reklama

Grubhoffer: Covidové vakcíny jsou pro děti bezpečnější než jiné. Očkovat mohou i zubaři

Vakcína proti covidu je dokonce bezpečnější než jiné již existující vakcíny, sdělil v pořadu K věci biochemik Libor Grubhoffer. Všem zdravým dětem by ji proto doporučil, stejně tak i dospělým. Ke zvládnutí situace s pandemií by přispělo, aby očkovali i zubaři, sdělil ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

„Vakcína proti covidu účinkuje přímou a jednoduchou cestou. Nejsou v ní kontaminace, což bývá právem vytýkáno klasickým vakcínám. Rodiče by neměli mít obavu naočkovat zdravé dítě,“ uvedl v pořadu K věci biochemik Libor Grubhoffer a připomněl, že vakcína pro děti je úměrně slabší než ta pro dospělé.

„Vakcíny jsou moje hobby, nejen předmět pracovního zájmu. Vakcíny na bázi mRNA mohu s klidným svědomím doporučit, jsou vyráběny synteticky. Děti na očkování reagují dobře, vše však konzultujte s pediatrem,“ dodal Grubhoffer.

Připomněl, že na principu mRNA jsou vyráběny vakcíny z produkce Pfizer/BioNTech a Moderna. Naopak mezi „klasické“ patří ty od společnosti AstraZeneca a Johnson & Johnson.

Očkování dětí je dobrovolné. Registrace dětí ve věku pět až 11 let by se měla spustit 13. prosince, schválené vakcíny Pfizer/BioNTech mají do Česka dorazit o týden později. V tuzemsku chce své potomky starší 12 let nechat očkovat 66 procent rodičů, přitom v srpnu o tom uvažovala pouze polovina.

„Vakcinace je naprostá priorita. Očkovat mohou klidně zubaři. Jsou to lékaři a jsou na to patřičně připraveni,“ řekl dále Grubhoffer. Jejich pomoc bude třeba i kvůli výskytu nové varianty koronaviru – omikronu. „Mutace viru diktují podmínky, jsme vystaveni nové skutečnosti a musíme jí čelit. Máme ale všechny možné nástroje, které se nabízejí – vakcínu, ale také nové léky, které budou ordinovány na předpis,“ uvedl s tím, že však nelze být rychlejší než vir, který bude vždy o krok napřed.

Ačkoliv není jasné, zda bude omikron nebezpečnější, je nutné se na to připravit. I proto by Grubhoffer doporučil povinné očkování pro zdravotníky. „Je podstatné, zda je naočkováno 90, nebo 100 procent zdravotníků. Pokud někdo přichází do kontaktu s pacienty, neměl by mít výjimku,“ upozornil.

Podle Grubhoffera existovala určitá nechuť k očkování i v minulosti. „Už od dob, kdy byla vyvinuta vakcína proti pravým neštovicím, se lidé rozdělovali na ty, kteří se chtěli nechat očkovat, a na ty, kteří ne. A to trvá i v moderní éře,“ dodal.

Tagy:
zdravotnictví očkování vakcína děti Moderna koronavirus COVID-19 povinné očkování Johnson & Johnson AstraZeneca Pfizer BioNTech Libor Grubhoffer očkování dětí omikron šíření

Hlavní zprávy

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn
Kultura

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

Djokovič přiletěl do Bělehradu jako hrdina. Za skandování ho přivítal velký dav

Aktualizováno

Začalo Australian Open a mužská světová jednička Novak Djokovič u toho není. Hráč prohrál dlouhé tahanice o vízum a musel nehostinné Melbourne opustit. Krátce po finálním verdiktu soudu nasedl v neděli do letadla a o zhruba 24 hodin později přistál v rodném Bělehradě. Rychle prošel letištní halou s tenisovou taškou na zádech a zamířil do prostoru pro vyzvednutí dalších zavazadel. Lidé před terminálem vytrvale a hlasitě skandovali „Novak, Novak“.

reklama

Domácí zpravodajství

Vládní koalici drží především strach z Babiše u moci, říká komentátor Fischer

Největším spojujícím prvkem vládní koalice je Andrej Babiš (ANO), řekl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor a novinář Petr Fischer. „A tím zůstane po celé volební období. Koalici nedrží nic jiného než strach z toho, že by se Babiš vrátil k moci,“ prohlásil. Politolog Lukáš Valeš k tomu dodal, že bývalému premiérovi začínají ve Sněmovně zlaté časy.

Dívky utekly z dětské psychiatrie v Lounech, policie po nich pátrá. Mohou být i v Praze

Policisté pátrají po dvou mladistvých pacientkách dětské psychiatrické léčebny v Lounech. Dívky ve věku 16 a 17 let v neděli společně utekly při návratu z vycházky, od té doby jsou nezvěstné. Je možné, že se po útěku rozdělily, pohybovat se mohou po Praze ve velkých obchodních centrech a jejich okolí. V tiskové zprávě to uvedla policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

reklama