Další spolupráce ANO s pětikoalicí. Vládnout budou v Ostravě a Karlových Varech

V Ostravě podepsali koaliční smlouvu o vedení města zástupci vítězného hnutí ANO s koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Piráty. Hnutí bude mít v radě města většinu hlasů. Podobně povolební vyjednávání dopadlo v Karlových Varech, kde vznikne koalice vítězného ANO, Karlovaráků a Spolu. Strany už podepsaly memorandum o spolupráci.

Primátorem Ostravy zůstane Tomáš Macura z ANO. „Hnutí ANO si de facto ponechává stávající portfolio, a to včetně většiny personálního obsazení,“ uvedl. Náměstkyněmi za ANO zůstávají Kateřina Šebestová, která bude mít na starost životní prostředí, a Zuzana Bajgarová, jež bude mít v gesci investice.

„Jedinou změnou je, že namísto pana Radima Babince bude náměstkem pro odbor majetku a veřejných zakázek Karel Malík, který byl doposud členem rady jakožto neuvolněný, a Martina Bednáře střídá na pozici neuvolněného člena rady Miroslav Otisk z Poruby. Dále bude členem rady Ondřej Němeček z Moravské Ostravy a Přívozu,“ prozradil Macura.

Oproti dosavadním šesti bude mít sedm náměstků. Koalice Spolu bude mít v radě čtyři lidi, z toho tři náměstky. Jan Dohnal (ODS) bude mít v gesci dopravu a sport, Miroslav Svozil (ODS) bude mít na starost finance, které měl dosud vedle funkce primátora na starost Macura. Na pozici náměstka zůstává Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), který bude mít na starost sociální věci a zdravotnictví. Neuvolněným členem rady za koalici Spolu bude Vladimír Cigánek (ODS).

„Andree Hoffmannové (Piráti) coby náměstkyni zůstává resort vzdělávání, ale k němu si přibírá kulturu, a naopak se vzdává resortu sportu ve prospěch pana Dohnala,“ zmínil ostravský primátor s tím, že při koaličních vyjednáváních poměrně rychle našli průsečík mezi programovými prioritami všech tří politických subjektů.

„V prvé řadě je to o tom, že jsme připraveni pomoci lidem i institucím při překonávání energetické a ekonomické krize celou řadou opatření, jejichž detaily budeme ještě ladit,“ doplnil Macura.

Volby v Ostravě vyhrálo ANO, které získalo 21 mandátů. Druhé Spolu má devět mandátů, třetí Ostravak bude mít osm zastupitelů. Čtvrtá SPD má sedm mandátů, čtyři zastupitele bude mít STAN, Piráti a KSČM po třech mandátech.

I Karlovy Vary povede politik z ANO

V Karlových Varech nyní budou připravovat koaliční smlouvu a program na následující čtyři roky. Strany budou mít v zastupitelstvu 23 z 35 členů. Koalice v čele města se proti předchozím rokům téměř nezměnila, znovu ji tvoří stejné strany, jen složení rady bude mírně odlišné v důsledku posílení ANO v komunálních volbách. Kandidátkou na primátorku pro následující období je Andrea Pfeffer Ferklová (ANO).

Komunální volby v Karlových Varech vyhrálo ANO, získalo 14 mandátů. Druzí skončili Karlovaráci s pěti mandáty, třetí SPD se čtyřmi mandáty, čtvrtá koalice Spolu se čtyřmi mandáty. Čtyři zastupitele má pátá KOA. Šestí jsou Piráti se dvěma mandáty, sedmí STAN se dvěma zastupiteli.

Tagy: