reklama

Den bez žen: Už nás nebaví být oběťmi zneužívání a týrání! Po manifestacích následují stávky žen v Mexiku a Argentině

Miliony žen v Mexiku a Argentině v pondělí nepřijdou do práce – úřady, školy a vládní instituce tak v tento den povedou pouze muži. I to je součást protestů proti genderově zaměřenému násilí v Jižní Americe.

reklama

V rámci stávky konané tematicky na Mezinárodní den žen se do mexických a argentinských ulic vydají ženy ve statisícových počtech, navazují tak na víkendové demonstrace napříč Latinskou Amerikou. Jednodenní akce nazvaná „Den bez nás“ (Un día sin nosotras) má ukázat, jak by vypadal život, kdyby ženy zmizely ze společnosti.

V Mexiku stávka pramení z nárůstu mizení žen, jejich cíleného zabíjení a násilí obecně, informovala agentura Reuters. Vraždy žen v Mexiku se za posledních pět let zvýšily o alarmujících 137 %, jak ukazují vládní statistiky. Většina násilných zločinů zůstává nevyřešena. Ženy pomocí stávky také požadují právo na svobodnou volbu v otázce potratů.

„Už nás nebaví být oběťmi zneužívání a týrání. Už to stačilo,“ řekla Alma Delia Díaz, kosmetička z předměstí města Ecatepec v Mexico City pro Reuters. I přes vyjádření podpory protestujícím ženám se Díaz, jako spousta žen, bohužel stávky nemohla kvůli ušlému zisku zúčastnit.

Účast všech státních zaměstnankyň ve stávce ocenil i mexický prezident Andrés Manuel López Obrador a vzkázal jim, že se protestu mohou zúčastnit naprosto svobodně, informovala agentura Reuters.

Další hlavní zprávy

Domácí

Pavel Zeman: Končím kvůli velkému tlaku ministryně Benešové. Půtky mi braly moc času

Pavel Zeman: Končím kvůli velkému tlaku ministryně Benešové. Půtky mi braly moc času

Tlak ze strany ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) byl poměrně vysoký a jeho odrážení jsem věnoval až příliš mnoho času, říká o svém konci v čele Nejvyššího státního zastupitelství Pavel Zeman. Ten na tiskové konferenci uvedl, že je sice zvyklý podobným půtkám čelit, ale tlak byl tak silný, že se nemohl plně věnovat svému úřadu. Benešová na Zemanův konec řekla, že jí jeho vysvětlení přijde „laciné“.

Benešová šla za hranu, zní z opozice po konci Zemana. Vystrčil mluví o ohrožení svobody
Pepson Snětivý: Karel IV. byl největší osobností našich dějin. Z Prahy chtěl nový Řím
reklama
reklama
Josef Mašín na gestapu promluvil, dokazují nové unikátní nálezy z archivu

Historie

Domácí zpravodajství

Po vyléčení z covidu si bude možné zajít do hospody půl roku bez očkování či testu
Další články
reklama
reklama