reklama

Nový střet zájmů v Hospodářské komoře? Viceprezidentka Bartoňová Pálková je na kandidátce ANO

Irena Bartoňová Pálková (vlevo) je kandidátkou hnutí ANO pro krajské volby.

Viceprezidentka Hospodářské komory ČR Irena Bartoňová Pálková má co vysvětlovat. V úterý se dvěma dalšími členy nejužšího vedení vyzvala k rezignaci prezidenta Komory Vladimíra Dlouhého. Důvodem je jeho údajný střet zájmů kvůli vládou posvěcené kandidatuře do čela OECD. Bartoňová Pálková má přitom sama v krajských volbách kandidovat za vládní hnutí ANO.

reklama

Na kandidátce pro volby do Středočeského kraje, jejíž kopii má redakce CNN Prima News k dispozici, figuruje Irena Bartoňová Pálková na druhém místě. Lídryní zůstává současná hejtmanka a středočeská předsedkyně hnutí ANO Jaroslava Pokorná Jermanová. „Ano, jsem na kandidátce Středočeského kraje, což je ale samospráva a tato kandidatura není v konfliktu zájmů s výkonem funkce viceprezidentky Hospodářské komory ČR,“ potvrdila pro CNN Prima News textovou zprávou Irena Bartoňová Pálková.

Podle ní je její kandidatura v pořádku i proto, že „samospráva nevyjednává s vládou o všeobecných podnikatelských zájmech“ na rozdíl od prezidenta Komory. Vladimír Dlouhý je navíc na funkci generálního tajemníka Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj vládním nominantem, což jej podle Bartoňové Pálkové staví do jasného střetu zájmů.

Do politiky na třetí pokus?

Viceprezidentka Hospodářské komory ČR nicméně stále nemusí mít pozici dvojky na kandidátce hnutí ANO pro středočeské krajské volby jisté. „Nějakou kandidátku máme, ale je neoficiální. Kdo je dneska na pětapadesátém místě, může být zítra klidně na druhém,“ reagovala středočeská krajská manažerka hnutí ANO Romana Fischerová.

Neoficiální kandidátka hnutí ANO pro podzimní volby ve Středočeském kraji.
Neoficiální kandidátka hnutí ANO pro podzimní volby ve Středočeském kraji.

Pokud ale hnutí ANO Irenu Bartoňovou Pálkovou pro krajské volby potvrdí i oficiálně, nebude to její první aspirace na politickou funkci. Již v roce 2013 kandidovala do Poslanecké sněmovny za Stranu soukromníků České republiky a o tři roky později do Senátu za Občanskou demokratickou stranu, a to v obvodu č. 22 Praha 10. Ani v jednom případě neuspěla, v senátních volbách skončila v prvním kole se ziskem zhruba devíti procent hlasů na šestém místě. V minulosti přitom ostře kritizovala někdejší viceprezidentku Hospodářské komory Martu Novákovou za to, že přijala funkci ministryně průmyslu a obchodu ve vládě Andreje Babiše.

K tématu

Irena Bartoňová Pálková v úterý vyzvala prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého k rezignaci na svou funkci, jelikož se stal vládním kandidátem na post generálního tajemníka OECD. To Bartoňová Pálková považuje na střet zájmů neslučitelný s výkonem šéfa jednoho z klíčových zaměstnavatelských svazů. K výzvě se připojili ještě další dva viceprezidenti Komory, a to Bořivoj Minář a Roman Pommer. Podle informací, které má CNN Prima News k dispozici, ale za trojicí „rebelů“ nikdo z širšího vedení z Komory nestojí.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Vláda

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

  • Aktualizováno

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele. Pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres s bydlištěm bude nutné čestné prohlášení či formulář. Nákupy budou možné jen v rámci okresu. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště. Od 1. března budou v ČR uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny s výjimkou těch při zdravotnických zařízeních.

Dětské oblečení ani obuv od pondělí nenakoupíte. Které obchody zůstanou otevřené
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
reklama
reklama
První pokuty za nenošení respirátorů už padly. Strážníci objevili stovky hříšníků

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Česko podalo žalobu na Polsko. Požaduje zastavení těžby ve hnědouhelném dole Turów
Další články
reklama
reklama