
Rána pro české umění. Zemřel uznávaný sochař Kitzberger, vdechl život plastice Komenského
Většina lidí v Česku nežije důstojný život. S tímto tvrdým názorem přišli lidé z platformy pro minimální důstojnou mzdu. Zjistili to z výpočtu, kolik stojí měsíc života. Nejvíce peněz z výdělku ukrojí bydlení, jídlo a volnočasové aktivity. Podle ekonomů by se ale měla finanční situace domácností zlepšovat.
Dlouhé roky nebyly v Evropě peníze pro armádu prioritou, ale to by se mělo změnit. České firmy i premiér Petr Fiala (ODS) vidí v utrácení stovek miliard příležitost. Mají za to, že pokud se podaří, aby se v Česku vyvíjely špičkové technologie, můžeme na tom jako stát výrazně vydělat.
Velikonoce klepou na dveře a supermarkety se začínají předhánět, kdo bude mít výhodnější slevové akce. Tradičním tahounem jsou vejce, ta jsou ale i ve slevách dražší než loni, a to o téměř polovinu. Důvodem je jejich nedostatek na celém evropském trhu. V akcích jsou zejména vejce velikosti S, u nich ovšem experti doporučují, aby si spotřebitelé spočítali, jestli se s nimi pečení opravdu vyplatí.
Cla uvalená prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem většinou výrazně vzrostla a mohou mít dopad na českou ekonomiku. A nejenom letos. Tak hodnotí odborníci obchodní bariéru, se kterou Trump vyrukoval zejména na evropské a asijské státy. Ekonomové se také pozastavili nad výpočtem, se kterým Spojené státy dospěly k výši cel. Co všechno novinka znamená pro Českou republiku?
Přestože někdejší ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) skončil ve funkci již před několika měsíci, na jeho hlavu stále prší kritika za pokaženou digitalizaci stavebního zákona. Odborníci se na Summitu stavebního rozvoje pozastavili zejména nad tím, že se postavil proti dříve schválené dohodě v Poslanecké sněmovně o podobě digitalizace. Prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček proto navrhl, aby se povolování staveb řídilo jako v době krizové situace.
I když je teprve konec března, tak téměř čtyři desítky firem oznámily záměr hromadně propustit část svých zaměstnanců. Za první dva měsíce hrozí, že přes tři tisíce lidí přijde o své místo. Některé společnosti totiž hodlají šetřit nebo bojují s vysokými cenami energií či jinými náklady. Velké odchody jsou hlášeny plošně v různých krajích. Nejčastější propouštění je pak v oblasti průmyslu.
Evropa kvůli vysokým cenám elektřiny a plynu není konkurenceschopná. Doplácí na to průmyslové podniky, které vytvářejí drahé neprodejné výrobky. Podobně jsou na tom domácnosti s každoročně vyššími výdaji na energie. Letos by se to ale mělo změnit. Evropská komise chystá balík opatření, po kterém by ceny plynu a elektřiny měly klesnout. Své nápady představila i Hospodářská komora, která chce například nižší DPH na elektřinu.
Evropským zbrojařským společnostem se mimořádně daří. Vzhůru letí hodnoty firem jako Rheinmetall, BAE Systems, Thales, Leonardo nebo Saab. Pozadu nezůstávají ani české zbrojovky. Významné zisky zaznamenávají jak Czechoslovak Group, tak i Colt CZ Group.
Zpřísnění pravidel pro vytápění dřevem v krbech a kachlových kamnech nadzvedlo ze židle odborníky i české europoslance. S ostrou kritikou přišel především místopředseda ODS Alexandr Vondra, podle kterého by měly směrnici pozměnit členské státy po jednáních s Evropskou komisí. Pro CNN Prima NEWS uvedl, že podobné návrhy chce komise tlačit pomocí takzvané sekundární legislativy, která není kontrolovaná Evropským parlamentem.
Úřady práce kvůli hromadným propouštěním evidují zvýšený nápor klientů. V nedávné době škrtala pozice řada firem, například výrobce pneumatik Mitas, potravinářská společnost Dr. Oetker či v lednu chemička Spolana. Podle Hospodářské komory je důvodů hned několik – pandemie covidu, energetická krize či inflační vlna.
Hodně práce, ale málo těch, co ji umí. Zájem o řemeslné obory bez maturity u nás stále klesá. Na učiliště nastupuje méně žáků a pracovní trh pak trápí nedostatek řemeslníků. Jejich výdělky přitom setrvale rostou a na nedostatek zakázek si rozhodně nemohou stěžovat. Jednotlivé kraje se proto snaží přivést k řemeslům více zájemců.
Ve všech restauračních zařízeních v Evropské unii by měla být od roku 2027 k dispozici kohoutková voda zdarma. Vyplývá to z nařízení Evropské rady schváleného v prosinci. Čeští restauratéři s rozhodnutím nesouhlasí a označili ho za nesmysl.