CNN Prima News Sabina Dračková

Sabina Dračková

reportérka FTV Prima, CNN Prima NEWS

sabina.drackova@iprima.cz

Nejnovější příspěvky autora

Vládní letecký speciál vyšel letos už na desítky milionů. Kdo z ministrů procestoval nejvíce?
Politika

Vládní letecký speciál vyšel letos už na desítky milionů. Kdo z ministrů procestoval nejvíce?

V neděli odlétá prezident Petr Pavel do New Yorku, kde se zúčastní mimo jiné Valného shromáždění OSN. Jeho cestu například kvituje i soupeř z prezidentské volby Andrej Babiš. Reakce politiků jsou přesto různé. Představitelé státu často využívají vládní speciály, které se ale do nákladů nedostanou. Letos si letadla z vládní letky objednali politici v čele s prezidentem už 117 krát. Cena za ně se vyšplhala skoro na 78 milionů korun. S informací přišel web iDnes.

Další příspěvky autora

Vládo, víc peněz do zdravotnictví a vzdělání, méně do armády. Lidé mají jasno, ukázal průzkum

Vláda by podle Čechů měla víc investovat do zdravotnictví, vzdělání nebo dopravy, a naopak méně utrácet, pokud jde o peníze na obranyschopnost země. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK. U otázky, kam by měl stát investovat, uvedlo jako odpověď „vojenskou techniku“ jen 14 procent dotázaných, a to i přesto, že nedaleko od našich hranic zuří ničivá válka.

Dovážejme potraviny z Polska, vyzval ekonom. Hloupý nápad, odmítá Schillerová

Místo toho, aby lidé museli nakupovat potraviny v Polsku, mohly by se polské potraviny dovézt k nám a prodávat levně v Česku. Takové řešení vysokých cen potravin navrhuje vládě ekonom Petr Bartoň. Jenže prodej levných výrobků ze zahraničí by se musel výrazně usnadnit – například aby na nich nemusely být informace v češtině. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) označila takový nápad za hloupý. Podle ní je potřeba podpořit české firmy.

Nákupy v Polsku? Šílené, kritizují Křečka politici. Fiala klidní emoce, mluví o poklesu cen

Kontroverzní výrok poradce premiéra Petra Fialy (ODS) pobouřil experty i politiky. Ekonom Štěpán Křeček totiž v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS lidem doporučil, aby jezdili nakupovat do Polska, kde je levněji než u nás. Připustil však, že co je v tomto případě dobré pro peněženky občanů, je špatné pro státní kasu. Předseda vlády na sociálních sítích uvedl, že ceny potravin Česko zvládne.

Důchodci dostanou znovu přidáno. Dopady na státní kasu se ale nelíbí vládě, ve hře je změna

Vysoká lednová inflace přinesla i dílčí pozitivní zprávy. Důchodci dostanou od června díky mimořádné valorizaci znovu přidáno. Navýšení by se mělo pohybovat mezi 750 korunami až tisícovkou. To ale opět výrazně zatíží už tak našponovaný státní rozpočet. Na ministerstvu práce a sociálních věcí proto vzniká návrh, jak zákonné valorizace do budoucna částečně omezit.