reklama

Děti ve školkách si nasadí ochranný štít. Budou z nich astronauti, říká ředitelka

Mnozí rodiče na tuto chvíli možná čekali jako na smilování. Už v pondělí své brány znovu otevřou některé školky. Na rozdíl od škol v nich neplatí žádná zvláštní hygienická opatření. Dokonce nemusely být ani povinně zavřené, rozhodnutí bylo na jejich zřizovatelích. Někteří v posledních dnech zásobovali školky ochrannými štíty nebo dezinfekcí.

reklama

Například jedna ze školek na Praze 4 nakoupila personálu a dětem ochranné štíty. Ty se stanou i součástí hry. „Můžou si hrát na kosmonauty, můžou si hrát na mladé chemiky, nebo dělat nějaké pokusy s rostlinami,“ řekla pro CNN Prima NEWS Miloslava Makovičková, ředitelka Mateřské školy Na Chodovci. S nošením ochranných pomůcek musí ovšem písemně souhlasit rodiče. „Z těch zhruba asi 40 dětí byla u třech záporná reakce rodičů,“ sdělila Makovičková.

Ochrana dýchacích cest je ve školkách dobrovolná. Ministerstvo školství je nechalo otevřené bez zvláštních hygienických opatření. Děti zůstávají ve skupinách po osmadvaceti.

„Zaměstnanci se bojí opravdu dost,“ uvedla Makovičková, ředitelka školky, kde patří 15 ze 16 zaměstnanců do rizikové skupiny. Školku Na Chodovci za normálních okolností navštěvuje 112 dětí. V pondělí se jich vrátí 40. „Rozhodnutí ovlivnila i ta situace v mateřské škole v Suchdole,“ poukázala Makovičková na výchovné zařízení, kde se potvrdila nákaza novým koronavirem zatím u dvou dětí.

Učitelé s respirátory

Obavy z šíření koronaviru mají i v Mateřské škole Čínská. „Já nemohu jako ředitelka školy vystavovat zaměstnance takovému riziku,“ řekla pro CNN Prima NEWS Veronika Ryvolová.

Na situaci zareagovala Městská část Praha 6 a před otevřením rozvezla do školek respirátory třídy FFP2 pro zaměstnance, stojany s dezinfekcí a bezkontaktní teploměry. Mateřské školy na Praze 6 se dětem znovu otevřou v pondělí 25. května.

K tématu

Podle Asociace předškolní výchovy by hygienická opatření pro provoz školek měla být konkrétnější. „My tady máme poslední povinný ročník předškolního vzdělávání, máme odklady školní docházky. To jsou stejně staré děti, jako jsou v první třídě,“ sdělila Pavla Kicková, členka Asociace předškolní výchovy a ředitelka Mateřské školy Edvarda Beneše v Kralupech nad Vltavou.

Jaká opatření školky zavedou, záleží čistě na rozhodnutí ředitelů. „Pořád platí, že ředitel je zodpovědný za ochranu zdraví všech zúčastněných, tedy jak učitelů, tak dětí, i nepedagogických pracovníků. Pokud usoudí, že ta nutnost nošení roušek je, tak by o tom měl hovořit s rodiči,“ míní Ondřej Macura, zástupce odboru komunikace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Další hlavní zprávy

reklama
Do karantény muselo kvůli koronaviru celé oddělení protokolu Úřadu vlády
Nemůžeme si nechat vzít demokracii. To už jsme jednou zažili, připomíná Vystrčil
Policejní razie na ministerstvu a ve firmách, jde o dodávky respirátorů a roušek
reklama
reklama
V Botswaně záhadně umírají stovky slonů. Vědci netuší, co tragédii způsobilo

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Babiš jako strýček Skrblík. Piráti se diví milionům z Agrofertu pro premiéra
Při rozhodování o eutanazii by pacient neměl být ovlivněný rodinou, řekl Bartoň
OKD přeruší od pátku těžbu ve všech dolech na Karvinsku, podíl nakažených je 20 procent
Další články
reklama
reklama