reklama

Desítky králíků v bytě, většina byla utracena. Muž se o ně nestaral kvůli covidu

Kuriózní případ týrání zvířat řeší úředníci liberecké radnice. V třípokojovém bytě žil starší muž s více než sedmdesáti zakrslými králíky. Když ho odvezli do nemocnice, skončila zvířata v záchranné stanici. Většinu z nich ale museli veterináři kvůli zanedbanému stavu utratit. Králíci, kteří přežili, hledají nové majitele.

reklama

Roztomilí chlupáči obývají hned několik kotců v záchranné stanici, jsou přísně rozdělení, kluci a holky zvlášť. Na to jejich bývalý majitel nedbal a brzy celý byt zachvátila králičí populační exploze. Majitel bytu na to přišel, až když nájemníka odvezli do nemocnice. Kontaktoval proto magistrát, aby se úředníci o zvířata postarali.

„Takové množství zvířat chovaných v bytě, s tím jsme se ještě nesetkali,“ říká Jaroslav Rašín, vedoucí odboru životního prostředí liberecké radnice. Chovatel králíků si pronajímal třípokojový byt ve starší vile, a i když měl rozlohu nadstandardních sto metrů, pro takové množství králíků to bylo pořád málo. „Celý byt byl plný volně pobíhajících králíků, případně nějakých uhynulých, byl totálně zdevastovaný, podlaha byla pokrytá prachem z trusu a z granulí,“ vzpomíná vedoucí liberecké záchranné stanice Archa Ivana Hancvenclová.

Fatální vývojové vady

Živých králíků nakonec pracovníci záchranné stanice pochytali 78, do bytu se přitom museli vracet. Někteří chlupáči byli schovaní tak dokonale, že se je napoprvé nepodařilo odhalit. Bohužel většina z nich dlouho nepřežila kvůli vrozeným vadám. Někteří měli například výrazně přerostlé zuby.

„Řezáky jim tak různě čněly z dutiny ústní, někdy i propíchly dásně, což ztěžovalo zvířatům příjem potravy,“ popisuje Alena Česáková z krajské veterinární správy, která zvířata prohlížela. Závěr byl jednoznačný – chovatel se dopustil týrání zvířat, zejména tím, že nechal králíky volně množit mezi sebou, a to se podepsalo na jejich zdravotním stavu a nejrůznějších vadách.

Majitel se léčí s těžkými následky covidu

Celá věc má hodně smutný rozměr nejen kvůli králíkům, kteří uhynuli, ale i kvůli majiteli. Ten je po covidu, s nímž ho v dubnu hospitalizovali, stále v těžkém stavu i teď, po několika měsících. K celé věci se tedy nemohl vyjádřit. Úředníci a veterináři tak stále nevědí, jak dlouho se vlastně majitel nemohl o králíky starat ještě před tím, než ho odvezli do nemocnice.

„Prozatím jsme celou záležitost nemohli projednat a prošetřit důvody. Soustředili jsme se výhradně na to, abychom zvířatům zajistili možnost přežití,“ říká Rašín. Podle něj je ale pravděpodobné, že správní řízení pro podezření z týrání zvířat skončí pokutou. Ta může, vzhledem k počtu zanedbaných zvířat, dosáhnout i několika desítek tisíc korun.

Záchranná stanice mezi tím zbylé králíky, přežilo jich pouze 22, nabízí k adopci. „V polovině září uplyne zákonná lhůta, kdy králíci propadnou státu, takže zájemci se už mohou hlásit,“ říká Ivana Hancvenclová. Králíci jsou podle ní vhodní pouze pro zkušené chovatele, ne například pro rodiny s dětmi. I když prý nekoušou, nejsou socializovaní a zvyklí na těsný kontakt s člověkem. „V každém případě nejsou vhodní do chovu, protože pocházejí z nekontrolovaného příbuzenského množení,“ upozorňuje vedoucí záchranné stanice.

Tagy:

Hlavní zprávy

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují
Koronavirus

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují

Přestože je nošení respirátorů či nanoroušek nadále povinné například v MHD či ve vnitřních prostorech, Češi je v posledních měsících z velké části znovu vyměnili za klasické roušky, k čemuž přispěly teplé letní počasí a ústup epidemie. Samotní obchodníci přiznávají, že odbyt respirátorů během letních měsíců poklesl a naopak se začaly opět prodávat klasické chirurgické roušky.

Ubránili bychom se Hitlerovi? Prohráli bychom za pár týdnů, ale čestně, říká historik

Otázka, kterou si pravidelně pokládají historici i česká veřejnost – ubránilo by se Československo silám nacistického Německa? Podle vojenského historika Eduarda Stehlíka by Adolf Hitler určitě vyhrál, tuzemští vojáci by se ale dokázali bránit několik týdnů. Pro CNN Prima NEWS ale dodal, že jde o irelevantní otázku, jelikož by se Československo v případě agrese zvenku pochopitelně bránilo. Takovou možnost ale nakonec ani nedostalo – nikdo nezaútočil.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Přeplněné cely i mučení. CNN odkrývá děsivé tajemství americké věznice v Afghánistánu

Americká základna Bagrám v Afghánistánu – symbol moci i krutosti. Na místní přistávací dráze dosedala letadla s prezidenty i armádními veliteli. Uvnitř se ale nacházela věznice s brutální pověstí. Vězni zde měli být tvrdě vyslýcháni i mučeni. Celý rozsah krutých podmínek ale vychází najevo až nyní po odchodu amerických vojáků ze země. Štáb CNN bývalou základnu navštívil a reportér Nic Robertson barvitě popsal, co tam viděl. Podívejte se na exkluzivní reportáž.

KOMENTÁŘ: Král je stejně jako Babiš nahý. Pokud to spolu s Jágrem nevidíme, máme problém

Způsob, jakým se šéf českého hokeje Tomáš Král postavil k důkazům o své údajné estébácké minulosti, lze označit za slabošský. Následná reakce Jaromíra Jágra pak svědčí o tom, že se stále nedokážeme důstojně vypořádat s jizvami po nedávné minulosti. Přiznat si: I takové věci se v mém světě děly. A někdy též: Ano, pochybil jsem. Mrzí mě to.

reklama

Domácí zpravodajství

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou

Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Válek o členovi z TSS: Kdyby dělal zkoušku z epidemiologie, tak vyletí

„Chránit se proti koronaviru musíme, covid není žádná chřipečka,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poslanec Vlastimil Válek (TOP 09). Reagoval tak na slova bývalého místopředsedy Fotbalové asociace ČR Jindřicha Rajchla (TSS), který zpochybnil efektivitu očkování. „Kdybyste dělal zkoušku z epidemiologie, letíte i na třetí termín,“ dodal Válek.

reklama