reklama

Dává Babiš ruce pryč? Očkovací místa se mají s nedostatkem vakcín vypořádat sama

Očkovací místa se s nynějším nedostatkem vakcín proti koronaviru musí vypořádat sama. Prohlásil to po návštěvě vakcinačního centra při FN Královské Vinohrady premiér Andrej Babiš (ANO). Ten také informoval o změnách v registračním systému, které podle něj výrazně ulehčí přihlašování seniorů. Podle předsedy vlády se nově senioři nebudou muset do systému „dobývat“ a druhý PIN kód jim přijde rovnou s konkrétním termínem očkování.

reklama

Předseda vlády na páteční tiskové konferenci po prohlídce nového očkovacího centra Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze prohlásil, že centrální rezervační systém pro očkování proti koronaviru doznal změn, které by měly ulehčit přihlašování. „Chvála bohu, mohlo to být už od začátku, že se senioři nemusí dobývat do rezervačního systému, ale druhý PIN dostanou formou konkrétní rezervace,“ řekl Babiš s tím, že pořadí bude určené podle věku.

K tématu

Babiš také připomněl, že se země EU včetně Česka nyní budou muset vypořádat s krácením dodávek vakcín od společností Pfizer/BioNTech. To výrazně ovlivní i chod očkovacích center. Babiš na tiskové konferenci uvedl, že jak se k tomu tato centra postaví, je čistě na nich. „Očkovací místa se s tím musí vypořádat. Musí vědět, kolik naočkovali první dávkou a kolik potřebují na druhou,“ řekl Babiš.

Podle ředitele FN Královské Vinohrady Petra Arenbergera mohou očkovací centra zvládnout nedostatek vakcín „relativně jednoduše“. Zároveň zmínil, že ani delší odstup mezi první a druhou dávkou nemusí znamenat problém. U vakcíny Pfizer/BioNTech mezi nimi musí být minimálně 21 dní, ale maximální doba stanovena není.

Po prohlídce očkovacího centra pražské nemocnice Babiš znovu zdůraznil, že o dodávky vakcín proti covidu mají zájem všechny země EU. I proto se někteří jejich lídři snažili při videokonferenci prosadit, aby se dávky vakcíny od společnosti AstraZeneca rozvezly do zemí ještě před jejím schválením, aby byly poté rovnou připraveny pro očkování. Tento návrh však nakonec neprošel.

Členské státy tak budou muset počkat, až vakcínu od společnosti AstraZeneca shledá Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) jako kvalitní, bezpečnou a účinnou. Očekává se, že by ji mohla Evropské komisi doporučit ke schválení zhruba za týden.

K tématu

Tagy: očkování Andrej Babiš vakcína Petr Arenberger vláda koronavirus očkovací centrum AstraZeneca Pfizer očkovací strategie

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Pandemický zákon je potlačení demokracie, tvrdí exministryně spravedlnosti Kovářová

Pandemický zákon je potlačení demokracie, tvrdí exministryně spravedlnosti Kovářová

Sněmovna předává své pravomoci vládě a vzdává se kontroly, hodnotí pandemický zákon bývalá ministryně spravedlnosti a současná prezidentka Unie rodinných advokátů Daniela Kovářová. Varuje také, že norma obsahuje řadu problematických ustanovení, například likvidační sankce. Jsou lidé, kteří poruší vládní nařízení, trestáni protiústavně? Může být jednou očkování povinné pro všechny občany? Také o tom promluvila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Praha

Lidé v opatřeních tápou. Co dělat, když žijete v Praze a nemáte tam trvalé bydliště

Lidé v opatřeních tápou. Co dělat, když žijete v Praze a nemáte tam trvalé bydliště

Obyvatelé Prahy, kteří v hlavním městě nemají trvalé bydliště, si musí již několik dní lámat hlavu nad tím, jakým způsobem by případné policejní hlídce prokázali, že v něm skutečně žijí. Často proto improvizují a po Praze s sebou vozí různá čestná prohlášení. Ministerstvo vnitra však radí, aby se lidé prokazovali pomocí smluv či vyúčtování. Problém se týká přibližně 240 tisíc osob, které žijí v Praze bez trvalého bydliště.

Domácí

Hygienička Svrčinová se omluvila Romům. Příspěvek neměl znevážit menšinu, napsala

Hygienička Svrčinová se omluvila Romům. Příspěvek neměl znevážit menšinu, napsala

Pavla Svrčinová, budoucí hlavní hygienička a současná ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice, se omluvila za zveřejnění rasistického příspěvku na svém Facebooku. „Chtěla bych vás touto cestou ubezpečit, že umístění příspěvku na mém Facebooku nebylo záměrné a rozhodně nemělo znevážit romskou menšinu,“ napsala členům Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. S informací přišel web Romea.cz.

Vondra: Schvalování vakcín v EU strašně trvá. Ve válce s virem musíme jít do rizika
reklama
reklama
Zvířata v ZOO Plasy mrzla, některá uhynula. Odstřihli ji od plynu, majitelé nezaplatili

Plzeňský kraj

Domácí zpravodajství

Studenti do boje proti covidu. Vláda schválila pracovní povinnost zdravotnických škol
Letadlo rozprašuje koronavirus nad Brnem, sdílel poslanec Volný dezinformaci
Lék na covid ivermektin je bezpečný. S ním přežilo dvakrát více pacientů, tvrdí primář
Další články
reklama
reklama