reklama

Desítky králíků v bytě, většina byla utracena. Muž se o ně nestaral kvůli covidu

Kuriózní případ týrání zvířat řeší úředníci liberecké radnice. V třípokojovém bytě žil starší muž s více než sedmdesáti zakrslými králíky. Když ho odvezli do nemocnice, skončila zvířata v záchranné stanici. Většinu z nich ale museli veterináři kvůli zanedbanému stavu utratit. Králíci, kteří přežili, hledají nové majitele.

reklama

Roztomilí chlupáči obývají hned několik kotců v záchranné stanici, jsou přísně rozdělení, kluci a holky zvlášť. Na to jejich bývalý majitel nedbal a brzy celý byt zachvátila králičí populační exploze. Majitel bytu na to přišel, až když nájemníka odvezli do nemocnice. Kontaktoval proto magistrát, aby se úředníci o zvířata postarali.

„Takové množství zvířat chovaných v bytě, s tím jsme se ještě nesetkali,“ říká Jaroslav Rašín, vedoucí odboru životního prostředí liberecké radnice. Chovatel králíků si pronajímal třípokojový byt ve starší vile, a i když měl rozlohu nadstandardních sto metrů, pro takové množství králíků to bylo pořád málo. „Celý byt byl plný volně pobíhajících králíků, případně nějakých uhynulých, byl totálně zdevastovaný, podlaha byla pokrytá prachem z trusu a z granulí,“ vzpomíná vedoucí liberecké záchranné stanice Archa Ivana Hancvenclová.

Fatální vývojové vady

Živých králíků nakonec pracovníci záchranné stanice pochytali 78, do bytu se přitom museli vracet. Někteří chlupáči byli schovaní tak dokonale, že se je napoprvé nepodařilo odhalit. Bohužel většina z nich dlouho nepřežila kvůli vrozeným vadám. Někteří měli například výrazně přerostlé zuby.

„Řezáky jim tak různě čněly z dutiny ústní, někdy i propíchly dásně, což ztěžovalo zvířatům příjem potravy,“ popisuje Alena Česáková z krajské veterinární správy, která zvířata prohlížela. Závěr byl jednoznačný – chovatel se dopustil týrání zvířat, zejména tím, že nechal králíky volně množit mezi sebou, a to se podepsalo na jejich zdravotním stavu a nejrůznějších vadách.

Majitel se léčí s těžkými následky covidu

Celá věc má hodně smutný rozměr nejen kvůli králíkům, kteří uhynuli, ale i kvůli majiteli. Ten je po covidu, s nímž ho v dubnu hospitalizovali, stále v těžkém stavu i teď, po několika měsících. K celé věci se tedy nemohl vyjádřit. Úředníci a veterináři tak stále nevědí, jak dlouho se vlastně majitel nemohl o králíky starat ještě před tím, než ho odvezli do nemocnice.

„Prozatím jsme celou záležitost nemohli projednat a prošetřit důvody. Soustředili jsme se výhradně na to, abychom zvířatům zajistili možnost přežití,“ říká Rašín. Podle něj je ale pravděpodobné, že správní řízení pro podezření z týrání zvířat skončí pokutou. Ta může, vzhledem k počtu zanedbaných zvířat, dosáhnout i několika desítek tisíc korun.

Záchranná stanice mezi tím zbylé králíky, přežilo jich pouze 22, nabízí k adopci. „V polovině září uplyne zákonná lhůta, kdy králíci propadnou státu, takže zájemci se už mohou hlásit,“ říká Ivana Hancvenclová. Králíci jsou podle ní vhodní pouze pro zkušené chovatele, ne například pro rodiny s dětmi. I když prý nekoušou, nejsou socializovaní a zvyklí na těsný kontakt s člověkem. „V každém případě nejsou vhodní do chovu, protože pocházejí z nekontrolovaného příbuzenského množení,“ upozorňuje vedoucí záchranné stanice.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká
Partie

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) v Partii naléhavě apeloval na očkování a popsal tristní situaci v některých nemocnicích. „Jsme společnost, která musí každého, kdo onemocní, nakonec do nemocnice přijmout. Je tam strašná spousta lidí, kterým říkali, ať se nenechají očkovat. Teď tam leží, mají morfin a my víme, že do dvou dní zemřou,“ prohlásil. Příkladem podceňování problému je podle něj smrt zpěvačky Hany Horké, která odmítala vakcinaci.

Benešová k týrání vězňů: Bachaři ve Valdicích to nemají lehké, je to žalář plný vrahů

Bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) i současný šéf rezortu justice Pavel Blažek (ODS) považují podezření z týrání vězňů ve Valdicích za závažné. Na druhé straně nejsou přesvědčeni, že by šlo o systémové selhání. „Občas tam mají problémy, ale tento druh lidí, co tam sedí, eskaluje různá napětí,“ řekla Marie Benešová v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Nemusíme všechno měnit. Blažek zdůvodnil, proč proti vůli části ODS ponechá šéfa žalobců

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) potvrdil, že v nejbližší době nemá v plánu odvolávat nejvyššího státního zástupce Igora Stříže a nahrazovat jej někým jiným. Nemyslím si, že by se po každých volbách měli měnit všichni lidé ve státní správě,“ řekl Blažek v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Na Igora Stříže má tak zcela opačný názor než jeho stranický i vládní kolega Zbyněk Stanjura (ODS).

Američtí diplomaté si stěžovali na „akustické útoky“. Máte to ze stresu, řekla CIA

Americká zpravodajská služba CIA nepředpokládá, že za „akustickými útoky“ na americké diplomaty by stála celosvětová kampaň cizí mocnosti. Agentura došla k přesvědčení, že většina hlášených případů se dá vysvětlit environmentálními faktory nebo nediagnostikovanými zdravotními stavy. CIA nicméně pokračuje ve vyšetřování asi dvou desítek případů, které zatím zůstávají nevysvětleny. U možných obětí tzv. havanského syndromu vyvolala zpráva nevoli.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama