Dát si pivo a sjet řeku? Politici podpořili návrh k toleranci alkoholu pro vodáky

Vodáci můžou pít

Stejně jako pro řidiče platí i pro vodáky jasné pravidlo – alkohol na plavidlo nepatří. To by se však mohlo změnit. Hospodářský výbor Sněmovny podpořil návrh na toleranci půl promile alkoholu v krvi u vodáků. Ne všichni však s tímto návrhem souhlasí.

Sjíždění řeky v průběhu horkého léta si většina vodáků neumí představit bez zastávky na vychlazený půllitr oroseného točeného piva. „Když si dám jedno, dvě piva, tak mi to všechno vypaluje. Stačí se podívat okolo, všichni si v horku dají pivo,“ uvedl jeden z vodáků.

Hospodářský výbor Sněmovny nyní podpořil návrh na toleranci půl promile alkoholu v krvi u vodáků.

„Výrazně to nezvyšuje riziko, v případě vodáků, a je to mnohem blíže normálnímu životu. Každý, kdo byl na vodě, to dosvědčí,“ podotkl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Vládní koalice se ale nad požíváním alkoholu při sjíždění řeky neshoduje.

Kdo by vodáky podpořil?

„Když někdo sjede na velký jez a vrazí do člunu, kde jsou děti – dítě vypadne a utopí se, tak následky musí být srovnávány s tím, že šlo o jízdu pachatele s požitím alkoholu,“ mínil poslanec Antonín Tesařík (KDU-ČSL).

I přes nulovou toleranci alkoholu v krvi policie v minulé sezoně zaznamenala několik případů porušení zákona. „V roce 2021 jsme zaznamenali sedm vůdců plavidel, kteří byli pod vlivem alkoholu,“ uvedl mluvčí Policejního prezidia David Schon.

Většina opozice s návrhem souhlasí. Podle bývalé ministryně financí Aleny Schillerová (ANO) obdobnou změnu navrhoval už v minulosti kabinet Andreje Babiše. Návrh ale padl kvůli zařazení cyklistů. „Převážná část byla pro, ale zhavarovalo to v Senátu, kde připojili i cyklisty. Odhaduju, že by byla pro vodáky většinová podpora,“ vzpomněla Schillerová.

Návrh zákona čeká podle jednacího řádu druhé čtení a případné pozměňovací návrhy.

Tagy: