socha

Výpis příspěvků ke štítku „socha“

Kontroverzní socha v Říčanech baví obyvatele i internet. Souložící krysy mají lákat na výstavu

Pro někoho zajímavé dílo, pro jiné zvrácenost. Tak se lidé dívají na umělecké sousoší, které nechali politici z Říčan vystavit na místní poště. Dvě souložící krysy mají přitáhnout pozornost návštěvníků města k aktuálně probíhající výstavě. Na sociálních sítích se ale stalo sousoší virálním a zároveň i terčem vtipů.

Kontroverzní motýly sochaře Černého umísťují na obchodní dům Máj v Praze. Mnohým se to nelíbí

Aktualizováno

Dělníci na pražské Národní třídě vyzdvihli jeřáby první ze dvou pohyblivých plastik a umísťují ji na fasádu obchodního domu Máj. Autorem několikametrových motýlů, jejichž trupy jsou napodobeninami stíhaček Spitfire, je výtvarník David Černý. Jak dlouho umístění soch potrvá, zatím není jasné, podle mluvčí investora Michaely Fialové Rozšafné lidé uvidí umělecká díla od neděle 19. května. Kvůli instalaci fialovo-tyrkysového díla je uzavřena část Národní třídy a na místě jsou jeřáby a další technika.

KOMENTÁŘ: Ježíšku na křížku! Akademii děsí Myslbekova socha, ale nahá pedagožka ne?

Ten Ježíš musí pryč! Vedení Akademie výtvarných umění hodlá odstranit sochu slavného Josefa Václava Myslbeka. Studentstvo a část pedagožstva prý totiž trpící Spasitel „děsí“. Zvláštní. Normální člověk by řekl, že škola bude spíše zděšena jednou její vyučující, která se nahá předvádí před malými dětmi, ne dílem českého klasika. Ale to ne. Holt jiná doba…

Spor o Myslbekova Krista na AVU: Část studentů děsí, podle rektorky však zůstane na místě

Na pražské Akademii výtvarných umění (AVU) vyvolala bouřlivou diskuzi plastika Krista na kříži od známého sochaře Josefa Václava Myslbeka. Dílo mělo být přesunuto z exponovaného místa na chodbě vysoké školy mezi exponáty Moderní galerie AVU. Někteří studenti i zaměstnanci školy tvrdili, že je socha děsí. Rektorka AVU Maria Topolčanská však v oficiálním prohlášení uvedla, že socha zůstane na svém místě, a následně vyzvala ke všeobecné diskuzi.

Socha svobody v Praze, Sfinga na moravské dědině. AI ukázala podobu slavných děl po Česku

Poslední dubnovou sobotu probíhá po celém světě Mezinárodní den sochařství (International Sculpture Day). Jeho organizátoři si kladou za cíl zvýšit povědomí o tomto oboru a ocenit přínos umění v rozvoji veřejných prostor. V Česku je pak největším propagátorem instalací na veřejnosti celoroční projekt Sculpture Line, který letos v červnu zahájí svůj 10. ročník. Právě u příležitosti Mezinárodního dne sochařství se tým Sculpture Line pro pobavení a odlehčení zeptal umělé inteligence, jak by nejslavnější sochy historie vypadaly v Česku.

Rusko chce stíhat Koláře a Stárka, za Koněva jim hrozí 5 let. Skvělá motivace, říká exstarosta

Poslanec a bývalý starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) se společně se svým nástupcem ve vedení městské části Jakubem Stárkem (ODS) dostali do hledáčku Rusů. Moskva proti oběma politikům měla zahájit trestní řízení. Důvodem má být „poničení pomníku sovětských vojáků“. Kolář se Stárkem před lety stáli za odstraněním sochy sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva, která byla až do roku 2020 umístěna na Praze 6. Poslanec TOP 09 na dotaz CNN Prima NEWS sdělil, že ruské stíhání je pro něj „skvělá motivace do další práce“.

Britové mají naši duši. Aktivisté volají po návratu sochy moai z londýnského muzea

Na adresu Britského muzea, jedné z nejvýznamnějších historických institucí na světě, se snesly mnohačetné výzvy k navrácení obrovské sochy moai zpět do své domoviny. Vše odstartovala kampaň chilských aktivistů na sociálních sítích, která vedla k záplavě komentářů na stránkách instituce. Nejedná se přitom o jediný případ. Před dvěma lety se na apel představitelů Velikonočního ostrova vrátila část dědictví z chilského muzea do své původní vlasti. Experimentální archeolog a popularizátor tématu Pavel Pavel pro CNN Prima NEWS popsal, co by mohla repatriace sochy přinést.

KLDR mění pohled na Jižní Koreu, symboly jdou k zemi. Kim upíná naděje k Trumpovi, píše CNN

Kroky severokorejského režimu čím dál více znepokojují zahraniční pozorovatele. KLDR v posledních týdnech opustila dosavadní politiku znovusjednocení se svým jižním sousedem a podle expertů ho čím dál tím více vnímá jako cizí mocnost. Diktátora Kim Čong-una navíc znervózňuje utužování vztahů mezi USA a Jižní Koreou. Jeho nadějí by prý mohla být výhra Donalda Trumpa v nadcházejících prezidentských volbách, k níž by mohl přispět svou troškou do mlýna. Analytici navíc předpokládají, že napětí na Korejském poloostrově se bude v dalších měsících stupňovat.