socha

Výpis příspěvků ke štítku „socha“

Rusko chce stíhat Koláře a Stárka, za Koněva jim hrozí 5 let. Skvělá motivace, říká exstarosta

Poslanec a bývalý starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) se společně se svým nástupcem ve vedení městské části Jakubem Stárkem (ODS) dostali do hledáčku Rusů. Moskva proti oběma politikům měla zahájit trestní řízení. Důvodem má být „poničení pomníku sovětských vojáků“. Kolář se Stárkem před lety stáli za odstraněním sochy sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva, která byla až do roku 2020 umístěna na Praze 6. Poslanec TOP 09 na dotaz CNN Prima NEWS sdělil, že ruské stíhání je pro něj „skvělá motivace do další práce“.

Britové mají naši duši. Aktivisté volají po návratu sochy moai z londýnského muzea

Na adresu Britského muzea, jedné z nejvýznamnějších historických institucí na světě, se snesly mnohačetné výzvy k navrácení obrovské sochy moai zpět do své domoviny. Vše odstartovala kampaň chilských aktivistů na sociálních sítích, která vedla k záplavě komentářů na stránkách instituce. Nejedná se přitom o jediný případ. Před dvěma lety se na apel představitelů Velikonočního ostrova vrátila část dědictví z chilského muzea do své původní vlasti. Experimentální archeolog a popularizátor tématu Pavel Pavel pro CNN Prima NEWS popsal, co by mohla repatriace sochy přinést.

KLDR mění pohled na Jižní Koreu, symboly jdou k zemi. Kim upíná naděje k Trumpovi, píše CNN

Kroky severokorejského režimu čím dál více znepokojují zahraniční pozorovatele. KLDR v posledních týdnech opustila dosavadní politiku znovusjednocení se svým jižním sousedem a podle expertů ho čím dál tím více vnímá jako cizí mocnost. Diktátora Kim Čong-una navíc znervózňuje utužování vztahů mezi USA a Jižní Koreou. Jeho nadějí by prý mohla být výhra Donalda Trumpa v nadcházejících prezidentských volbách, k níž by mohl přispět svou troškou do mlýna. Analytici navíc předpokládají, že napětí na Korejském poloostrově se bude v dalších měsících stupňovat.

Vrátí se diskutovaná socha maršála Radeckého na Malostranské náměstí? Hlasujte v anketě

Socha významného českého vojevůdce maršála Josefa Václava Radeckého z Radče, který se podílel například na porážce Napoleona, by se mohla po více než sto letech vrátit na Malostranské náměstí. Usilují o to někteří představitelé vládnoucí koalice v Praze či starostka městské části Prahy 1. Naopak opozice se domnívá, že by bylo potřeba vyvolat širokou společenskou diskusi. Zda byste si přáli návrat ikonické sochy do centra Prahy, můžete hlasovat v naší anketě.

Lenin zemřel před 100 lety. Pátrali jsme po jeho sochách, jedna čtyřmetrová se právě prodala

Potkat u nás někdejšího vůdce bolševické revoluce Vladimira Iljiče Lenina je možné i 100 let po jeho smrti. Zemřel 21. ledna 1924. V těchto dnech třeba putoval ulicemi Ostravy, neboť čtyřmetrová bronzová socha z někdejší Leninovy třídy změnila majitele. „Určitě jsem ji nekoupil z úcty k jednomu z největších masových vrahů, rád bych však sochu zachránil jako memento. Aby se například nezapomnělo, jak komunismem zblblí novomanželé kladli po obřadu květiny právě k této soše,“ říká pro CNN Prima NEWS nový vlastník bronzového revolucionáře. Další nadživotní Iljiče opatruje například Státní oblastní archiv v Chebu, Muzeum Českého krasu v Berouně či Muzeum umění v Olomouci.

Nebezpečí bomby na Staroměstském náměstí se nepotvrdilo. Policie našla i podezřelou tekutinu

Kvůli nálezu podezřelého zavazadla u sochy mistra Jana Husa uzavřela policie v úterý krátce před 16:00 velkou část Staroměstského náměstí v Praze. Pyrotechnik poté vyloučil, že by byl v odloženém zavazadle nástražný výbušný systém. Zasahující policisté na náměstí zajistili také dvě nádoby s neznámou tekutinou a zhruba po hodině opatření ukončili. Médiím to řekl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Proti jeho výstavbě se konaly demonstrace, dnes sem lidé míří za kulturou i sportem: Areál Jammertal

Letní teplé dny už máme za sebou. Nicméně i podzim v Česku dál přeje venkovním aktivitám. Ať už preferujete sport, či raději vzpomínáte na čas strávený s blízkými v poklidnějším tempu, můžete zamířit do volnočasového areálu Jammertal v pražském parku Folimanka. Nadšení vzbudí především u vyznavačů skateboardingu a kolečkových bruslí. Zklamání ale nehrozí ani obdivovatelům umění.

Sabotér a sériový hanobitel, rozzuřil starostu Florencie Čech. Nahý vylezl na tamější sochu

Český umělec a performer Václav Pišvejc půjde ve Florencii před soud za to, že v centru města nahý vylezl na známé renesanční sousoší Héraklés a Kákos, uvedla agentura ANSA. Pišvejc čelí obvinění z obscénních aktů na veřejnosti a poškození památky. Do zahájení procesu 30. listopadu se bude muset hlásit jednou týdně na policii, oznámil jeho advokát Fabio Clauser.