CNN Prima News Jana Maláčová

Jana Maláčová

Výpis příspěvků ke štítku „Jana Maláčová“

Volno i v pátek či méně odpracovaných hodin, zvažuje změnu Polsko. Diskuse se vedou i v Česku

Polské ministerstvo práce a sociálních věcí analyzuje dva návrhy na zkrácení pracovního týdne, oznámila ministryně Agnieszka Dziemianowiczová-Bonková podle televize TVN 24. První možností je zkrátit pracovní týden na 35 hodin, druhou zavést volné pátky. O podobném kroku se dříve uvažovalo i u nás, současný ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) je však proti a hledá prý jiné cesty, jak lidem ulevit.

Řecko jde proti proudu, bude mít šestidenní pracovní týden. Kterým směrem míří Česko a EU?

Zatímco v evropských zemích probíhají bouřlivé debaty, zda nezkrátit pracovní týden na čtyři dny, Řecko půjde opačným směrem. Od června totiž začne platit kontroverzní zákon, který dává zelenou šestidennímu pracovnímu týdnu. Odboráři se ale obávají, že původně volitelný šestidenní pracovní týden budou někteří zaměstnavatelé zneužívat – jako v Číně, kde se „systém 996“ stal synonymem pro moderní otrokářství. Ve Velké Británii či Itálii pracovní týden spíše zkracují, v Česku tak učinily některé soukromé firmy.

Plošné sociální inženýrství, kritizuje lidovce Pilný. Stavme raději školky, dodal Pilip

Za plošné sociální inženýrství označil bývalý ministr financí Ivan Pilný nápad lidovců, že by se bezdětným lidem nad 35 let zvyšovaly sociální odvody. Podle něj je ale jejich návrh očekávatelný, jelikož jim klesají volební preference a musí proto něco dělat, aby získali voličskou základnu. Podle bývalého ministra financí Ivana Pilipa byl lidovecký návrh nešťastně prezentován.

Maláčová o penzích: Armagedon nepřijde. Skočit do postelí a plodit děti ale nestačí, říká Hampl

V debatě o důchodech nemám ráda strašení, že přijde Armagedon, řekla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (SOCDEM). S tím souhlasí i předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Oba kritizovali návrh lidovců na snížení sociálních odvodů pro lidi se dvěma a více dětmi. Podle Maláčové jde o nesmysl, Hampl dodal, že ani rapidní zvýšení porodnosti by nic nevyřešilo.

Část Čechů u počítačů nechápe strach z války, říká Matěj Stropnický. Promluvil i o otci

Neuplyne pomalu den, aby nějakou dezinformaci nešířila sama vláda. Rozhádat se kvůli vzdálenému příbuznému na Ukrajině s vlastním bratrem – Slovenskem, je nebetyčná pitomost. S otcem se dnes politicky shodujeme na více věcech než dříve. Nejen to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS prohlásil bývalý předseda Strany zelených, herec a novinář Matěj Stropnický.

Sledujte záznam Partie s Pekarovou a Okamurou

Trápí českou společnost výrazné názorové rozdělení? A v jaké míře je rozhádaná Poslanecká sněmovna? V nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS se nad těmito tématy střetnou šéf SPD Tomio Okamura a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Následovat bude velká diskuze o důchodech, které se zúčastní bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (SOCDEM) a poslanci Karel Haas (ODS), Pavla Pivoňka Vaňková (STAN) a Aleš Juchelka (ANO). Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Křeček o třaskavém seznamu náročných profesí: Bojím se politizace. Maláčová mluví o naivitě

Je potřeba, aby seznam náročných profesí byl omezený, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ekonom a poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpán Křeček. Podle něj hrozí riziko, že se věc bude politizovat a důchodový systém to následně neutáhne. Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (SOCDEM) ale namítla, že je naivní si myslet, že se návrh schválí bez veřejné diskuze.

Maláčová: Štvát pravičáky je správně a levici nemají všichni chválit. Jurečka je zbytečný

Levicoví politici nemají být všemi chváleni, zhodnotila bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (SOCDEM) kritiku na svoji adresu v podcastu Chuť moci portálu Datarun. „Jestli pravičáka štvete nebo provokujete, je to jedině správně,“ doplnila. Její nástupce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je podle ní zbytečný, protože příliš ustupuje ministru financí Zbyňku Stanjurovi (ODS). Maláčová v rozhovoru promluvila i o svém postoji k posměvačné přezdívce „Venezuela“.

Z toho se přežít nedá, kritizovala Maláčová navýšení minimální mzdy. Pospíšil s Křečkem oponovali

Vládní navýšení minimální mzdy na 18 900 korun je velké zklamání. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to pronesla bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (SOCDEM) s tím, že částka je stále pod hranicí chudoby. „Za ni se v Česku nedá přežít,“ zdůraznila. Výrazný nesouhlas vyjádřil europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09), který argumentoval tím, že se jedná o skokový nárůst o více než 9 procent a o kompromis mezi návrhy odborů a podnikatelů. Jeho slova podpořil i Štěpán Křeček, poradce premiéra Petra Fialy (ODS).

KOMENTÁŘ: Pokrytectví kolem rodičáku a děti jako oběti PR lidovců, ODS i Schillerové

Zatímco před třemi lety většina stran (ODS, lidovci, STAN, TOP 09) současné koalice ostře kritizovala pravidla zvyšování rodičovského příspěvku, označovala je za diskriminační, a dokonce podala ústavní stížnost, dnes se jejich politici tváří, jako by zapomněli. Paradoxně oslavují vlastní, méně spravedlivou variantu. Zdůvodňují to ekonomickou realitou a našponovaným rozpočtem. Nejsou v tom ale sami. I bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) jako by zapomněla, že to byla právě ona, kdo se zdráhal přidat peníze rodinám.