Vakcína proti koronaviru je ve světě i přímo v Česku aktuálně nedostatkovým zbožím. Lidé se tak k ní snaží dostat i alternativní cestou. Jedním z míst, kde se dá údajně sehna, je dark net. Jedná se o internetové prostředí či internetový trh, na němž se dají sehnat například drogy, zbraně, či dokonce dětská pornografie. Jedním z nově nabízených artiklů jsou i vakcíny proti koronaviru. Před jejich nákupem však varuje společnost Check Point, která se zaměřuje na kybernetickou bezpečnost.
Na dark netu lidé v běžných dobách shánějí buď nelegální zboží, nebo objednávají hackerské útoky či krádež dat. Společnost Check Point nyní uvádí, že jedním z nabízených artiklů je i vakcína proti koronaviru.
„Se spuštěním vakcinačních programů po celém světě došlo i k zásadnímu nárůstu počtu nabídek a cen na dark netu. Pravděpodobně to souvisí s rostoucí poptávkou od lidí, kteří nechtějí čekat týdny nebo měsíce na očkování v rámci oficiálních vládních programů,“ informuje společnost zabývající se kyberbezpečností.
Check Point zároveň informuje o ceně za nabízené vakcíny. Dříve se pohybovala zhruba kolem 250 dolarů za vakcínu, ale v poslední době, zejména kvůli nedostatku dávek v řadě zemí, částka vzrostla. Někdy na dvojnásobek, tedy 500 dolarů, ale některé nabídky nyní činí až 1 000 dolarů za vakcínu. Prodejci také požadují platby v bitcoinech, které jsou podle společnosti Check Point méně dohledatelné a zpochybňují autentičnost prodávaných artiklů.
Čtyřnásobně se zvedlo také množství nabídek. Aktuálně se na dark netu při hledání vakcíny proti koronaviru objeví více než 340 nabídek. V prosinci byl přitom počet nabídek jen čtvrtinový.
Expert: Vakcíny byly neoznačené nebo měly pocházet z Číny
Bezpečnostní expert společnosti Petr Kadrmas CNN Prima NEWS sdělil, že většina nabízených vakcín byla původně buď neoznačená, nebo nesla popisek, že byla vyrobena v Číně. Tak tomu bylo v době, kdy ještě nebyly schváleny vakcíny společností Pfizer a BioNTech či očkovací látka od firmy Moderna.
Se schválením zmiňovaných vakcín se podle Kadrmase označení nabízených artiklů na dark netu velmi proměnila. „Ve chvíli, kdy došlo k registraci těchto vakcín, většina inzerátů se změnila tak, že nabízejí právě některou z těch oficiálních vakcín,“ dodal bezpečnostní expert společnosti Check Point.
Komunikace navázána, vakcína nikde
Podle Kadrmase se dá očekávat, že se ve většině případů jedná o podvod, ale nelze dle jeho slov zcela paušálně odsoudit všechny inzeráty s tím, že nemůže jít o reálné vakcíny. „Na druhou stranu s ohledem na to všichni vědí, jak je problematické tu vakcínu skladovat, že se musí skladovat v minus 70 stupních. Samozřejmě nelze při nákupu na dark netu čekat, že mi ji přivezou v chladicím boxu,“ doplňuje Kadrmas.
Bezpečnostní expert redakci CNN Prima NEWS řekl, že se výzkumníci z Check Pointu pokoušeli s některým z prodejců na koupi údajné vakcíny domluvit. „Dokonce se v jednom případě opravdu podařilo navázat kontakt ve smyslu, že objednali dodávku té vakcíny, ale k dodávce vůbec nedošlo,“ zmiňuje Kadrmas.
Nákup vakcíny přes dark net ale zcela určitě nedoporučuje. „Myslím, že v obrovské většině případů půjde pravděpodobně o podvody, a pokud by přišlo i něco ve formě jakési vakcíny, samozřejmě i tady je velké riziko, že si píchnete něco, u čeho pořádně netušíte, co je uvnitř,“ dodává bezpečnostní expert společnosti Check Point.
Samotný dark net popisuje expert na kyberbezpečnost jako neviditelnou část internetu, do které se dá dostat jen přes anonymizační nástroje, přičemž ke vstupu do něj je často potřeba speciální přihlášení. „Je to část internetu, která slouží obvykle pro nekalé aktivity. Například připravování různých kybernetických útoků, prodeje ukradených dat a podobně. A samozřejmě slouží i pro prodej neautorizovaných látek nebo medicínských výrobků,“ vysvětlil CNN Prima NEWS Kadrmas.
Bezpečnostní expert zároveň popisuje, že samotný internet bývá přirovnáván ke špičce ledovce v moři, zatímco částí „pod hladinou“ je právě dark net.