reklama

Arenberger chce znovu zakázat shromažďování více než dvou lidí. Rozhodne se v sobotu

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) bude o víkendu rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí venku zpátky na dvě osoby. Od pondělí má začít platit, že se může setkat až 20 lidí venku a deset uvnitř, což se Arenbergerovi nelíbí. Řekl to v pátek večer České televizi. Stanovisko prý vzniklo v první polovině tohoto týdne a neměl možnost ho ovlivnit. Nyní bude záležet na rozhodnutí právníků. Pokud by se opatření měnilo, sdělil by to ministr v sobotu odpoledne.

reklama

„Přemýšlíme o tom, že bychom se během víkendu vrátili ke stanovisku, které je opravdu z medicínského hlediska lepší, a budeme respektovat to, co chce Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES), že to bude tak, jak je to teď. To znamená dva lidé uvnitř, dva venku. A uvidíme, jak se na tom dohodnou právníci,“ řekl Arenberger. Rozhodnutí právníků nechtěl předjímat.

K tématu

Podle pandemického zákona podle něj nelze omezovat lidi v tom, jestli jich pohromadě bude víc, nebo méně. „Nejde to. Lidé ale musí naše mimořádné opatření respektovat, dokud ho nezruší soud. On ho zrušit může,“ řekl ministr. Připomněl, že ministerstvo už má v datové schránce předžalobní výzvu České komory fitness.

Shromažďování je stále rizikové

Arenberger už v pátek řekl, že větší shromažďování může být riziko. Z lékařského hlediska souhlasí se stanoviskem Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES). Skupina vedená epidemiologem a členem Rady vlády pro zdravotní rizika Petrem Smejkalem upozornila na to, že umožnění setkávání až deseti lidí uvnitř a 20 venku může být epidemickým rizikem. Omezení shromažďování považuje za jedno z neúčinnějších opatření proti šíření epidemie nového typu koronaviru.

K tématu

Tagy: ministr zdravotnictví Petr Arenberger sport koronavirus COVID-19 koronavirová opatření shromažďování sportoviště sportování pandemický zákon Mezioborová skupina pro epidemické situace

Další hlavní zprávy

Počasí

Hladiny řek stoupají. Na Úslavě platí třetí stupeň, hasiči zpevňovali hráz rybníka

Hladiny řek stoupají. Na Úslavě platí třetí stupeň, hasiči zpevňovali hráz rybníka

Vytrvalé deště zvedají hladiny řek v Česku. Druhého stupně od rána dosahuje Úslava u Koterova, Klabava v Nové Huti a Smutná u Ratají. Úslava u Prádla se vyšplhala na 3. stupeň. V noci na Opavsku stoupla na nejvyšší povodňový stupeň také řeka Hvozdnice. V Jakartovicích se pak vylila z koryta a velká voda udeřila i v Šilheřovicích. K ránu se ale řeka Hvozdnice vrátila do normálu.

Bartoš: Názory na migraci a Evropskou unii už jsem změnil. Byla to mladická rebelie
Koronavirus mohl uniknout z laboratoře. Nemůžeme to vyloučit, kritizují WHO vědci
České policii nevěřím, řekl Andrej Babiš mladší. A zveřejnil nové dokumenty své kauzy
Izraelci zaútočili na podzemní město Hamásu. Z Gazy přesto stále srší stovky raket
Epidemioložka: Někteří lidé si nevytvoří dostatek protilátek ani po očkování
reklama
reklama
S muslimskou Evropou nemám problém, psal před lety Bartoš. Hlasoval proti vstupu do EU

Politika

Domácí zpravodajství

Vztah číšník-host? Kontrolování testů není dobrý začátek, má jasno Pohlreich
Další články
reklama
reklama