CNN Prima News Hospodářská komora

Hospodářská komora

Výpis příspěvků ke štítku „Hospodářská komora“

Propouštění ve firmách pomůže změnit ekonomiku, tvrdí expert. Kde se o místo bát nemusíte?

23. listopadu 2022 18:32

Podle ankety Hospodářské komory se až 42 % firem obává, že po novém roce bude muset některé své zaměstnance propustit. Ekonom Pavel Peterka ve vysílání CNN Prima NEWS podotkl, že pesimističtější nálada plyne zejména z konce fixací cen energií. Propouštění ale prý pomůže českou ekonomiku transformovat. Peterka společně s manažerem náboru a marketingu Jiřím Halbrštátem přiblížil, kteří pracovníci se o svá místa bát nemusí.

Dlouhý: Nezaměstnanost může růst na pět procent. Firmy propouštět nechtějí, řekl Špicar

23. listopadu 2022 00:05

Firmy válčí s energetickou krizí, jak se dá. Kvůli zvyšujícím se nákladům ale bude podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého narůstat počet nezaměstnaných, a to až na pět procent. Podnikatelé propouštění nedopustí, oponoval ve speciálu Jak z krize na CNN Prima NEWS viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. Vyjmenoval několik důvodů.

Jurečka se ostře pustil do Klause: Nechal rozkrást majetek a zničil bankovní sektor

22. listopadu 2022 22:45

Osoba bývalého premiéra a prezidenta Václava Klause nepřestává rozdělovat politiky. Ve vysílání CNN Prima NEWS se do Klause opřel ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), který podrážděně reagoval na kritiku někdejší hlavy státu. Podle Jurečky Klaus v minulosti dopustil rozkrádání státu a zničení bankovního sektoru. Není tak dle něj nutné reagovat na jeho kritická slova týkající se současné vlády.

Sledujte tiskovou konferenci: Vláda řešila kontroly na hranicích i stavební zákon

27. října 2022 13:58

Prodloužení kontrol na hranicích se Slovenskem, zvýšení příspěvku na ubytování uprchlíků, novelu stavebního zákona či jmenování „superúředníka“ projedná na čtvrtečním zasedání vláda. Ministři se vrátí také k věcné novele stavebního zákona, kterou spolu se souvisejícími předpisy začali projednávat před týdnem. Tiskovou konferenci, která je plánována na 14:00, můžete sledovat v tomto článku.

Sledujte ZÁZNAM: Vláda jedná o novele stavebního zákona a kvótách pro zaměstnávání cizinců

19. října 2022 11:20

Novelu stavebního zákona a související předpis o jednotném environmentálním stanovisku (JES) projednává na středečním zasedání vláda. Ve vládním nařízení o pracovní migraci ministři patrně upraví kvóty pro zaměstnávání cizinců ze zemí mimo Evropskou unii. Kabinet by mohl projednat i osud záložního armádního letiště v Líních u Plzně, kde se uvažuje o výstavbě gigafactory pro výrobu baterií do elektromobilů koncernu Volkswagen. Tiskovou konferenci můžete sledovat v článku.

Absurdní, neseriózní, byrokratické. Odborníci cupují Jurečkův „nebezpečný“ zákoník práce

15. října 2022 08:45

Ve stínu vysoké inflace a ruské agrese na Ukrajině se na ministerstvu práce a sociálních věcí připravuje novela, nad kterou odborníci kroutí hlavou. Obsažen v ní bude například i nárok na home office a jeho náhrada. V připomínkovém řízení je ale předloha ztrhána zejména za svou byrokratickou náročnost a nákladnost. Odborníci navíc upozorňují, že ustanovení může zcela ochromit pracoviště.

GLOSA: A kdo bude makat u našich pásů? Kapitáni průmyslu vyhlásili válku gymnáziím

17. září 2022 14:14

Gymnazista je vlastně takový nedovzdělaný půlčlověk, který nezapadá do plánů tuzemských podniků na maximalizaci zisku prostřednictvím zaměstnávání levné pracovní síly ideálně s úzkým vzdělanostním zaměřením. Tak lze číst volání šéfa olomoucké pobočky Hospodářské komory ČR Bohuslava Švamberka po omezení počtu gymnázií v Česku. Někdo by mu měl vysvětlit, že úkolem státu ve vzdělávací politice není připravovat levný kanónenfutr pro výrobní linky zdejších kapitánů průmyslu.

Nová vláda, staré chyby. Řešení drahoty je pomalé, míní Prouza. Nastínil, jak inflaci mírnit

7. září 2022 08:20

Zdražování energií má výrazný dopad na firmy, které proto začínají omezovat svou činnost a zvažují i propouštění zaměstnanců. Prezident svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza ve vysílání CNN Prima NEWS upozornil, že rozhodující bude podzim, kdy přijdou nové předpisy záloh na energie. Podle něj kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) opakuje chybu z jara 2020, kdy předchozí vláda při covidu také pomáhala pomalu.