Očkovat, či neočkovat malé děti proti nemoci COVID-19? Otázka, na kterou hledá odpověď většina rodičů. Zatímco stanovisko ministra zdravotnictví i České vakcinologické společnosti mluví jasně, další odborníci už si tak jistí nejsou. Například Roman Prymula v rozhovoru pro CNN Prima NEWS doporučuje počkat. Ve schvalovacím procesu je podle něj vakcína Valneva, která je pro děti bezpečnější.
Jedním z hlavních témat posledních dnů je očkování dětí. Vy jste už dříve řekl, že byste počkal a děti Pfizerem neočkoval. Můžete vysvětlit proč?
Vychází to z mezinárodní konference, kde jsem byl asi před měsícem a kde jsme diskutovali, jestli vůbec očkovat takhle malé děti. Většinový příklon vědců byl pro to, abychom aplikovali inaktivované vakcíny. Neřeklo se konkrétně Valneva (francouzská vakcína, kterou EU nakoupila, ale zatím není schválená – pozn. red.), ale u nás zatím jiná není. Vakcína je sice slabší co do imunogenity (schopnosti navodit tvorbu protilátek – pozn. red.), ale je naprosto bezpečná. Pokud půjdeme do této dětské kategorie, kde nechceme mít žádné reakce, tak je za mě vhodná právě tato vakcína.
Můžete vysvětlit, proč je Valneva podle vás lepší než Pfizer?
Obsahuje pouze mrtvý virus a není tam tím pádem předpoklad, že by měly být jakékoliv reakce. A když se podíváme na používání inaktivovaných vakcín zpětně ve světě, kde se používaly celkem masivně, tak tam nebyly problémy s reakcemi. Problémem je jedině to, že se muselo přeočkovávat po šesti měsících, protože jsou slabší.
Proč by to pro děti bylo lepší?
Je to můj soukromý názor, ale když chceme jít do kategorie dětí, kde přidaná hodnota očkování není tak vysoká jako u dospělých, tak bychom měli zvážit všechna pro a proti. A tady je riziko komplikací naprosto minimální. Proto je toto za mě cesta.
Máme to tedy chápat tak, že je Pfizer nebezpečný?
To určitě ne. Bezprostřední riziko tam určitě není. Bylo to schváleno orgány Evropské unie, ale kdybych já měl vážit, jestli jít do té či oné vakcíny, tak bych šel do té inaktivované.
Proč?
Obecně inaktivované vakcíny proti covidu jsou bezpečnější.
Máme spoustu starších lidí, kteří se očkovat odmítají, tak úplně nevidím prioritu u malých dětí.
Zatím ale Valneva schválená není. Kdy by se tak podle vás mohlo stát?
Myslím, že by to mohlo být v prvním kvartálu 2022. Obecně se diskuze povede na téma, jestli vůbec děti očkovat, protože přidaná hodnota pro dětskou populaci je výrazně nižší než pro dospělé. A pokud tady máme výraznou skupinu lidí, která není očkována v dospělém věku, tak si musíme klást otázku, jestli máme proočkovat tuto kategorii, když nepokryjeme vylučování viru, a to je to, co nám vlastně dělá největší problém. A stejně budeme mít nejstarší kategorii v riziku.
Má tedy vůbec smysl děti očkovat?
Opakovaně jsem vyjádřil názor, že samozřejmě děti nad 12 let jednoznačně ano. Tam je imunita zcela vyvinutá a není žádný problém. A mezi těmi 5 až 11 roky, tam bych opravdu posečkal na dobu, kdy výrazněji proočkujeme zbytek populace. Až pak následuje priorita těchto dětí a až pak bych vyřešil, kterou vakcínou. Máme i velmi malou zkušenost. Studie na očkování dětí čítala asi 2000 subjektů. Data pro mě nejsou natolik přesvědčivá.
Co je ta hlavní zpráva za vás tedy? Počkat?
Nechci tu bourat systém očkování, ale říkám svůj osobní názor. Úplně jiný význam by to mělo v momentě, kdy bychom zastavili cirkulaci viru. V takovém případě bych řekl udělejme to, byť tam nějaké riziko bude, protože cirkulace ustane. Ale tady to tak jisté není a když tu máme spoustu starších lidí, kteří se očkovat odmítají, tak úplně nevidím prioritu u malých dětí. Jen proto, že se očkování dospělých nedaří, tak se zřejmě vláda snaží alespoň takto navýšit proočkovanost v populaci.
Ten, kdo bude chtít jít v prosinci a naočkovat své osmileté dítě vakcínou Pfizer, udělá chybu?
Neudělá. Je to v pořádku. Je to jeho volba. Vakcína je registrovaná. Ale plošná či povinná řešení si u této skupiny představit nedovedu. Ale to snad nehrozí.