Transgender sportovkyně budou mít svoji první speciální kategorii. Mezinárodní plavecká federace (FINA) jim totiž v minulém týdnu zakázala závodit mezi biologickými – „cisgender“ – ženami. Šéf českého plavání Petr Ryška nesouhlasil a pro CNN Prima NEWS vysvětluje, proč nebyl přesvědčený o správnosti nakonec schváleného návrhu.
Delegáti svými hlasy na kongresu v Budapešti – kde se momentálně koná mistrovství světa v plavání – rozhodli o revoluci, která komplikuje situaci transgender závodnicím. Zákaz se na ně nevztahuje v případě, že neprodělaly žádnou část mužské puberty po stadiu Ph2 na Tannerově stupnici tělesného vývoje. Případně pokud změnu pohlaví podstoupily před dosažením 12 let. Což je ale prakticky nemožné.
Ruku souhlasně zvedlo 71 procent delegátů ze 152 národních federací. Do menšiny spadal Petr Ryška, šéf českého svazu. „Co se bude dít, až toto rozhodnutí propadne na národní úroveň? To budou krajské závody s transgender plavkyněmi? A přijde mi dost nevhodné, že se kluk musí do 12 let rozhodnout, jestli bude holka, aby mohl plavat se ženami. Jakmile se nerozhodnete do zmíněného věku, nikdy nebudete v plavání holka, ale transgender osoba,“ říká pro CNN Prima NEWS Ryška, který se k návrhu postavil negativně pro příliš mnoho nezodpovězených otázek.
Kam až to dojde?
Jedním z impulzů k zásahu byl značně medializovaný případ americké plavkyně Lii Thomasové. Ta drtila konkurenci v univerzitních soutěžích NCAA, čímž ve Spojených státech – a také po celém světě – způsobila značnou bouři. Příčinou byl fakt, že ještě v roce 2019 závodila v mužské kategorii. Konkurence byla plná zlosti, protože kompletní prodělání mužské puberty jí pro souboje se ženami darovalo evidentní tělesné výhody. Soupeřky zmiňovaly, že v konfrontaci s Thomasovou nemůže být o férovosti řeč.
Svět se bouří proti transgender sportovkyním. Vůči ženám to není fér, dokládají analýzy
Ožehavé téma, které láká k vyjádření i celebrity působící mimo sport. Vždy, když se objeví případ transgender osoby – zejména biologického muže poměřujícího síly se ženami – je z toho velké haló. „Pokud nemá dojít ke vzbouření sportovkyň a nedejbože bojkotu závodů z jejich strany, musí se pravidla upravit tak, aby měly všechny rovné podmínky,“ řekl pro CNN Prima NEWS šéf Národní sportovní agentury Filip Neusser.
„Z tohoto pohledu rozhodnutí FINA smysl dává. Když budou mít transgender závodnice vlastní kategorii, odbourá to spekulace, do jaké míry jsou jejich úspěchy zasloužené,“ poznamenává Ryška. „Ale opravdu nevím, kam až to dojde. Nic konkrétního se totiž neschválilo, odhlasovalo se jen to, že souhlasíme s tím, aby se na tom pracovalo. Já bych radši věděl, co bude dál, než nějaký návrh projde. V okamžiku, kdy to bude v pravidlech FINA, se tím musí řídit všechny plavecké závody na světě,“ vysvětluje.
Ryška se pozastavuje také u zmíněné Thomasové. „Když změnu podstoupila takto později, podle studií u ní – když to řeknu blbě – z muže zkrátka nevyhnutelně něco zůstalo. Hormonální léčba nic moc neřeší. Pak už opravdu nemohou být závody s ní spravedlivé.“
Thomasová ovládla vysokoškolskou ligu poté, co vyhrála závod na 500 yardů. Za svými zády nechala ženu, která by při svém renomé měla být za normálních okolností jasnou favoritkou na první místo. Emma Weyantová z Univerzity ve Virginii totiž na loňských olympijských hrách brala stříbrnou medaili, což ale bylo na „pouhé“ vysokoškolské úrovni v konkurenci s transgender soupeřkou evidentně málo.
Diskriminace, zraňující zacházení
Americká média postupně zveřejňovala výpovědi zoufalých soupeřek, které i v slzách líčily, jak je nemožné Thomasovou porazit, ať se budou snažit sebevíc, „protože je stále svým způsobem chlap“. Nejde jen o plavkyně, i studenti fandící na závodech byli vybaveni například transparenty s nápisy „holčičí sport pouze pro holky“.
Transgender zápasnice se proškrtila k první výhře. Tohle není fér, zlobí se kritici
MMA zápasnice Alana McLaughlinová si v oktagonu pod hlavičkou organizace Combate Global připsala první vítězství. Tento triumf vzbudil kontroverze kvůli tomu, že McLaughlinová je transgender fighterkou, která se nechala přeoperovat poté, co skončila v americké armádě u speciálních jednotek.
Precedent v podání FINA proto leckoho potěšil, nicméně do této skupiny nepatřily dotčené osoby. Federation of Gay Games (FGG) – organizace, která zastřešuje sportující členy LGBTQ+ komunity – označila rozhodnutí za diskriminační a neinkluzivní. „Rozhodnutí FINA zakázat transženám soutěžit s pohlavím, se kterým se identifikují, je diskriminační. Vytvoření samostatné kategorie pro malý počet soutěžících jen zhoršuje současné nepřesné a zraňující zacházení s trans a nebinárními sportovci,“ vzkázala FGG v prohlášení.
Plavání v zákazu – nikoliv ve vytvoření transgender kategorie, v čemž je první – následuje ragby. To v roce 2020 poslechlo studie o tom, že transgender hráčky mají výhody oproti cisgender kolegyním, tedy těm, jejichž genderová identita odpovídá pohlaví, které jim bylo určeno při narození.
Většina ostatních sportů používá limity testosteronu jako základ pro umožnění trans-ženám soutěžit v kategorii žen. To je postoj, který podporuje začlenění, ale jak už bylo poznamenáno, byl kritizován kvůli tomu, že nenastavuje férové podmínky.