reklama

Dětská sestra údajně zavraždila osm novorozenců. U dalších deseti se o to měla pokusit

V britském hrabství Cheshire ve čtvrtek stane před soudem třicetiletá sestra novorozeneckého oddělení Lucy Letby. Podle obžaloby v nemocnici, kde pracovala, zavraždila osm novorozenců. Policie ji kvůli podobným případům zadržela už celkem třikrát během posledních dvou let, vždy ji ale pro nedostatek důkazů propustila.

reklama

Lucy Letby je kromě vražd osmi miminek obviněna také z deseti pokusů o vraždu. K násilnému usmrcení novorozenců mělo dojít v nemocnici ve městě Chester. Poprvé ji policie v souvislosti s případem zadržela už v roce 2018, poté znovu o rok později. Naposledy zdravotní sestru zadržela tento týden v úterý.

Policie zahájila vyšetřování poté, co se mezi lety 2015 a 2016 objevilo na novorozeneckém oddělení o 10 procent vyšší množství úmrtí, než bylo průměrně obvyklé. Zatímco mezi lety 2009 až 2014 v nemocnici zemřela nanejvýš tři miminka za rok, v roce 2015 to bylo osm dětí a v roce 2016 pět dětí.

K tématu

Úmrtí na neonatálním oddělení byla nejprve vyšetřována interně. Lékaři zjistili, že novorozenci zemřeli na selhání srdce a plic. Nebylo možné je resuscitovat. Na končetinách také měli nezvyklé skvrny, příčinu úmrtí se však lékařům nepodařilo zjistit, proto byla k případu přizvána policie. Vyšetřovatelé se zabývali také šestnácti incidenty na oddělení, které však úmrtím novorozenců neskončily.

„Je to již více než tři roky, co jsme začali vyšetřovat několik úmrtí miminek a kolapsů na neonatálním oddělení nemocnice v Chesteru,“ řekl hlavní vyšetřovatel policie v Cheshire Paul Hughes. Tým podle něj dělal všechno pro to, aby odhalil příčinu několika úmrtí co nejrychleji. „V červenci 2018 jsme zadrželi zdravotnici. Ta byla následně propuštěna, neboť jsme prošetřovali další důkazy,“ vysvětlil Hughes.

Podle přátel by neublížila ani mouše

Již dříve někteří přátelé a známí zdravotní sestry vyjádřili pochybnosti, zda by byla podobného činu schopná. Jeden z jejich přátel ji popsal jako „profesionální zdravotní sestru oddanou své práci snů, která by neublížil ani mouše“. V roce 2013 se Lucy Letby také stala tváří kampaně na výběr financí pro dostavbu dětského oddělení nemocnice.

Přestože nemocnice nezjistila příčinu zvýšeného počtu úmrtí, během interního vyšetřování došla k několika nesrovnalostem. Mezi nimi například nedostatečný dohled zkušených lékařů, mezery ve směnách zdravotnického personálu a neochota některých zaměstnanců dojít si pro radu ke zkušenějším kolegům.

V důsledku zvýšeného podílu dětských úmrtí nemocnice přestala pečovat o miminka mladší 32 týdnů a zrušila tři inkubátory.

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Americké volby nebyly jen o Trumpovi s Bidenem. Do hry promluvil i Kanye West

Americké volby nebyly jen o Trumpovi s Bidenem. Do hry promluvil i Kanye West

Americké prezidentské volby proběhly již před měsícem, ale stále jim není konec. Úřadující prezident Donald Trump totiž pořád odmítá uznat porážku a tvrdí, že jeho demokratický oponent Joe Biden zvítězil jen díky podvodům. Tito dva politici ovšem nebyli jedinými kandidáty. Celkem jich v letošních volbách bylo 11, mezi nimi například známý rapper Kanye West či libertariánka Jo Jorgensenová, která podle mnohých zapříčinila Trumpovu prohru v některých klíčových státech.

Koronavirus

Covid jí vrátil čich. Po dvaceti letech konečně cítím vůni kávy, říká žena z Moravy

Covid jí vrátil čich. Po dvaceti letech konečně cítím vůni kávy, říká žena z Moravy

Jedním z typických příznaků nemoci COVID-19 je ztráta čichu, u paní Lenky ze severní Moravy se ovšem dostavil úplně opačný efekt. Čich ztratila kvůli chronickému onemocnění již před více než dvaceti lety a vrátil se jí, až když onemocněla covidem. Žena pocházející ze Šumperka se nyní raduje, že si konečně může přičichnout ke kávě nebo vybírat parfém skutečně podle vůně. „Je to takový ostrůvek pozitivna v celkově negativní situaci,“ popsala své pocity pro CNN Prima NEWS.

Situace se ani za týden ani za dva nezlepší. Nouzový stav musíme prodloužit o 30 dnů
Záměna léku na žaludek s přípravkem na růst vlasů spustila u dětí vlkodlačí syndrom
Lidé jsou demotivovaní, nechodí se testovat dokonce ani s příznaky, ukázal průzkum
reklama
reklama
Z domu museli 300kilového muže vyprostit jeřábem. Francouz se léta téměř nehýbal

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Soud nařídil očkovat dítě proti tetanu, může jít o život, je po úrazu. Matka odmítá
Fiala: Ať si lidé zvykají, že co řeknu, dodržím. Nezískáme jen 15 procent, vyhrajeme
Dezinformátor Klaus? Exprezident si Blatnému stěžuje na „nehorázné označení“
Další články
reklama
reklama