reklama

Demonstranti strhli v USA sochy Kryštofa Kolumba a Jeffersona Davise

/ fotografií

Demonstranti v noci na dnešek strhli v USA při dalších akcích proti rasismu a policejnímu násilí sochy objevitele Ameriky Kryštofa Kolumba a konfederačního prezidenta z let 1861–1865 Jeffersona Davise. Pokračuje tak vlna odstraňování symbolů kolonialismu i amerického otrokářství.

reklama

Několik desítek demonstrantů z řad domorodých obyvatel strhlo ve městě Saint Paul ve státě Minnesota ze žulového podstavce sochu janovského mořeplavce Kryštofa Kolumba, která stála před budovou místního zákonodárného sněmu. Domorodí obyvatelé USA dlouhodobě vyjadřují výhrady proti oslavování Kolumba s argumentem, že jeho expedice do Ameriky vedly ke kolonizaci a genocidě jejich předků.

Demonstrace proti rasismu a policejní brutalitě, které místy doprovází násilí a ničení veřejného majetku, vyvolala smrt černocha George Floyda, kterého koncem května udusil při zatýkání bělošský policista.

K tématu

Protestující v Bostonu urazili a poškodili hlavu na pomníku slavného mořeplavce. O den dříve dav ve městě Richmond ve Virginii svalil Kolumbovu sochu a hodil ji do jezera.

V Richmondu, který byl v letech 1861 až 1865 hlavním městem Konfederovaných států amerických, lidé v davu ve středu před půlnocí zničili sochu konfederačního prezidenta Jeffersona Davise.

Detailní záběr na obličej a krk povalené sochy Kryštofa Kolumba.
Detailní záběr na obličej a krk povalené sochy Kryštofa Kolumba.

Ve stejný den účastníci demonstrace v nedalekém Portsmouthu strhli čtyři sochy na místním konfederačním památníku. Podle agentury AP padající skulptura zasáhla jednoho demonstranta, který byl v bezvědomí převezen do nemocnice.

K tématu

O pomnících představitelů Konfederace, která během americké občanské války hájila otroctví, se v USA diskutuje pravidelně. Zatímco někteří lidé je vnímají jako historické monumenty a součást jižanské kultury, jiní je považují za symboly rasismu a útlaku černochů.

Virginský guvernér Ralph Northam před týdnem oznámil, že nechá co nejdříve převézt do depozitáře ikonickou jezdeckou sochu generála Roberta E. Leeho, který během války velel jižanským vojskům. Socha se stala terčem vandalských útoků při nepokojích vyvolaných Floydovou smrtí. Ve městě Mobile v Alabamě minulý týden odstranily místní úřady sochu jižanského admirála Raphaela Semmese.

Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová ve středu vyzvala další představitele Kongresu, aby z jeho sídla, Kapitolu, nechali odstranit sochy představitelů Konfederace a vojáků z občanské války.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Historie

Do wehrmachtu jsem musel v sedmnácti, říká poslední z Čechů v Hitlerově armádě

Do wehrmachtu jsem musel v sedmnácti, říká poslední z Čechů v Hitlerově armádě

Letos v červnu mu bude 94 let. Když v roce 1944 oslavil sedmnácté narozeniny, musel rukovat do wehrmachtu. „Přidělili mě ke kumpanii Jäger-Ersatz-Bataillon 49, to si pořád dobře pamatuji,“ vzpomíná vitální veterán Josef Bialas z Hlučínska exkluzivně pro CNN Prima NEWS. Tohle vyprávění zatím česká média ani dokumentaristé z Paměti národa nezaznamenali, Bialas se totiž celý život snažil válku vytěsnit z paměti: „Nerad o ní mluvím. Hodně vojáků kolem mě popadalo, tam jsem našel ruku, tam zas nohu...“

Odtrhne se Skotsko od Británie? Stoupenci nezávislosti získali v parlamentu většinu
Váleční veteráni dostanou od prezidenta dárek. Musí za něj ale předtím zaplatit
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je
Sobotní oslava i zmatky v pražské zoo. Počitadlo je matoucí, zoufají si lidé ve frontě
Další články
reklama
reklama