reklama

Babiš s Maláčovou se do sebe ostře pustili. Napětí mezi ANO a ČSSD houstne čím dál víc

Do sněmovních voleb zbývají zhruba dva týdny a volební kampaň je v závěrečné fázi. Napětí stoupá i mezi hnutím ANO a sociálními demokraty. Premiér Andrej Babiš (ANO) se znovu opřel do ministerstva práce a sociálních věcí. To vede v současnosti místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová.

reklama

Ministerstvo práce podle Andreje Babiše nedostatečně podporuje mladé lidi. Premiér také zdůraznil, že má velký zájem, aby hnutí ANO v případě účasti v příští vládě tento resort vedlo.

„Vidíme v tom velký potenciál na restrukturalizaci resortu. Pokud jde o podporu lidí, kteří chtějí pracovat a samozřejmě mladých rodin, které chtějí vychovávat děti,“ uvedl Babiš. Zásadním problémem je podle něj fakt, že se v Česku, potažmo v celé Evropě, rodí málo dětí.

Proti zájmu Babiše o vedení ministerstva práce se současná šéfka resortu Jana Maláčová ostře ohradila. „Hnutí ANO o ministerstvo usiluje, aby si mohlo přivézt do Česka 300 tisíc cizinců. Ti budou nahrazovat naše lidi a srážet výplaty dolů. S tím nemůžu souhlasit. Na všech a na všem se byznys dělat nedá,“ napsala na Twitter.

Hádku vedl i Hamáček a Vojtěch

Za poslední dobu nejde zdaleka o jediný spor mezi hnutím ANO a ČSSD. Maláčová už se v úterý neshodla také s ministrem obrany Lubomírem Metnarem (za ANO), a to ohledně výše rozpočtu pro armádu. To vedlo k bizarní hádce na Twitteru.

Minulý týden došlo ještě k o poznání ostřejší rozepři mezi vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) a ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO). Předseda sociálních demokratů nařkl Vojtěcha z toho, že prý plánuje rušit nemocnice. Hamáček tímto způsobem reagoval na článek webu Seznam Zprávy, který pojednává o případné zdravotnické reformě.

Šéf resortu zdravotnictví pak Hamáčka obvinil ze šíření lží. „Žádné nemocnice rušit nebudeme. Nestrašte lidi,“ doplnil Vojtěch.

Vzájemné útoky mezi vládními stranami začaly přibývat už na začátku září. Jedním z příkladů je i Hamáčkovo vyjádření týkající se zahájení volební kampaně ANO. „Už chápeme, proč ANO čekalo s programem až do 2. září. Originál totiž najdete na stránkách ČSSD,“ rýpnul si ministr vnitra.

Hamáček byl přitom v minulosti často kritizován za to, že Babišovu vládu drží u moci zuby nehty, a to i přes kauzu Čapí hnízdo, v níž je premiér Andrej Babiš (ANO) obviněn z dotačního podvodu, či podezření ze spolupráce Babiše s StB.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci
Koronavirus

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci

Vláda se zatím neshodla na protikoronavirových opatřeních ve školství, a je tak otázkou, k čemu se odborníci přikloní. Jak ale uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, se šéfem resortu školství Robertem Plagou by šel do konfliktu nerad . Chápe také, že roušky nebo testování ve školách by nemusely být komfortní. Nerad by ale opakoval černý scénář, dodal v Hlavních zprávách CNN Prima NEWS.

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor
Rádce

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor

Ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších menších alternativních dodavatelů způsobilo starosti zhruba milionu českých zákazníků. Ti mnohdy nevědí, zda přijdou o elektřinu a plyn, jak si najít dodavatele nového a kolik je vlastně budou energie nově stát. Redakce CNN Prima NEWS proto připravila stručný návod, jak při ztrátě dodavatele najít adekvátní náhradu a finančně se z toho nezhroutit.

Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu
360°

Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu

Lidé více slyší na dezinformace a mnohdy věří věcem, které racionálně nedávají hlavu ani patu. Koronavirový scénář v České republice proběhne tak, jak jej určí neočkovaní, uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové upozornila, že COVID-19 je v tuto chvíli neléčitelná nemoc, proto je prevence zásadní.

Bez covid pasu už Italové nesmí do práce. Nehorázné, bouří se občané na demonstracích

Covid pasy nyní potřebují Italové nejen do obchodů či restaurací, ale rovněž do zaměstnání – bez něj si na práci nesáhnou. Nové vládní opatření odstartovalo velkou vlnu nevole a protestů po celé zemi, proti demonstrantům v přístavu Terst musela policie použít i vodní děla a slzný plyn. O dalším postupu včetně možného zmírnění pravidel by měla tamější vláda jednat ještě tento týden.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Reportáž z hospod. Velká část personálu odmítá očkování, prý není třeba

Je to paradox, který nikdo neřeší. Zatímco hlavní hygienička chce neočkovaným zkomplikovat návštěvy restaurací, kaváren či klubů, personál očkován být nemusí. A jak dokazuje následující reportáž, například v Ostravě většinou ani není. „Očkovat se nenechám, vakcíně nevěřím, je moc narychlo vyvinutá,“ říká číšnice Martina Mezey z Caffe Trieste v Ostravě. Právě v tomhle městě přitom žije šéfka hygieniků Pavla Svrčinová, která vytrvale propaguje očkování.

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?

Trestní stíhání kvůli dotaci na penzion, výhružný dopis pro Jaroslava Kuberu či chybějící bezpečnostní prověrka. To jsou jen příklady kontroverzí spojených s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Tomu teď navíc přibylo „na účet“ také zatajování zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Ten podle lékařů z vojenské nemocnice není schopen vykonávat pracovní povinnosti a Mynář to věděl. Přesto o tom neinformoval ani nejvyšší ústavní činitele, ani veřejnost.

reklama

Domácí zpravodajství

Masivní požár v Praze: Kouř byl vidět na kilometry. Škody půjdou do stovek milionů

Aktualizováno

V pražských Malešicích hořela ve středu odpoledne spalovna, ta bude minimálně ve čtvrtek mimo provoz. Na místo dorazil i primátor města Zdeněk Hřib (Piráti). Do ulice Průmyslová vyjelo velké množství jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Kouř bylo vidět z mnoha částí hlavního města. Odhad škod se pohybuje v řádech stovek milionů korun.

reklama