Děsivý horor z českých lesů se vrací. Hra Someday You’ll Return vychází ve vylepšené verzi

Česká hororová hra Somedy You’ll Return dostává druhý dech. V úterý se po dlouhém vývoji dočkala výrazně vylepšené verze, která nabízí upravený příběh, nový obsah i nemalou porci oprav. Titul českého studia CBE Software se objevil na trhu v roce 2021, i přes pochvalné ohlasy ze strany odborné kritiky se ale hře příliš nedařilo – i kvůli úniku nehotové verze. Proto se tvůrci domluvili s tuzemským herním velikánem Bohemia Interactive, který zaštítil vydání reedice na PC i konzoli PlayStation 4 a 5.

Příběh Someday You’ll return se točí kolem Daniela, který v lese pátrá po své ztracené dceři Stele. Místo ní ale naráží na celou řadu anomálií a záhad, o hutnou hororovou atmosféru tak ve hře není nouze. Tuzemské hráče může potěšit, že se titul odehrává v kulisách českých a moravských lesů, pozorní cestovatelé mohou poznat místa inspirovaná například Českým Švýcarskem – ještě předtím, než ho vloni zasáhl rozsáhlý požár.

Vývojářské duo Jan Kavan a Lukáš Medek vycházelo ve velkém i z místního folklóru a nebálo se do svého díla vložit řadu českých odkazů, od hudby po systém lesních turistických značek. Těsně před vydáním Someday You’ll Return v roce 2021 se ale na internet dostala nehotová verze hry, což se pak odrazilo na následných prodejích.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Čtvrt století s hrdinou mileniálů. V CNN Prima Gaming se rozloučíme s tváří seriálu Pokémon

Autoři proto nyní doufají, že díky pomoci herního studia Bohemia Interactive nabere hra druhý dech. Na úpravách a vylepšeních pracovali s dalšími vývojáři více než dva roky.

„Ačkoliv původní záměr byl pouze dostat hru na konzole, dopracovat pořádnou podporu herních ovladačů a lokalizovat hru do více jazyků, díky spolupráci s Bohemia Interactive nyní Director’s Cut obsahuje jak kvantum nového obsahu a funkcí, tak i úpravy hratelnosti a celkové plynulosti při průchodu hrou,“ prozradil Kavan na tiskové konferenci.

Při putování lesem plným zrádných zákoutí pomůže hráčům detailní mapa, možnost vyrábět vlastní předměty či míchání lektvarů. Ve výčtu různých vylepšení – kterých jsou podle tvůrců stovky – nechybí lepší grafika a světlo, nové hádanky, plynulejší chod hry i děsivější scény nebo zbrusu nový konec příběhu. Someday You’ll Return vychází společně s reedicí také na konzole PlayStation 4 a 5. Majitelé původní verze hry z roku 2021 dostanou veškerá vylepšení zcela zdarma.

„Ta hra splňuje definici umění. Už to není jen technologie nebo plytká zábava, ale dílo, které má hloubku. Je to projekt, který je výsostně český a výsostně umělecký. Pokud se podaří, že komukoliv ukáže nějaké zrcadlo, jak by mohl být lepším otcem a rodičem, budeme rádi. To se nedá žádnými penězi vyjádřit,“ řekl redakci Marek Španěl, šéf českého studia Bohemia Interactive, které stojí za populární vojenskou sérií ArmA.

V budoucnu by chtěl podpořit více tuzemských projektů, kterým se nedostává takové pozornosti, jakou si zaslouží. „Je to taková první vlaštovka. Doufám, že budeme brzy schopní oznámit další,“ prozradil štábu pořadu CNN Prima Gaming. Hra Someday You’ll Return: Director’s Cut je od úterý k dispozici v digitálním obchodě Steam či na konzolovém PS Store.

Rozšířený rozhovor s Janem Kavanem i Markem Španělem odvysíláme 14. března v herním pořadu CNN Prima Gaming. Relaci můžete sledovat každé úterý ve 23:40 na CNN Prima NEWS i na webu cnnprima.cz, kde najdete také videoarchiv starších epizod. Reprízy se vysílají každou sobotu ve 22:40.

Tagy:
les počítačové hry počítač technologie videohry studium horor gaming Playstation 4 Brdy Gaming Jan Kavan Bohemia Interactive Steam CNN Prima Gaming Národní park České Švýcarsko BOHEMIA INTERACTIVE a.s. Someday You'll Return Marek Španěl