reklama

Demonstranti jsou ovce řízené z Česka a Polska, tvrdí Lukašenko. Petříček to odmítá

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v pondělí prohlásil, že demonstranti protestující proti jeho vítězství v nedělních volbách hlavy státu byli řízeni telefonicky z Česka, Polska a Británie. Informovala o tom běloruská agentura BelTA. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v reakci jakoukoliv roli české vlády v protestech odmítá.

reklama

Poté, co bylo v neděli večer oznámeno drtivé vítězství Lukašenka, vyšly do ulic na řadě míst v zemi tisíce lidí dát najevo nespokojenost a podezření ze zfalšování výsledků voleb. Brutální zásah bezpečnostních sil si vyžádal desítky zraněných. Na 3 000 demonstrantů bylo zatčeno.

„Zaznamenali jsme — a vám jako bývalému rozvědčíkovi je to známo — telefonní hovory ze zahraničí. Telefonáty byly z Polska, Británie a Česka. Řídily naše, promiňte mi, ovce. Oni nechápou, co dělají, a už je začínají ovládat,“ uvedl podle agentury Lukašenko v rozhovoru se Sergejem Lebeděvem, šéfem pozorovatelské mise Společenství nezávislých států (SNS) na běloruských volbách. Prezident uvedl, že v událostech lze vidět „loutkovodiče“ a jedna z linií těchto loutkovodičů podle něj vede z Česka.

Petříček: Česká vláda nic neorganizovala

Tomáš Petříček v reakci pro ČTK uvedl, že Česká republika a její složky protesty v Bělorusku neorganizovala. Ministr zahraničí rovněž poznamenal, že od Lukašenka neviděl žádný důkaz, že by česká vláda měla s takovým obviněním něco společného.

SNS tvoří 11 bývalých sovětských republik, včetně Běloruska a Ruska. Pozorovatelská mise společenství tvrdí, že nedělní prezidentské volby v Bělorusku proběhly v pořádku a v souladu se zákony.

„To, o čem jsem mluvil... se potvrzuje,“ řekl Lukašenko dále Lebeděvovi ke střetům jeho odpůrců s policejními zásahovými oddíly. „Varoval jsem, že ‚majdan‘ nebude, přestože by se to někomu líbilo. Proto se musíme umírnit, uklidnit,“ dodal.

Lukašenko narážel na demonstrace na kyjevském centrálním náměstí Nezávislosti (Majdan Nezaležnosti) v roce 2014. Výsledkem protestů bylo svržení vlády tehdejšího proruského prezidenta Viktora Janukovyče.

K tématu

Další hlavní zprávy

Konec testování v mateřských školách? Hygienička prozradila, kdy se dětem uleví
reklama
reklama
Konečně spravedlnost, slaví Američané verdikt poroty v případu Floyda. Vyrazili do ulic

USA

Domácí zpravodajství

KOMENTÁŘ: Hlavně nezmínit Klause. Petr Fiala nadělil ODS ke 30. výročí cancel culture
Spor o testování v semilské škole pokračuje. Po odvolání ředitele se zástupkyně neshodnou
Další články
reklama
reklama