Detaily pohřbu Ivany Trumpové: Emotivní zpověď dcery i pozvánky pro české osobnosti

Pohřeb Ivany Trumpové namísto smutečního obřadu připomínal spíše oslavu. Do newyorského kostela se s českou rodačkou dorazily rozloučit její tři děti – Donald junior, Erik a také dcera Ivanka. Nechyběl ani bývalý americký prezident Donald Trump. Podle redaktora CNN Prima NEWS byl okruh kolem kostela uzavřen, novináři museli projít prohlídkou tajných služeb a někteří lidé na místě kvůli vysokým teplotám kolabovali.

Návštěvníci pohřbu se shromáždili v římskokatolickém kostele sv. Vincenta Ferrera, aby si připomněli Ivanu Trumpovou. I když na místě zavládla smuteční atmosféra, pohřeb se nesl v duchu oslavy – chyběly zde květiny i tryzna. Ostatně i text v pozvánce na středeční pohřeb zesnulé Ivany Trumpové zněl – Oslava jejího života.

Pohřeb Ivany Trumpové, která zemřela minulý čtvrtek v New Yorku ve věku 73 let, začal v 19:30 středoevropského času. Na situaci před kostelem dohlížela policie. „Na místě platila silná bezpečnostní opatření. Širší okruh kolem kostela byl uzavřen,“ řekl spolupracovník CNN Prima NEWS Jan Zika.

Televizní štáby pak byly prý dokonce skenovány tajnou službou. To vše při extrémním horku.„Zkolaboval tu jeden z kameramanů, při smutečním pohřbu bylo až 34 °C a slunečné počasí,“ přiblížil zákulisí reportér CNN Prima NEWS.

S podnikatelkou, která má české kořeny, se přišla rozloučit rodina i její známí. Nechyběl ani bývalý prezident Trump, který podle informací CNN Prima NEWS vstoupil do kostela bočním vchodem. Doprovodila ho současná manželka Melanie.

S Donaldem Trumpem juniorem pak dorazila jeho snoubenka Kimberly Guilfoyleová, Ivanku Trumpovou doprovodil její manžel Jared Kushner, nechyběl ani syn Eric, informoval web americké stanice CNN.

Dcera měla emotivní proslov

Ivana Trumpová se narodila v tehdejším Československu jako Ivana Zelníčková. Posledního rozloučení se proto zúčastnil i velvyslanec České republiky v USA Hynek Kmoníček a také generální konzul v New Yorku Arnošt Kareš.

Podle New York Post pak Ivanka Trumpová pronesla emotivní proslov. „Když jsem vyrůstala, moje matka mi neřekla, že žena může dělat, co chce. Ona mi to ukázala,“ zaznělo v síni, kde během bohoslužby nebyly povoleny žádné kamery. „Moje matka mi jednou řekla, že není nic, co by nemohla dělat na podpatcích,“ dodala Trumpová.

Syn Donald junior pak svou matku označil za „nebojácnou a nezávislou“ ženu. „Všichni si Ivanu chceme pamatovat jako živoucí, společenskou osobu, jakou byla,“ řekl před obřadem její dlouholetý přítel, americký publicista a fejetonista Robert Couri Hay.

Pozvánku dostala i Gottova agentura

Pozvánku na smuteční obřad podle informací redakce Showtime dostaly i osobnosti z českého showbyznysu. Například spisovatelka Martina Formanová či agentura Karla Gotta. Naposledy se rozloučit se svou blízkou přítelkyní měl přijet také módní návrhář Osmany Laffita. Jakožto Kubánec ale neměl dostatek času pro vyřízení víza, a obřad nestihl.

Ivana se s Donaldem Trumpem seznámila v 70. letech, v roce 1977 se vzali a jejich manželství trvalo do roku 1992. Médii značně přetřásaný rozvod byl nepěkný, ale v posledních letech byl mezi nimi přátelský vztah. Ivana Donalda Trumpa nadšeně podporovala v roce 2016 během jeho prezidentské kampaně, nesouhlasila nicméně s lednovým útokem na Kapitol a tlačila na Trumpa, aby zakročil. Neúspěšně. „Je to mimořádná žena a vždycky bude,“ řekl o své exmanželce bývalý prezident.

Tagy:

Hlavní zprávy

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil
Energetika

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil

Členské země Evropské unie se dohodly na snižování spotřeby elektřiny. Shodují se také na zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) ale zdůraznil, že záleží na tom, jak dohodu naplní česká vláda. Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO) následně podotkla, že z komunikace ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) není jasné, jakým způsobem se bude evropská dohoda v Česku implementovat.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:28

Pobaltské státy podpořily vstup Ukrajiny do NATO

23:24

VIDEO: Zelenskyj poslal vzkaz Rusům

22:56

Rusko je nemoc, přišel s tvrdou kritikou Horáček. Anexi odsuzují i další osobnosti

22:35

Ministerstvo obrany: Ukrajina osvobozuje Drobysheve v Doněcké oblasti

Řádění hurikánu Ian pokračuje. Udeřil v Jižní Karolíně, stovky tisíc lidí jsou bez proudu

Bouře Ian dorazila k pobřeží Jižní Karolíny jako hurikán prvního stupně z pěti s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Živě
ON-LINE: Putinovy hrozby dokazují slabost Moskvy, prohlásil Stoltenberg. Anexi odsoudil

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Nejméně 23 lidí v pátek zahynulo a dalších 28 bylo zraněno při ruském raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili zástupci těchto Ruskem okupovaných a ovládaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítá.

První den druhého kola senátních voleb skončil. Víc lidí přitáhl jen souboj Vystrčil–Nagyová

Aktualizováno

První den závěrečného kola letošních senátních voleb ve 22:00 skončil. Zájem ovlivnit složení horní komory byl zatím podle očekávání nižší než před týdnem, dorazila zhruba desetina voličů. Vyšší účast je pouze na Jihlavsku, kde proti sobě stojí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a Jana Nagyová (za ANO), která je obžalovaná v kauze Čapí hnízdo.

Grande 100. Hrdličky Rolins a Nedvěd uspořádali velkolepou párty, pozvali hvězdné hosty

Pavel Nedvěd a Dara Rolins si užili společnou oslavu 50. narozenin. Bývalý fotbalista je měl na konci srpna a Daru čekají kulatiny na začátku prosince, teď si ale u italského jezera Lago Maggiore uspořádali velkolepý mejdan nazvaný Grande100. Pár se sladil do růžových kostýmků a personál restaurace přinesl pro každého jeden dort. Hrdličky si zazpívaly happy birthday, navzájem si padly do náruče a zasypaly se polibky. Zbytek večera strávili s přáteli – tančili a zpívali v klubu a na jachtě.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Domácí zpravodajství

Podporujme ruskou migraci do států mimo EU, nikoliv do Česka, říká Gregorová

Evropské země se neshodnou, zda ruské migranty přijímat, či nikoliv. České ministerstvo zahraničí rozhodlo, že Rusům prchajícím před mobilizací humanitární víza udělovat nebude. S tím souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kromě ruské migrace se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o loutkových referendech na okupovaných územích Ukrajiny či o situaci v postsovětském prostoru.