reklama

Dětská sestra údajně zavraždila osm novorozenců. U dalších deseti se o to měla pokusit

V britském hrabství Cheshire ve čtvrtek stane před soudem třicetiletá sestra novorozeneckého oddělení Lucy Letby. Podle obžaloby v nemocnici, kde pracovala, zavraždila osm novorozenců. Policie ji kvůli podobným případům zadržela už celkem třikrát během posledních dvou let, vždy ji ale pro nedostatek důkazů propustila.

reklama

Lucy Letby je kromě vražd osmi miminek obviněna také z deseti pokusů o vraždu. K násilnému usmrcení novorozenců mělo dojít v nemocnici ve městě Chester. Poprvé ji policie v souvislosti s případem zadržela už v roce 2018, poté znovu o rok později. Naposledy zdravotní sestru zadržela tento týden v úterý.

Policie zahájila vyšetřování poté, co se mezi lety 2015 a 2016 objevilo na novorozeneckém oddělení o 10 procent vyšší množství úmrtí, než bylo průměrně obvyklé. Zatímco mezi lety 2009 až 2014 v nemocnici zemřela nanejvýš tři miminka za rok, v roce 2015 to bylo osm dětí a v roce 2016 pět dětí.

Úmrtí na neonatálním oddělení byla nejprve vyšetřována interně. Lékaři zjistili, že novorozenci zemřeli na selhání srdce a plic. Nebylo možné je resuscitovat. Na končetinách také měli nezvyklé skvrny, příčinu úmrtí se však lékařům nepodařilo zjistit, proto byla k případu přizvána policie. Vyšetřovatelé se zabývali také šestnácti incidenty na oddělení, které však úmrtím novorozenců neskončily.

„Je to již více než tři roky, co jsme začali vyšetřovat několik úmrtí miminek a kolapsů na neonatálním oddělení nemocnice v Chesteru,“ řekl hlavní vyšetřovatel policie v Cheshire Paul Hughes. Tým podle něj dělal všechno pro to, aby odhalil příčinu několika úmrtí co nejrychleji. „V červenci 2018 jsme zadrželi zdravotnici. Ta byla následně propuštěna, neboť jsme prošetřovali další důkazy,“ vysvětlil Hughes.

Podle přátel by neublížila ani mouše

Již dříve někteří přátelé a známí zdravotní sestry vyjádřili pochybnosti, zda by byla podobného činu schopná. Jeden z jejich přátel ji popsal jako „profesionální zdravotní sestru oddanou své práci snů, která by neublížil ani mouše“. V roce 2013 se Lucy Letby také stala tváří kampaně na výběr financí pro dostavbu dětského oddělení nemocnice.

Přestože nemocnice nezjistila příčinu zvýšeného počtu úmrtí, během interního vyšetřování došla k několika nesrovnalostem. Mezi nimi například nedostatečný dohled zkušených lékařů, mezery ve směnách zdravotnického personálu a neochota některých zaměstnanců dojít si pro radu ke zkušenějším kolegům.

V důsledku zvýšeného podílu dětských úmrtí nemocnice přestala pečovat o miminka mladší 32 týdnů a zrušila tři inkubátory.

Tagy:

Hlavní zprávy

Peníze pro Alžbětu, sluhy a vnoučata. Co princ Philip v „tajné“ závěti odkázal dětem?
360°

Peníze pro Alžbětu, sluhy a vnoučata. Co princ Philip v „tajné“ závěti odkázal dětem?

Minimálně 90 let se neměla veřejnost dozvědět, jaký byl obsah poslední vůle prince Philipa, zesnulého manžela britské královny. Zdroje z paláce však závěť vévody z Edinburghu vynesly médiím. Jmění v přepočtené hodnotě 887 milionů korun získá z většiny Alžběta II., na své si však přijdou i tři sluhové-asistenti nebo vnoučata. Čtyřem dětem odkázal 14 tisíc svazků knih.

Meghan si na focení pro Time vzala šperky za osm milionů. Doplňky byly symbolické

Princi Harrymu a Meghan Markleové se dostalo velké pocty. Královský pár zapózoval na titulní stránce amerického magazínu Time, který pár zařadil mezi nejvlivnější osobnosti světa. A jako každá jiná žena také vévodkyně Meghan na focení pečlivě volila svůj outfit i šperky. Jejich hodnota vám ale vyrazí dech. Dosahovala totiž astronomických 326 tisíc eur, tedy v přepočtu více než osm milionů korun. Každý z klenotů pak v sobě ukrýval určitou symboliku.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek

Česko musí co nejrychleji proočkovat zbytek seniorů, vyzývá v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda České lékařské komory Milan Kubek. Varuje zároveň, že si covid neočkované najde. Na druhou stranu si myslí, že pokud by se proočkovala větší část společnosti, mohlo by dojít k rozvolnění opatření podobně jako například v Dánsku. Připomněl však, že někteří Češi se švejkovskou povahou nerespektují ani současná pravidla.

reklama

Domácí zpravodajství

Kajínek: EU se zbláznila. Zakázat doživotním vězňům navazovat kontakty je nesmysl

Dánsko má v plánu zakázat vězňům, kteří jsou odsouzeni na doživotí, aby skrze dopisy a telefonáty navazovali romantické vztahy. K tomuto kroku chce vláda přistoupit zejména kvůli fanynkám, které odsouzeným zasílají desítky až stovky dopisů. Co si o návrhu dánské vlády myslí nejznámější český vězeň Jiří Kajínek, který si až do udělení milosti odpykával doživotní trest? Svůj názor sdělil v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama