reklama

Nález miminka v popelnici: Od smrti ho dělily minuty. Matku soud poslal do vazby

Dítě, které se našlo v sobotu ráno v jednom z pardubických kontejnerů, byla holčička. Potvrdil to vedoucí odboru obecné kriminality Milan Šimek. Odložit ji tam měla její matka, která prý o svém těhotenství do poslední chvíle nevěděla. Holčička byla silně podchlazená, podle policie ji od smrti dělily jen minuty. Policie obvinila ženu z pokusu o vraždu na nezletilci. Pardubický soud ji v pondělí poslal do vazby. Podle informací CNN Prima NEWS teď obviněná míří do vazební věznice Brno-Bohunice.

reklama

„V sobotu 8. ledna krátce před čtvrtou hodinou muž a žena procházeli přes krajské město a prohlíželi různé kontejnery. Na jednom ze sídlišť narazili na živé novorozeně,“ uvedl Šimek s tím, že nešlo o žádné bezdomovce. Tito lidé podle policie mají své bydliště a ve městě se vyskytovali zcela náhodně. „Něco si vyřizovali a při té příležitosti se dívali po kontejnerech,“ upřesnil plukovník.

Že na miminko v kontejneru narazili, bylo prý dílem velké náhody. Na tomto sídlišti totiž už chvíli před tím byli, pak se vydali do jiné lokality, znovu se ale ještě vrátili zpět. „Bylo to obrovské štěstí. Nález je vylekal, ale zachovali se velmi správně. Nezpanikařili a začali okamžitě hledat pomoc,“ popsal Šimek.

Dvojice zvonila na zvonky některých domů v okolí, pak zastavili kolemjedoucí vozidlo. Společně pak zavolali záchrannou službu. Vzápětí se k miminku dostal lékař, který mu poskytl prvotní lékařskou pomoc. „Jednalo se o malou holčičku, která byla silně podchlazená. Teplota jejího tělíčka byla kolem 20 stupňů Celsia,“ upřesnil plukovník.

Policisté od oznámení případu provedli důkladné ohledání místa nálezu a začali pátrat po matce dítěte. „Do šetření se zapojilo několik desítek policistů. Záhy jsme získali dva zajímavé poznatky,“ uvedl Šimek. Podezírali dvě ženy, jedna žila na ubytovně, druhá na sídlišti. Právě ta byla nakonec podle nich pachatelkou.

Policisté u ní zazvonili. „V tu chvíli spala, překvapili jsme ji,“ uvedl plukovník. Žena podle jeho slov porod nepopírala.

Partner si holčičku přál

„Jedná se o 35letou ženu, která v minulosti už měla zkušenosti jak s porodem, tak s výchovou. Při výslechu tvrdila, že o svém těhotenství absolutně nevěděla, přičemž rodina partnera jí ohledně těhotenství opakovaně pokládala otázky,“ řekl Šimek.

Z pátku na sobotu pocítila porodní bolesti. Nikomu o tom však neřekla, následně spontánně porodila. „O pohlaví dítěte se nezajímala, zabalila ho do hadru a venku vyhodila do odpadu,“ doplnil. O těhotenství nevěděl ani partner obviněné. „Uvedl, že to skutečně nevěděl a že by mu další dítě nevadilo. Holčičku si přál a bude se snažit bojovat, aby ji dostal do péče,“ informovala policie.

Žena je obviněná ze zvlášť závažného zločinu pokusu vraždy na nezletilci. Trestní sazba je 15 až 20 let, případně trest výjimečný. „Důležitou roli budou hrát v daném případu posudky, nelze vyloučit do budoucna změnu právní kvalifikace,“ řekla policejní mluvčí Markéta Janovská.

Obviněná bude ve vazební věznici Brno-Bohunice. „Soud rozhodl o uvalení vazby na obviněnou, shledal vazební důvody oba dva naplněné, jak útěkové, tak ovlivnění svědků,“ řekl soudce Karel Gobernac. „Bude také podrobena znaleckému zkoumání, zejména z oboru psychiatrie a psychologie. Vzhledem k lhůtám zpracování znaleckých posudků nelze předpokládat podle mého názoru, že by obžaloba přišla ve lhůtě kratší než tři až šest měsíců,“ řekl Gobernac.

Podle informací CNN Prima NEWS obviněná nepocházela z nezajištěné rodiny a nikdy neměla problém se sociální péčí. Její partner má pracovat v IT oblasti.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn
Kultura

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

Djokovič přiletěl do Bělehradu jako hrdina. Za skandování ho přivítal velký dav

Aktualizováno

Začalo Australian Open a mužská světová jednička Novak Djokovič u toho není. Hráč prohrál dlouhé tahanice o vízum a musel nehostinné Melbourne opustit. Krátce po finálním verdiktu soudu nasedl v neděli do letadla a o zhruba 24 hodin později přistál v rodném Bělehradě. Rychle prošel letištní halou s tenisovou taškou na zádech a zamířil do prostoru pro vyzvednutí dalších zavazadel. Lidé před terminálem vytrvale a hlasitě skandovali „Novak, Novak“.

Vládní koalici drží především strach z Babiše u moci, říká komentátor Fischer

Největším spojujícím prvkem vládní koalice je Andrej Babiš (ANO), řekl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor a novinář Petr Fischer. „A tím zůstane po celé volební období. Koalici nedrží nic jiného než strach z toho, že by se Babiš vrátil k moci,“ prohlásil. Politolog Lukáš Valeš k tomu dodal, že bývalému premiérovi začínají ve Sněmovně zlaté časy.

reklama

Domácí zpravodajství

Dívky utekly z dětské psychiatrie v Lounech, policie po nich pátrá. Mohou být i v Praze

Policisté pátrají po dvou mladistvých pacientkách dětské psychiatrické léčebny v Lounech. Dívky ve věku 16 a 17 let v neděli společně utekly při návratu z vycházky, od té doby jsou nezvěstné. Je možné, že se po útěku rozdělily, pohybovat se mohou po Praze ve velkých obchodních centrech a jejich okolí. V tiskové zprávě to uvedla policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

Významný nárůst počtu pozitivních školáků. Testy jich odhalily opět přes tři tisíce

Testování na koronavirus v základních a středních školách minulý týden ve čtvrtek ukázalo další významný nárůst virové zátěže u žáků i pedagogů. Metodou PCR se ve školách potvrdilo 3 357 případů koronaviru, z toho 3 016 mezi žáky a 341 nákaz u pedagogů a zaměstnanců škol. Nárůst v obou skupinách je významný proti oběma kolům testování o týden dříve a mírně také proti předchozímu testování v pondělí 10. ledna.

Blažkův náměstek Daňhel zpracovával účetnictví firmě zapojené do daňových podvodů

Radomír Daňhel, politický náměstek ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), zpracovával účetnictví firmě, která byla zapojená do stamilionových daňových podvodů. Podnikatelé Hussein Rekhem a Saman El-Talabani za ně loni dostali několikaleté tresty. Daňhel v kauze figuroval jen jako svědek. O podvodech podle svého vyjádření nevěděl. Podle odborníků si ale podezřelého jednání svých klientů všimnout musel. Uvedly to Hospodářské noviny (HN) a server Aktuálně.cz.

reklama