OECD

Výpis příspěvků ke štítku „OECD“

Budeme nejhorší v EU, říká Havlíček. Rozhazovali jste peníze z vrtulníku, vrátil mu Vystrčil

Ani letos nedosáhneme předcovidové hospodářské úrovně, budeme zase nejhorší z celé Evropské unie, řekl místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček v Partii Terezie Tománkové. Stát se podle něj může dostat do situace, kdy „nebude mít z čeho brát“. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) mu v nedělní relaci CNN Prima NEWS ale připomněl, že na současném stavu má vláda hnutí ANO svůj podíl. „Ekonomika má velkou setrvačnost. Pokud rozhazujete peníze z vrtulníku a všem dáváte, co si přejí, nemůže to dopadnout jinak,“ řekl šéf horní parlamentní komory v Partii.

Skopeček: Flexibilní zákoník práce zlepší ekonomiku. Vyhýbáte se odpovědnosti, řekl Samek

Chceme-li s českou ekonomikou něco udělat, musíme mít mnohem flexibilnější zákoník práce, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS). Proti tomu se ale ohradil místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Vít Samek. Tvrdí, že je to zástupný problém a vyhýbání se odpovědnosti za ekonomickou nečinnost.

Skopeček: Obchodníkům je třeba provětrat tenisky. Žijete na jiné planetě, kritizoval Havlíček

Lepších cen potravin dosáhneme pouze tehdy, když stát nebude komplikovat energetickou situaci, řekl bývalý ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS a rovněž vyčetl vládě, že v tomto ohledu „žije na jiné planetě“. Za vysoké ceny potravin může podle místopředsedy Poslanecké sněmovny Jana Skopečka (ODS) inflace poptávky, za niž je naopak zodpovědný minulý kabinet, jehož součástí byl i Havlíček. Řešením je prý „provětrat tenisky obchodům“, tedy zvýšit konkurenci.

Křeček o ekonomice: Největší tma je před úsvitem. Tak růžové to nebude, mírnil Pikora

„Největší tma je těsně před úsvitem a příští rok začne svítat.“ Těmito slovy okomentoval vývoj české ekonomiky poradce premiéra a hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Jeho optimismus však mírnil hlavní ekonom a analytik CFG Vladimír Pikora, který zdůraznil, že to nebude tak růžové, jak se na první pohled může zdát.

Nejdelší v rámci EU, výší příspěvků na vrcholu. Jak si Češi s rodičovskou stojí mezi sousedy?

Až 208 týdnů. Tak dlouho může český rodič trávit čas se svým potomkem doma na rodičovské dovolené. V rámci Evropské unie se Češi touto dobou umisťují na nejvyšší příčce. Pokud však bude schválena úprava rodičovského příspěvku, zkrátí se doba, po níž mohou rodiče čerpat příspěvek na maximálně tři roky. Ani tak si ale Češi nepohorší a i v porovnání s okolními státy se budou mít rodiče s dětmi poměrně dobře.

Kubek: Novela o přesčasech dělá z lékařů podlidi. Nikoho k nim nenutí, oponuje Philipp

Novela o zdvojnásobení přesčasů pro lékaře z nich dělá podlidi, řekl v pořadu 360° prezident České lékařské komory Milan Kubek. Unavení doktoři prý chybují stejně jako opilí. Podle místopředsedy Sněmovního výboru pro zdravotnictví Toma Philippa (KDU-ČSL) díky novele zaměstnavatel nebude moci lékaře k přesčasům nutit. Předseda spolku Mladí lékaři Martin Kočí ale uvedl, že jedinou cestou, jak eliminovat přesčasy lékařů, je zrušení některých nemocnic.

Z ekonomického tygra je Česko otloukánkem. Experti přiblížili příčiny prohospodařené šance

Místo toho, abychom ekonomicky doháněli Západ, tak nás možná brzo předstihne i Polsko. S takovým varováním přišel prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček. Problémem současné české ekonomiky podle expertů je, že generuje pouze nízkou přidanou hodnotu. Česku tak prý hrozí dlouhodobá hospodářská stagnace, zpomalení růstu mezd, a tím i životní úrovně lidí.

Středula: Opatření vyhánějí čerta ďáblem. Ministr financí by se měl červenat a omluvit

Změny DPH nic neulehčí, jedná se o nebezpečnou manipulaci, která občanům zdraží celkovou spotřebu. Ministerstvo financí v čele se svým šéfem by se mělo červenat a omluvit za to, co připravilo. Těmito slovy komentoval úterní jednání ve Sněmovně ohledně konsolidačního balíčku odborářský předák Josef Středula. Dodal, že některé vládní návrhy jsou jen „vyhánění čerta ďáblem“. Ekonomka Danuše Nerudová vnímá připravená opatření jako hektický kompromis. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedla, že z ekonomického hlediska obsahuje množství technických chyb.

Česká anomálie uprostřed Evropy. Dojíždíme na pověst montovny a chudneme, varují ekonomové

Česká republika je mezi evropskými státy anomálií. Může za to přehřátý pracovní trh, kde panuje velmi nízká nezaměstnanost, a přitom se reálné mzdy propadají nejvíce ze zemí Evropské unie. Nad touto situací kroutí hlavou ekonomové, podle kterých může být problém i v zaměření českého trhu. Dobré peníze se totiž mohou vydělávat i v manuálních profesích, které netlačí na přidanou hodnotu firem.