Dehumanizující? Elitní boxerská organizace chce speciální kategorii pro transgender osoby

O správném zapojení transgender osob do vrcholového sportu se vedou sáhodlouhé diskuze. Velké vášně téma vzbuzuje především v bojových sportech, kde může mít střet transgender a cisgender fighterů a fighterek nebezpečné následky. Jedna ze čtyř hlavních boxerských organizací WBC nyní lobuje za průlomový krok.

Symbolem problematiky transgender sportovců mezi cisgender sportovci – tedy těmi, jejichž aktuální genderová identita neodpovídá pohlaví, které jim bylo určeno při narození – se v poslední době stala americká plavkyně Lia Thomasová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hokejový zápas trans žen a mužů skončil zraněním. Pořádající NHL pak o turnaji mlčela

V bazénu ve vysokoškolských soutěžích drtila své soupeřky, přičemž jen o pár let dříve, ještě před začátkem hormonální terapie, závodila za Pensylvánskou univerzitu v mužské kategorii. Uspěla i ve finálovém souboji s Emmou Weyantovou, stříbrnou medailistkou z předloňských olympijských her v Tokiu.

Takový střet s fyzicky evidentně silnější plavkyní na základě absolvování chlapecké puberty byl pro poražené bolestivý především po psychické stránce. V jiných sportech však může být ve hře i samotné zdraví soupeřek. Řeč je především o bojových odvětvích.

A elitní box chce přinést řešení. Jedna ze čtyř hlavních organizací World Boxing Council (WBC) – ve které se už od roku 1963 bijci včetně Muhammada Aliho, Mikea Tysona nebo Tysona Furyho rvou o pás světového šampiona – chce pro transgender boxery a boxerky speciální kategorii. Tutu variantu preferuje více, než je implementovat mezi cisgender profesionály a profesionálky, jak informuje BBC.

„Bezpečnost je naší prioritou. K zavedení transgender kategorie by došlo kvůli tomu, aby každý sportovec, který si přeje boxovat, mohl dělat sport, který miluje,“ uvedl prezident WBC Mauricio Sulaimán.

Otevírá nám to dveře

V tomto ale nemá bezmeznou podporu. Kritici zmiňují, že je snaha „dehumanizující“. Že WBC skrze ni říká, že transgender osoby nejsou muži nebo ženy a byla by tím posílena segregace. Navíc je prý zbytečná, protože ve zmíněné organizaci se nyní nenachází nikdo, kdo by prodělal změnu pohlaví. Především kvůli tomu, že zápas pod hlavičkou této organizace je pro sportovce vrcholem, ke kterému vede dlouhá cesta.

Nicméně konkrétně britský transgender boxer Danny Baker je na straně WBC. „Spíše nám otevírá dveře, než že by nám je zavírala a k tomu zamykala,“ podotkl. To americký boxerský průkopník Patricio Manuel si myslí něco jiného. „Je srdcervoucí, když WBC, lídr v mém sportu, tvrdí, že jako muž nemám místo v ringu,“ kritizoval.

Pětatřicetiletý Baker mu ale dál oponuje. „Jsem muž, pokud bojuji s dalším transmužem, nedělá nás to méně mužnými,“ uvedl zastánce návrhu WBC, kterému prý box zachránil život. Iniciativa organizace je v jeho očích pozitivním krokem, který může pomoci mladým lidem věřit, že mohou být v boxu přijatí tak, jak si přejí. „Pro mě to znamená hodně, pro komunitu to znamená ještě víc. Dává to funkcionářům a dalším lidem v našem sportu šanci vidět, co umíme, že máme schopnosti a odvahu,“ pokračoval.

Po kauze „Thomasová“ se od snahy k odhlasování „otevřené“ kategorie už loni dostala Mezinárodní plavecká federace (FINA). Podobná revoluce se nedávno uskutečnila také v cyklistice i ragby.

Tagy: