reklama

Dětská sestra údajně zavraždila osm novorozenců. U dalších deseti se o to měla pokusit

V britském hrabství Cheshire ve čtvrtek stane před soudem třicetiletá sestra novorozeneckého oddělení Lucy Letby. Podle obžaloby v nemocnici, kde pracovala, zavraždila osm novorozenců. Policie ji kvůli podobným případům zadržela už celkem třikrát během posledních dvou let, vždy ji ale pro nedostatek důkazů propustila.

reklama

Lucy Letby je kromě vražd osmi miminek obviněna také z deseti pokusů o vraždu. K násilnému usmrcení novorozenců mělo dojít v nemocnici ve městě Chester. Poprvé ji policie v souvislosti s případem zadržela už v roce 2018, poté znovu o rok později. Naposledy zdravotní sestru zadržela tento týden v úterý.

Policie zahájila vyšetřování poté, co se mezi lety 2015 a 2016 objevilo na novorozeneckém oddělení o 10 procent vyšší množství úmrtí, než bylo průměrně obvyklé. Zatímco mezi lety 2009 až 2014 v nemocnici zemřela nanejvýš tři miminka za rok, v roce 2015 to bylo osm dětí a v roce 2016 pět dětí.

Úmrtí na neonatálním oddělení byla nejprve vyšetřována interně. Lékaři zjistili, že novorozenci zemřeli na selhání srdce a plic. Nebylo možné je resuscitovat. Na končetinách také měli nezvyklé skvrny, příčinu úmrtí se však lékařům nepodařilo zjistit, proto byla k případu přizvána policie. Vyšetřovatelé se zabývali také šestnácti incidenty na oddělení, které však úmrtím novorozenců neskončily.

„Je to již více než tři roky, co jsme začali vyšetřovat několik úmrtí miminek a kolapsů na neonatálním oddělení nemocnice v Chesteru,“ řekl hlavní vyšetřovatel policie v Cheshire Paul Hughes. Tým podle něj dělal všechno pro to, aby odhalil příčinu několika úmrtí co nejrychleji. „V červenci 2018 jsme zadrželi zdravotnici. Ta byla následně propuštěna, neboť jsme prošetřovali další důkazy,“ vysvětlil Hughes.

Podle přátel by neublížila ani mouše

Již dříve někteří přátelé a známí zdravotní sestry vyjádřili pochybnosti, zda by byla podobného činu schopná. Jeden z jejich přátel ji popsal jako „profesionální zdravotní sestru oddanou své práci snů, která by neublížil ani mouše“. V roce 2013 se Lucy Letby také stala tváří kampaně na výběr financí pro dostavbu dětského oddělení nemocnice.

Přestože nemocnice nezjistila příčinu zvýšeného počtu úmrtí, během interního vyšetřování došla k několika nesrovnalostem. Mezi nimi například nedostatečný dohled zkušených lékařů, mezery ve směnách zdravotnického personálu a neochota některých zaměstnanců dojít si pro radu ke zkušenějším kolegům.

V důsledku zvýšeného podílu dětských úmrtí nemocnice přestala pečovat o miminka mladší 32 týdnů a zrušila tři inkubátory.

Tagy:

Hlavní zprávy

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD
360°

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc
Kariéra

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

Neomluvitelné. Měli by se jít léčit, odsuzuje psychiatr autory šibenice před Sněmovnou

Přinesli před Poslaneckou sněmovnu šibenici s výhružným nápisem. Podle demonstrantů na ní skončí všichni vlastizrádci. Kritika směřovala k poslancům, kteří měli projednávat nový pandemický zákon. Činy demonstrantů u Malostranského náměstí odsoudila část veřejnosti i mnoho politiků. Je šibenice s výhružkami za hranou? O tom se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal psychiatr Cyril Höschl.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama