reklama

Děti ve školkách si nasadí ochranný štít. Budou z nich astronauti, říká ředitelka

Mnozí rodiče na tuto chvíli možná čekali jako na smilování. Už v pondělí své brány znovu otevřou některé školky. Na rozdíl od škol v nich neplatí žádná zvláštní hygienická opatření. Dokonce nemusely být ani povinně zavřené, rozhodnutí bylo na jejich zřizovatelích. Někteří v posledních dnech zásobovali školky ochrannými štíty nebo dezinfekcí.

reklama

Například jedna ze školek na Praze 4 nakoupila personálu a dětem ochranné štíty. Ty se stanou i součástí hry. „Můžou si hrát na kosmonauty, můžou si hrát na mladé chemiky, nebo dělat nějaké pokusy s rostlinami,“ řekla pro CNN Prima NEWS Miloslava Makovičková, ředitelka Mateřské školy Na Chodovci. S nošením ochranných pomůcek musí ovšem písemně souhlasit rodiče. „Z těch zhruba asi 40 dětí byla u třech záporná reakce rodičů,“ sdělila Makovičková.

Ochrana dýchacích cest je ve školkách dobrovolná. Ministerstvo školství je nechalo otevřené bez zvláštních hygienických opatření. Děti zůstávají ve skupinách po osmadvaceti.

„Zaměstnanci se bojí opravdu dost,“ uvedla Makovičková, ředitelka školky, kde patří 15 ze 16 zaměstnanců do rizikové skupiny. Školku Na Chodovci za normálních okolností navštěvuje 112 dětí. V pondělí se jich vrátí 40. „Rozhodnutí ovlivnila i ta situace v mateřské škole v Suchdole,“ poukázala Makovičková na výchovné zařízení, kde se potvrdila nákaza novým koronavirem zatím u dvou dětí.

Učitelé s respirátory

Obavy z šíření koronaviru mají i v Mateřské škole Čínská. „Já nemohu jako ředitelka školy vystavovat zaměstnance takovému riziku,“ řekla pro CNN Prima NEWS Veronika Ryvolová.

Na situaci zareagovala Městská část Praha 6 a před otevřením rozvezla do školek respirátory třídy FFP2 pro zaměstnance, stojany s dezinfekcí a bezkontaktní teploměry. Mateřské školy na Praze 6 se dětem znovu otevřou v pondělí 25. května.

K tématu

Podle Asociace předškolní výchovy by hygienická opatření pro provoz školek měla být konkrétnější. „My tady máme poslední povinný ročník předškolního vzdělávání, máme odklady školní docházky. To jsou stejně staré děti, jako jsou v první třídě,“ sdělila Pavla Kicková, členka Asociace předškolní výchovy a ředitelka Mateřské školy Edvarda Beneše v Kralupech nad Vltavou.

Jaká opatření školky zavedou, záleží čistě na rozhodnutí ředitelů. „Pořád platí, že ředitel je zodpovědný za ochranu zdraví všech zúčastněných, tedy jak učitelů, tak dětí, i nepedagogických pracovníků. Pokud usoudí, že ta nutnost nošení roušek je, tak by o tom měl hovořit s rodiči,“ míní Ondřej Macura, zástupce odboru komunikace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Další hlavní zprávy

Nehody

Zeman obvinil islámské radikály. Za pád vrtulníku s Češkou však může závada

Zeman obvinil islámské radikály. Za pád vrtulníku s Češkou však může závada

Tragická nehoda helikoptéry na Sinaji, při níž zahynulo sedm spojeneckých vojáků včetně Češky Michaely Tiché, je objasněna. Podle zprávy amerických vyšetřovatelů se vrtulník Black Hawk 12. listopadu 2020 zřítil kvůli špatně fungujícímu stabilizátoru. Jak vyplývá z dokumentu, který zveřejnil americký web ArmyTimes.com, helikoptéra UH-60 Black Hawk se zřítila při letu na ostrov Tiran, který leží mezi Sinají a Saúdskou Arábií. V podvěsu právě nesla měch na vodu.

EURO 2021

Sledujte ŽIVĚ Co Čech, to trenér! s Limberským i Bednářem: Má český tým proti Skotům šanci?

Sledujte ŽIVĚ Co Čech, to trenér! s Limberským i Bednářem: Má český tým proti Skotům šanci?

Čeští fotbalisté se připravují na důležitý zápas. Premiéru na Euru si zahrají v pondělí v 15:00 a nebudou mít snadného soupeře. Jako první se ve skupině D utkají se Skotskem, kterému na podzim v Lize národů dvakrát podlehli. Jak se manšaft na zápas připravuje a jak zásadní je pro něj vyhrát? Na to v pořadu Co Čech, to trenér! na CNN Prima NEWS odpoví bývalí reprezentanti Roman Bednář a David Limberský a atletka Nikola Bendová.

Nejtragičtější měsíce v historii. V prvním čtvrtletí zemřelo přes 46 tisíc lidí
S Babišem ne, s ANO možná ano. Politici řekli, jak může vypadat povolební spolupráce
Proti Skotům nám věřím, burcuje Šebrle před vstupem do Eura. Chce Hložka v základu
Na světě je osm kontinentů: Zélandie je opředená tajemstvím a velká jako Austrálie
Česká senzace. Krejčíková stoupá na vrchol žebříčku, v deblu už je světovou jedničkou
Důsledky doby covidu: Přibývá nádorů rakoviny prsu a jejich nebezpečnějších forem
reklama
reklama
Havlíček: Uděláme vše, abychom znovu nezavřeli ekonomiku. Vyloučit to ale nemůžeme

Partie

Domácí zpravodajství

Unikátní snímky sovětských okupantů Československa kolují na ruských veteránských fórech
Nejméně nakažených za poslední rok. V neděli přibylo 42 případů covidu
Pirátka Šípová: Zaráží mě, že má Kalousek čas na mé bláboly. Ať se mnou řeší exekuce
Další články
reklama
reklama