Je to diktát, ne solidarita, tvrdí Fico. Slovenský premiér odmítl nově schválený migrační pakt

Slovenský premiér Robert Fico

Premiér Fico odmítl migrační pakt

Slovenský premiér Robert Fico odmítl v úterý nový migrační pakt, který minulý týden schválil Evropský parlament. Opatření v podobě převzetí části běženců nebo finanční či materiální pomoci pro země zasažené přílivem migrantů označil před novináři za diktát. Popřel, že by se jednalo o solidaritu.

„Toto není ta solidarita, o které jsme hovořili, že každá země má mít možnost se sama rozhodnout, jak pomůže,“ řekl Fico ke schválené úpravě. Přirovnal ji k dřívější myšlence zavedení kvót pro povinné přerozdělování migrantů mezi členské země evropského bloku.

ČTĚTE TAKÉ: Není pravda, že Rakušan obelhal Sněmovnu, řekl Letocha. Absurdní, řekl o migračním paktu Bžoch

Podle Fica slovenské vládní strany v tamní sněmovně patrně nepodpoří opatření z migračního paktu. „S vysokou pravděpodobností celá vládní koalice nebude souhlasit na půdě parlamentu s tímto legislativním balíkem,“ řekl premiér po schůzce se šéfem slovenské diplomacie Jurajem Blanárem.

Jsme suverénní země

Fico zopakoval, že jeho nynější vláda, která nastoupila do úřadu zhruba před půl rokem, hodlá prosazovat „suverénní zahraniční politiku“ orientovanou na všechny čtyři světové strany. „Naši partneři byli zvyklí na servilní chování předchozích vlád a na to, že o cokoli Slovensko požádali, tak to dostali. My jsme suverénní země,“ uvedl Fico. Informoval také například o připravované návštěvě Číny.

Nynější Ficova vláda mimo jiné zastavila vojenskou pomoc Ukrajině bránící se ruské invazi, kterou Slovensko poskytovalo ze svých zásob. Fico dříve opakovaně tvrdil, že ukrajinsko-ruský konflikt nemá vojenské řešení, a kritizoval protiruské sankce. Podobné názory ohledně Ukrajiny má také Maďarsko.

Fico na tiskové konferenci s Blanárem, kterou po svém proslovu opustil, bez bližších podrobností tvrdil, že v Praze byl připravován rozpad visegrádské čtyřky (V4), která sdružuje Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko. Únorová schůzka premiérů V4 v Praze ukázala, že tyto země se liší v názorech na příčiny ruské agrese na Ukrajině i na formy pomoci, které jsou ochotny napadené zemi poskytovat.

Blanár novinářům řekl, že Slovensko má zájem o nadstandardní vztahy s Českou republikou. Březnový krok české vlády, která přerušila mezivládní konzultace s Bratislavou kvůli rozdílným názorům na klíčová zahraniční témata, označil slovenský ministr zahraničí za zbytečný.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Babišovi možná bude bližší krajní pravice. Fico chce ovládnout nezávislé instituce, řekl Šimečka

Tagy: