Dělali jste švindly a žebrali u Schillerové. Skopeček a Nacher se hádali kvůli rozpočtu

360° 30.8.2023

Místopředseda Poslaneckého klubu ANO Patrik Nacher obvinil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS současnou vládu z toho, že její plán státního rozpočtu neodpovídá skutečnosti. Proti tomu se ohradil místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS) se slovy, že bývalý kabinet na tom nebyl o nic lépe a navíc předváděl nedůstojné etudy – jednotliví ministři prý chodili žebrat za exministryní financí Alenou Schillerovou (ANO).

„Když se podívám na plnění rozpočtu na letošní rok, tak se to úplně míjí s tím, co se schválilo,“ sdělil ve vysílání CNN Prima NEWS Patrik Nacher a zkritizoval vládu, že se snažila, aby rozpočet vypadal na oko lépe, než bylo ve skutečnosti možné.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nacher: Hašek je pokrytec, ale tweet jsem měl řešit jinak. Sám čelím i bodyshamingu

Proti tomu se ohradil Jan Skopeček. Poznamenal, že se jedná o běžnou praxi a že něčeho podobného se dopouštěla i předchozí vláda: „Kolega se tady podivuje nad tím, že plnění rozpočtu nesedí s plánem, jako kdyby to za jejich vlády bylo jinak.“

Dodal, že exministryně financí Alena Schillerová deficit schválně nafoukla, aby to pak v reálu dopadlo lépe a mohla ukazovat, jak je dobrou ministryní.

Místopředseda Poslanecké sněmovny rovněž připomněl i „nedůstojné etudy“, kdy jednotliví ministři předchozí vlády chodili „žebrat“ na ministerstvo financí za Alenou Schillerovou, aby se jejich rezortu přidalo. „Někdy tak politická kultura může být lepší, někdy horší, jako tomu bylo za předchozích vlád,“ pronesl Skopeček.

Připustil však, že současný schodek bude obrovský, a to i v případě, že se povede naplnit jeho nejnižší variantu. „210 miliard je číslo, které by nás v noci mělo budit hrůzou, že takové deficity v České republice máme, a zároveň nás motivovat s tím v následujících letech něco dělat,“ uzavřel.

SLEDUJTE: Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová zkritizovala konsolidační balíček

Tagy:
Alena Schillerová ODS ANO Patrik Nacher 360° ekonomika politika Jan Skopeček státní rozpočet