Desítky žraloků obklopily australského rybáře. Někteří měřili až čtyři metry

Desítky žraloků obklopily australského rybáře. Někteří měřili až čtyři metry

Jako z filmu Čelisti. Tak vylíčil svůj zážitek rybář, který u australských břehů natočil hostinu žraloků. Až čtyřicet predátorů nahánělo a požíralo obří hejno malých ryb. Občas se nějaký žralok ukázal i u rybářovy lodi.

Zkušený rybář z Austrálie Grant Bruinsma zažil u ostrova Moreton něco nečekaného. Desítky žraloků hned vedle jeho loďky začaly nahánět a požírat hejno ryb. Čtyřmetroví žraloci kroužili poblíž nebojácného rybáře, kterému se podařilo natočit hned několik druhů – žraloka tygřího, kladivouna a žraloka obrovského.

„V podstatě to bylo jako film Čelisti. Nikdy jsem to takhle neviděl. Bylo to zvláštní. Žraloci pracovali jako tým. Tlačili ryby k sobě,“ řekl Grant novinářům. Podle expertů je však možné hejna ve tvaru koule vidět jen zřídka.

Marnie Hortonová, odbornice na podmořský život, řekla, že „takováto hejna vídáme v dokumentárních filmech, ale není běžné je vidět v divoké přírodě, takže rybář měl velké štěstí“.

Podle Bruinsma to bylo mnohdy nebezpečné. Tvrdí, že měl ve všech ohledech štěstí. „Párkrát jsem znervózněl. Cítil jsem náraz do lodi, něco se dělo za mnou, ale žraloka nebylo ani vidět,“ popsal dramatické momenty.

Experti varují, že hejna ryb přitahují predátory a pro lidi tak představují velká nebezpečí. Plavcům se pak při setkání s nimi doporučuje ihned vylézt z vody. „Taková situace může být velmi nepředvídatelná. Žraloci se soustředí čistě na žrádlo a není moudré být tou dobou ve vodě,“ dodala odbornice na podmořský život Marnie Hortonová.

Tagy: