Z těžkého ublížení na zdraví obvinila policejní komisařka 47letou vedoucí příměstského tábora v Rokycanech, kde se loni v srpnu při předvádění chemického pokusu popálily tři děti. Za nedbalost hrozí obviněné ženě až čtyřleté vězení, sdělila rokycanská policejní mluvčí Hana Kroftová.
„Obviněné ženě je kladeno za vinu, že jako vedoucí dětského příměstského tábora v srpnu minulého roku svým nedbalostním jednáním při nesprávném používání technického lihu při pokusu zvaném faraonův had, kdy se zapálí směs látek a dochází k chemické reakci a následně se formuje tělo pěnového hada, způsobila požár, při kterém došlo k poranění tří dětí,“ shrnula mluvčí.
Batole bojovalo o život, opařil ho šálek horké kávy. Znáte první pomoc popáleným?
8. říjen patří Mezinárodnímu dni boje proti popáleninám. Popáleninové úrazy patří bezpochyby k těm nejhorším a nejbolestnějším. Nejčastější příčinou bývá vařící voda. Ročně se s popáleninami různého stupně léčí více než deset a půl tisíce pacientů, z toho 40 procent jsou děti. Své o tom ví maminka dnes už devítileté Vendulky, která na sebe jako batole strhla vařící kávu. Následky jí zůstanou na celý život.
Při chemickém pokusu nazývaném faraonův had se zapálí směs cukru, jedlé sody a etanolu. Popálené byly děti ve věku od šesti do osmi let. Nejvážnější zranění utrpěla šestiletá Natálka, kterou vrtulník přepravil na popáleninovou kliniku vinohradské nemocnice, kde podstoupila dlouhou léčbu.
Podle facebookové stránky, kterou na podporu dívčiny léčby zřídila její rodina, utrpělo děvčátko popáleniny druhého a třetího stupně na 43 procentech povrchu těla, přičemž život ohrožující popáleniny třetího stupně zasáhly 20 procent těla.
Následky zranění si dívenka ponese po zbytek života. Událost poznamenala i její psychiku. V průběhu příštích devíti až deseti let ji podle rodiny například čeká třikrát až čtyřikrát ročně série zákroků operačními lasery.
Součástí spisového materiálu, na němž vyšetřovatelé více než rok pracovali, jsou mimo jiné znalecké posudky a odborná vyjádření.