reklama

Nový střet zájmů v Hospodářské komoře? Viceprezidentka Bartoňová Pálková je na kandidátce ANO

Irena Bartoňová Pálková (vlevo) je kandidátkou hnutí ANO pro krajské volby.
Foto:

Viceprezidentka Hospodářské komory ČR Irena Bartoňová Pálková má co vysvětlovat. V úterý se dvěma dalšími členy nejužšího vedení vyzvala k rezignaci prezidenta Komory Vladimíra Dlouhého. Důvodem je jeho údajný střet zájmů kvůli vládou posvěcené kandidatuře do čela OECD. Bartoňová Pálková má přitom sama v krajských volbách kandidovat za vládní hnutí ANO.

reklama

Na kandidátce pro volby do Středočeského kraje, jejíž kopii má redakce CNN Prima News k dispozici, figuruje Irena Bartoňová Pálková na druhém místě. Lídryní zůstává současná hejtmanka a středočeská předsedkyně hnutí ANO Jaroslava Pokorná Jermanová. „Ano, jsem na kandidátce Středočeského kraje, což je ale samospráva a tato kandidatura není v konfliktu zájmů s výkonem funkce viceprezidentky Hospodářské komory ČR,“ potvrdila pro CNN Prima News textovou zprávou Irena Bartoňová Pálková.

Podle ní je její kandidatura v pořádku i proto, že „samospráva nevyjednává s vládou o všeobecných podnikatelských zájmech“ na rozdíl od prezidenta Komory. Vladimír Dlouhý je navíc na funkci generálního tajemníka Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj vládním nominantem, což jej podle Bartoňové Pálkové staví do jasného střetu zájmů.

Do politiky na třetí pokus?

Viceprezidentka Hospodářské komory ČR nicméně stále nemusí mít pozici dvojky na kandidátce hnutí ANO pro středočeské krajské volby jisté. „Nějakou kandidátku máme, ale je neoficiální. Kdo je dneska na pětapadesátém místě, může být zítra klidně na druhém,“ reagovala středočeská krajská manažerka hnutí ANO Romana Fischerová.

Pokud ale hnutí ANO Irenu Bartoňovou Pálkovou pro krajské volby potvrdí i oficiálně, nebude to její první aspirace na politickou funkci. Již v roce 2013 kandidovala do Poslanecké sněmovny za Stranu soukromníků České republiky a o tři roky později do Senátu za Občanskou demokratickou stranu, a to v obvodu č. 22 Praha 10. Ani v jednom případě neuspěla, v senátních volbách skončila v prvním kole se ziskem zhruba devíti procent hlasů na šestém místě. V minulosti přitom ostře kritizovala někdejší viceprezidentku Hospodářské komory Martu Novákovou za to, že přijala funkci ministryně průmyslu a obchodu ve vládě Andreje Babiše.

K tématu

Irena Bartoňová Pálková v úterý vyzvala prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého k rezignaci na svou funkci, jelikož se stal vládním kandidátem na post generálního tajemníka OECD. To Bartoňová Pálková považuje na střet zájmů neslučitelný s výkonem šéfa jednoho z klíčových zaměstnavatelských svazů. K výzvě se připojili ještě další dva viceprezidenti Komory, a to Bořivoj Minář a Roman Pommer. Podle informací, které má CNN Prima News k dispozici, ale za trojicí „rebelů“ nikdo z širšího vedení z Komory nestojí.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

Vláda

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

  • Aktualizováno

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama
45 tun kokainu ročně do hlavních evropských přístavů. Europol rozbil pašeráckou síť
Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
reklama
reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama