ministři bez portfeje.

O dvou postech je jasno

STAN bude mít ministry vnitra, školství, průmyslu a obchodu a ministra pro evropské záležitosti. Hnutí bude ve vládě zastávat také funkci vicepremiéra. Pirátům připadnou ministerstvo pro místní rozvoj, ministerstvo zahraničí a funkce ministra pro legislativu, řekl po čtvrtečním jednání širšího vedení STAN novinářům předseda Starostů Vít Rakušan.

Starostové mají podle něj jasno o personálním obsazení dvou ze svých postů, u dalších existuje zatím více alternativ. „Pak s tím půjdeme na hlasování na celostátní výbor. U dvou ministerstev máme ještě nějaké alternativy, které řešíme,“ sdělil. Celostátní výbor se sejde operativně podle toho, kdy bude Petr Fiala (ODS) pověřen sestavením vlády.

Rakušan předpokládá, že ministr vnitra nadále povede Ústřední krizový štáb (ÚKŠ). Při diskusích koalic Spolu a PirSTAN podle něj nezaznělo, že by tomu mělo být jinak. „Předpokládám, že je tu shoda na pokračování tohoto režimu,“ řekl. Považuje to za přirozené a rozumné, protože tato kompetence k ministrovi vnitra patří. Ministrem vnitra bude s nejvyšší pravděpodobností právě Rakušan.

Vedle Rakušana je pravděpodobně jistá i nominace místopředsedy STAN Věslava Michalika do funkce ministra průmyslu. V případě ministerstva školství se nejčastěji hovoří o bývalém šéfovi Starostů Petru Gazdíkovi, v souvislosti s ministrem zaměřeným na EU se zmiňuje radní Olomouckého kraje a také český zástupce v Evropském výboru regionů Radim Sršeň.

Rakušan nechtěl upřesnit, kolik dalších vicepremiérů bude nový kabinet mít. „Nechám to až na informaci od budoucího premiéra Fialy, až bude představovat konkrétní uspořádání vlády. Myslím, že ten princip je logický, máme ho předjednaný, ale skutečně tuhle informaci nechám na něm,“ řekl.

Bartoš: Postupujeme jednotně

Největší kontroverze v diskusi na čtvrtečním jednání Starostů vzbudil záměr, podle kterého má ministerstvo pro místní rozvoj v rámci koalice PirSTAN připadnout Pirátům. V médiích také přibývají zprávy o neshodách mezi oběma subjekty v koalici.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš však ve vysílání CNN Prima NEWS zdůraznil, že jde často o věci vytržené z kontextu než o reálné hrozby rozpadu koalice. „Postupujeme tak, jak jsme slíbili voličům. Na jednáních jsme se Starosty vystupovali naprosto jednotně. Našli jsme konsenzus na struktuře vlády, která je pro PirSTAN výhodná,“ dodal.

Tagy:
politika Vít Rakušan STAN ODS Ivan Bartoš Petr Gazdík Starostové a nezávislí vláda koaliční smlouva SPOLU Věslav Michalik PIRSTAN

Hlavní zprávy

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Volby by vyhrálo ANO před Spolu, PirSTAN ztrácí voliče, ukazuje listopadový průzkum

Sněmovní volby by v listopadu podle volebního modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29,5 procenta hlasů. Druhá by skončila koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, kterou by volilo 26 procent lidí. Třetí by bylo uskupení Pirátů se Starosty (PirSTAN) s podporou 16,5 procenta a čtvrté hnutí SPD, kterému model přisoudil 8,5 procenta. Žádná další strana by stejně jako při říjnových volbách nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro zisk poslaneckých mandátů.

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

Rozloučení s režisérem Hanušem. Po smrti se usmíval jako na předávání cen, popisuje vdova

Režisér seriálu Život na zámku Jaroslav Hanuš byl se svou smrtí smířen a bylo to na něm vidět i poté, co zemřel. Prozradila to jeho manželka Klára Gočárová. Ještě předtím, než ho odvezla pohřební služba, Gočárová manžela umyla, oblékla do svátečního a uložila do postele, kde se prý usmíval. „Člověk, když ho viděl, měl pocit, že je na předávání cen TýTý,“ řekla Hanušova žena.

reklama