Grubhoffer: Covidové vakcíny jsou pro děti bezpečnější než jiné. Očkovat mohou i zubaři

K věci 30.11.2021

Vakcína proti covidu je dokonce bezpečnější než jiné již existující vakcíny, sdělil v pořadu K věci biochemik Libor Grubhoffer. Všem zdravým dětem by ji proto doporučil, stejně tak i dospělým. Ke zvládnutí situace s pandemií by přispělo, aby očkovali i zubaři, sdělil ve vysílání CNN Prima NEWS.

„Vakcína proti covidu účinkuje přímou a jednoduchou cestou. Nejsou v ní kontaminace, což bývá právem vytýkáno klasickým vakcínám. Rodiče by neměli mít obavu naočkovat zdravé dítě,“ uvedl v pořadu K věci biochemik Libor Grubhoffer a připomněl, že vakcína pro děti je úměrně slabší než ta pro dospělé.

„Vakcíny jsou moje hobby, nejen předmět pracovního zájmu. Vakcíny na bázi mRNA mohu s klidným svědomím doporučit, jsou vyráběny synteticky. Děti na očkování reagují dobře, vše však konzultujte s pediatrem,“ dodal Grubhoffer.

Připomněl, že na principu mRNA jsou vyráběny vakcíny z produkce Pfizer/BioNTech a Moderna. Naopak mezi „klasické“ patří ty od společnosti AstraZeneca a Johnson & Johnson.

Očkování dětí je dobrovolné. Registrace dětí ve věku pět až 11 let by se měla spustit 13. prosince, schválené vakcíny Pfizer/BioNTech mají do Česka dorazit o týden později. V tuzemsku chce své potomky starší 12 let nechat očkovat 66 procent rodičů, přitom v srpnu o tom uvažovala pouze polovina.

„Vakcinace je naprostá priorita. Očkovat mohou klidně zubaři. Jsou to lékaři a jsou na to patřičně připraveni,“ řekl dále Grubhoffer. Jejich pomoc bude třeba i kvůli výskytu nové varianty koronaviru – omikronu. „Mutace viru diktují podmínky, jsme vystaveni nové skutečnosti a musíme jí čelit. Máme ale všechny možné nástroje, které se nabízejí – vakcínu, ale také nové léky, které budou ordinovány na předpis,“ uvedl s tím, že však nelze být rychlejší než vir, který bude vždy o krok napřed.

Ačkoliv není jasné, zda bude omikron nebezpečnější, je nutné se na to připravit. I proto by Grubhoffer doporučil povinné očkování pro zdravotníky. „Je podstatné, zda je naočkováno 90, nebo 100 procent zdravotníků. Pokud někdo přichází do kontaktu s pacienty, neměl by mít výjimku,“ upozornil.

Podle Grubhoffera existovala určitá nechuť k očkování i v minulosti. „Už od dob, kdy byla vyvinuta vakcína proti pravým neštovicím, se lidé rozdělovali na ty, kteří se chtěli nechat očkovat, a na ty, kteří ne. A to trvá i v moderní éře,“ dodal.

Tagy: