reklama

Dětská sestra údajně zavraždila osm novorozenců. U dalších deseti se o to měla pokusit

V britském hrabství Cheshire ve čtvrtek stane před soudem třicetiletá sestra novorozeneckého oddělení Lucy Letby. Podle obžaloby v nemocnici, kde pracovala, zavraždila osm novorozenců. Policie ji kvůli podobným případům zadržela už celkem třikrát během posledních dvou let, vždy ji ale pro nedostatek důkazů propustila.

reklama

Lucy Letby je kromě vražd osmi miminek obviněna také z deseti pokusů o vraždu. K násilnému usmrcení novorozenců mělo dojít v nemocnici ve městě Chester. Poprvé ji policie v souvislosti s případem zadržela už v roce 2018, poté znovu o rok později. Naposledy zdravotní sestru zadržela tento týden v úterý.

Policie zahájila vyšetřování poté, co se mezi lety 2015 a 2016 objevilo na novorozeneckém oddělení o 10 procent vyšší množství úmrtí, než bylo průměrně obvyklé. Zatímco mezi lety 2009 až 2014 v nemocnici zemřela nanejvýš tři miminka za rok, v roce 2015 to bylo osm dětí a v roce 2016 pět dětí.

K tématu

Úmrtí na neonatálním oddělení byla nejprve vyšetřována interně. Lékaři zjistili, že novorozenci zemřeli na selhání srdce a plic. Nebylo možné je resuscitovat. Na končetinách také měli nezvyklé skvrny, příčinu úmrtí se však lékařům nepodařilo zjistit, proto byla k případu přizvána policie. Vyšetřovatelé se zabývali také šestnácti incidenty na oddělení, které však úmrtím novorozenců neskončily.

„Je to již více než tři roky, co jsme začali vyšetřovat několik úmrtí miminek a kolapsů na neonatálním oddělení nemocnice v Chesteru,“ řekl hlavní vyšetřovatel policie v Cheshire Paul Hughes. Tým podle něj dělal všechno pro to, aby odhalil příčinu několika úmrtí co nejrychleji. „V červenci 2018 jsme zadrželi zdravotnici. Ta byla následně propuštěna, neboť jsme prošetřovali další důkazy,“ vysvětlil Hughes.

Podle přátel by neublížila ani mouše

Již dříve někteří přátelé a známí zdravotní sestry vyjádřili pochybnosti, zda by byla podobného činu schopná. Jeden z jejich přátel ji popsal jako „profesionální zdravotní sestru oddanou své práci snů, která by neublížil ani mouše“. V roce 2013 se Lucy Letby také stala tváří kampaně na výběr financí pro dostavbu dětského oddělení nemocnice.

Přestože nemocnice nezjistila příčinu zvýšeného počtu úmrtí, během interního vyšetřování došla k několika nesrovnalostem. Mezi nimi například nedostatečný dohled zkušených lékařů, mezery ve směnách zdravotnického personálu a neochota některých zaměstnanců dojít si pro radu ke zkušenějším kolegům.

V důsledku zvýšeného podílu dětských úmrtí nemocnice přestala pečovat o miminka mladší 32 týdnů a zrušila tři inkubátory.

Další hlavní zprávy

Hokej

Pešán zůstává trenérem hokejové reprezentace. Už ale nebude mít hlavní slovo

Pešán zůstává trenérem hokejové reprezentace. Už ale nebude mít hlavní slovo

Velkým tématem posledních týdnů byla otázka, zda Filip Pešán zůstane po nepovedeném mistrovství světa v Rize trenérem české hokejové reprezentace. Český svaz ledního hokeje (ČSLH) v úterý rozhodl o tom, že na pozici hlavního kouče národního týmu nenastane žádná změna. Výkonný výbor ovšem zároveň odhlasoval, že za složení realizačního týmu a nominaci hokejistů nově ponese zodpovědnost generální manažer, kterým je Petr Nedvěd. To znamená, že Nedvěd může Pešána odvolat, když to uzná za vhodné.

Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Počet bakterií ve zmrzlině je alarmující, varují hygienici

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Počet bakterií ve zmrzlině je alarmující, varují hygienici

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Výsledky kontrol zmrzliny, které letos provádějí hygienické stanice, jsou alarmující. Ukazují na vyšší výskyt bakterií, než dovoluje norma. Nejčastějším hříchem zmrzlinářů je přitom nedostatečná údržba zmrzlinových výrobníků. Nekvalitní zmrzlinu ale můžete poznat i na první pohled. Nejen o tom v Hlavních zprávách od 18:55.

Kvůli zásahu v Teplicích se chystají protesty. Za „českého Floyda“ lidé zapalují svíčky
Uznávaný epidemiolog předpovídá černý scénář: Nebudeme stíhat pohřbívat
Pád letadla u Písku: Zemřel uznávaný pilot. Fotograf rockových hvězd bojuje o život
Rezek o (ne)slavné penaltě: Ještěže tehdy nebyl VAR. Proč se rozhodčímu neomluvil?
reklama
reklama
Anglický fanoušek před zápasem s Čechy: Pokud se nezlepšíme, porazíte nás o dva góly

EURO 2021

Domácí zpravodajství

Piráti a STAN mají 43 kandidátů na ministry. Na dopravu Půtu, na spravedlnost Michálka
Rotační výuka na školách a zavření obchodů byly nezákonné, uvedl Nejvyšší správní soud
Sněmovna zřejmě vydá Volného k trestnímu stíhání kvůli ivermektinu. Sám o to požádal
Další články
reklama
reklama