Smrti Duginové mi líto není, napsala Černochová. Schvalujete terorismus, tepou ji kritici

Smrti Darji Duginové, dcery ruského ultranacionalistického ideologa Alexandera Dugina, mi líto není. Tak reagovala na sobotní atentát na Twitteru česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Svůj názor zdůvodňuje tím, že v důsledku ruské propagandy, kterou Dugin i jeho dcera spoluvytvářeli, umírají tisíce lidí. Za svá slova si ovšem vyslechla i kritiku. Exministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) dokonce hovoří o schvalování terorismu.

„Potlačuji přirozenou lidskou reakci na tragickou smrt. Ale toto jsou skuteční vrazi a váleční štváči. A není mi líto ani dcery, ani truchlícího otce. Je mi líto tisíců lidí zavražděných v důsledku jejich propagandy a odporné ideologie,“ napsala na sociální síť Černochová s dovětkem, že Rusové si noc, kdy Duginová zahynula, zapamatují.

Černochová za svá slova ovšem schytává zejména kritiku. „To je fake, že? Ministryně české vlády schvaluje teroristický čin na civilní osobu?? Jako vážně?“ táže se v reakci na slova šéfky resortu obrany bývalý ministr zdravotnictví a dnes šéf bohumínské nemocnice Svatopluk Němeček (ČSSD). Zajímavostí je, že jeho manželka je poslankyní ODS, tedy kolegyní Černochové.

Podobně hovoří i bývalý šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř. „Pokud to není trestný čin schvalování terorismu, tak je to hnusný, Jano,“ vzkázal ministryni obrany kdysi vlivný politik.

Pokud to není trestný čin schvalování terorismu, tak je to hnusný, Jano..

Posted by Tluchoř Petr on Sunday, August 21, 2022

Černochová si ovšem za svým názorem stojí. „Stojím si za každým slovem. Vaše slova mi připomínají bolševické propagandisty po operaci Anthropoid, pane doktore. Nebudete teď požadovat po rodinách parašutistů, aby se omluvily za atentát na R. Heydricha a po politicích, aby ho nenazývali hrdinským aktem, že ne?“ reagovala ministryně na kritiku Němečka.

Jiní lidé se slovy Černochové souzní. Řada lidí k jejímu příspěvku napsala, že s jejím soudem souhlasí, a někteří si přisadili, že je škoda, že v autě neseděl i Dugin.

Dcera ruského filosofa Alexandera Dugina, který je označován za hlavního ideologa ruského prezidenta Vladimira Putina, zemřela v sobotu večer v Moskvě, když její auto explodovalo. Podle dostupných informací s ní měl jet i její otec, nakonec ale cestoval v jiném autě. Atentát měl ale zřejmě směřovat právě proti Duginovi, jenž je přezdíván „Putinův mozek“.

Kondolence od německo-českého poslance

Černochová není jediná z politiků, kteří se k sobotnímu atentátu vyjádřili. Stejně tak na sociálních sítích vystoupil i německý poslanec českého původu Petr Bystroň za populistickou Alternativu pro Německo.

Wir trauern mit den Eltern, der Familie und den Freunden um eine unschuldige junge Frau, die durch einen grausamen Anschlag aus dem Leben gerissen wurde.

Posted by Petr Bystron on Sunday, August 21, 2022

Bystroň ovšem napsal vzkaz zcela opačného charakteru. „Truchlíme s rodiči, rodinou a přáteli nevinné mladé ženy, která přišla o život během hrozivého útoku,“ napsal německý zákonodárce s českými kořeny na Facebooku.

I jeho slova zanechala lidi rozpolcené. Mnozí podobně jako on vyjadřovali lítost nad úmrtím Duginové. Jiní Bystroňovi ovšem připomínali, že zemřelá Ruska byla hlásnou troubou ruské propagandy a svými vyjádřeními se projevovala jako válečný štváč, když například Ukrajince označovala za „podlidi“.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar
360°

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět
Migrace

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět

Česká policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici, kterou nebude možné minimálně deset dnů překračovat. Slovenský premiér ve středu české rozhodnutí kritizoval. Kontroly v reakci na české opatření od čtvrtka zavádí na hranici se Slovenskem i Rakousko.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:49

Ukrajinci sestřelili čtyři ruské rakety v Záporožské a Dněpropetrovské oblasti

00:13

Finsko výrazně omezí vstup Rusů na své území

23:42

The Times: Rusko pravděpodobně bombardovalo plynovod Nord Stream pomocí podvodního dronu

23:14

VIDEO: Ukrajinští vojáci ukázali dobyté pozice ruských okupantů v Chersonské oblastí

Živě
ON-LINE: Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda

V Praze na Václavském náměstí a v dalších městech se v sobotu konala protivládní demonstrace. Poslanec Marek Benda (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že protestovat proti špatnému zastropování cen energií, které nikdo ještě nepocítil, je absurdní a bizarní. Podle opozičního poslance Radka Vondráčka (ANO) ale vláda špatně komunikuje a nenaslouchá lidem.

Žádný útěk před mobilizací. Rusko bude prchající muže rekrutovat přímo na hranicích

Rusko se snaží, seč může, aby nahnalo co nejvíce mužů do své armády. Ta na Ukrajině podle všeho utrpěla velmi závažné ztráty, a tak Kreml potřebuje doplnit stavy. Mnoho Rusů však prchá do okolních států, přičemž Moskva zatím ponechává hranice otevřené. Kolony se tvoří například u hranic s Gruzií. Rusové, kteří prchají touto cestou, však dostali do cesty novou překážku. Putinův režim totiž na vytíženém hraničním přechodu Verchny Lars zřizuje svůj odvodový úřad.

Nová etapa teroru. Heydrich převzal funkci protektora na sv. Václava, hned nařídil popravy

Kalendář se zrovna překlopil na neděli 28. září 1941. A v Praze i v celém protektorátu začala nová etapa nacistického teroru. „Dnes dopoledne se ujal svého úřadu SS-Obergruppenführer generál Heydrich, zastupující říšského protektora a pověřený výkonem jeho funkce,“ uvedla na sv. Václava tisková agentura ČTK. „Během pouhých 24 hodin Heydrich eliminoval tři generály odboje, Josefa Bílého a Huga Vojtu nechal popravit ještě 28. září,“ říká historik Jan B. Uhlíř.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.