Covid v závěru těhotenství může být až smrtelný, varuje gynekoložka

Prodělání covidu v posledním trimestru těhotenství může mít podle gynekoložky a členky České gynekologické a porodnické společnosti Alexandry Staré až fatální následky, v nejhorším případě hrozí i smrt. Lékařka to řekla v rozhovoru pro CNN Prima NEWS na základě vlastních zkušeností.

Za poslední rok měla Alexandra Stará pět těhotných žen, které kvůli nákaze skončily až na ARO. Očkování proti covidu tak svým pacientkám doporučuje, ale až po 16. týdnu těhotenství, tedy ve druhém trimestru. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS dále vysvětluje důvody, proč se ženy v těhotenství mohou očkovat, ale nesmí brát třeba léky obsahující ibuprofen.

Paní doktorko, doporučujete maminkám očkování proti covidu?
Určitě jsem pro očkování těhotných proti covidu. Osobně doporučuji po 16. týdnu a nejlépe ve 20. týdnu, když už jsou vytvořené všechny orgány a nemůže dojít k vývojovým vadám. Právě proto se neočkuje v prvním trimestru. Jde o obavy z toho, aby nedošlo k poškození plodu. Ve chvíli, kdy těhotné uzavřou 13. až 16. týden, je očkování doporučené. Hovoříme ale o RNA vakcíně, nikoliv o jiných typech. Tam jsou skutečně prokázány trombofilní efekty a v těhotenství je poté riziko velmi vysoké.

Můžete říct, jaké jsou ty jiné typy?
Jde o tzv. vektorové vakcíny, což je například AstraZeneca nebo Johnson & Johnson. Všechny ostatní mimo RNA. Jde o klasické vakcíny, které jsou vyrobené na podkladě viru, a u těch je skutečně trombofilní efekt prokázán. Samozřejmě ale kdyby to byla jediná vakcína na světě, očkujeme všema deseti i touto. Pokud máme ale možnost výběru, tak těmi RNA. Očkování obecně pro těhotné považuji za velkou výhodu, protože jako takové mají sníženou imunitu, proto se jim to doporučuje. Snížená imunita je z jediného důvodu, aby jejich tělo přijalo krásného vetřelce, kterého v sobě mají. Miminko musí organismus přijmout a on se svým způsobem brání.

Kdy je pro těhotné covid nejnebezpečnější?
Právě v závěru těhotenství umí být covid velice nebezpečný, až smrtelný. Jsou příklady, které tady v republice byly, kdy to byl veliký problém a bojovalo se o život v prvé řadě matky a poté i dítěte.

Není to trochu přehnané? Nestrašíte jen? Kolik takových případů v Česku skutečně máme?
Celkově to neřeknu. Já osobně vím asi o pěti.

Opravdu je konkrétně znáte?
Ano, přesně tak.

Jak u nich nemoc probíhala?
Maminky měly respirační obtíže, byly na dýchacích přístrojích a aplikovaly se léky na ředění krve. Byly v závažném stavu a musely ležet na ARO.

A jak to dopadlo?
Vše bylo nakonec v pořádku, ale bylo by dobré takovým stavům předcházet.

Na jednu stranu vám rozumím, na druhou v tom musí mít maminky velký zmatek. Nejdříve se očkování nedoporučovalo vůbec, následně byly těhotné v některých zemích naopak zařazené do rizikové skupiny. Maminky argumentují tím, že nesmí ani ibuprofen, ale očkování ano. Jak se v tom všem vyznat?
Data a statistiky na těhotných třeba u Pfizeru jsou. Není to masivní, ale nějaká data máme. Samozřejmě se nemá očkovat tzv. živými vakcínami. A co se týče těch mrtvých, tak tam se nedoporučuje právě AstraZeneca nebo Johnson & Johnson, kde je riziko zmíněných trombofilních efektů.

Na druhou stranu vzpomeňme, že když byla epidemie prasečí chřipky, bylo těhotným ženám doporučeno se očkovat. Očkování v těhotenství možné je, ale jen některými vakcínami. Třeba na tetanus se očkuje ve kterékoliv fázi těhotenství. Například na černý kašel se očkuje po 30. týdnu. Takže se očkuje, ne že ne. Zjistilo se, že vakcíny nemají vliv na plod a naopak ho chrání. Matka vytváří ochranné protilátky a dítě se rodí i s nimi a dál mu jsou předávány kojením.

Některé maminky argumentují tím, že stačí, pokud jsou naočkovaní lidé kolem nich. Stačí?
No i ti očkovaní mohou být nemocní a budou mít lehký průběh. A ona, když se nakazí, bude mít těžký průběh. Je to rozhodnutí té těhotné ženy, nemůže se jí to přikázat. Já se to vše vždy snažím vysvětlit, a když se mě zeptají „co mi doporučíte“, tak řeknu, že nedoporučím. Že si musí vybrat sama.

Mám dámy, které jsou očkované a snesly to bez problémů a nemají potíže. Zatím ještě nerodily. Když to vezmu procentuálně, jedna třetina maminek se dá očkovat.

Dá se říct, jestli je větší riziko nechat se naočkovat, nebo koronavirus chytit?
Myslím, že větší riziko je ho chytit, ale je to můj osobní názor. Covid postihuje stěnu cév a tam dělá zánět, který poté může být v různých orgánech, a následně se vytváří tzv. mikrotromby, což je to nebezpečí. Může to postihnout ledviny, játra, srdce, plíce. V těhotenství je větší oběh a musí makat za dva. Ve chvíli, kdy se jí budou dělat mikrotromby, je to nebezpečné i kvůli tomu, že mohou ucpat placentu. Je to něco, jako když máte trombózu, s níž se těhotné léčí. Můžeme to připodobnit k preeklampsii. U té jim preventivně podáváme acylpyrin 100, aby se nevytvářely mikrotromby a nedocházelo k poškození placenty.

A neříká se, že by se acylpyrin právě v těhotenství brát neměl?
To je zase kvůli krvácení. Acylpyrin vede k ředění srážecích faktorů. Zrovna u tohoto onemocnění a zrovna u covidu potřebujeme, aby se krev nesrážela, protože covid jako takový to dělá.

Takže jde o riziko při porodu, že může žena více krvácet, ale lék předchází sraženinám před porodem?
Ano. Právě u té preeklampsie může dojít až k odumření plodu.

Jak je možné, že například ve Velké Británii jsou těhotné ženy zařazeny do rizikové skupiny a u nás je to spíše takové postupné a nesmělé?
Jsme prostě opatrnější. Ale to, že jsou těhotné v rizikové skupině, je prokázané, a proto to v Anglii udělali. Tam je paradoxně očkovali ještě AstraZenecou. V té době nic jiného neměli, tak to i přes možná rizika dělali.

Kdybyste měla vlastní těhotnou dceru, naočkovala byste ji?
Ano, naočkovala jsem i svého syna, snachu a očkovala bych i vnoučata, kdyby na to měla věk.

Je koronavirus, očkování a těhotenství vůbec téma, nebo je to zbytečně přeceňované?
Je to určitě důležité a bylo to třeba i s tou prasečí chřipkou. Třeba na klasickou chřipku je těhotným dokonce doporučeno se dát očkovat, ale to se dámy nenechají. Jsme stát, kde se lidé neočkují ani běžně, přestože je to doporučené a i toto očkování mají těhotné povolené.

Je lepší se očkovat předem, pokud o tom víte?
Určitě předem. Mám nyní jednu těhotnou, která se šla očkovat a poté zjistila, že je těhotná. S tím už nic neudělám. Je to vše, nebo nic. Buď vydrží těhotenství, nebo ne, bude se to kontrolovat. Podle mě se nic dít nebude, ale druhou dávku si musí odsunout až po 13. týdnu, až na 16. týden. Nebudeme riskovat dvě dávky, když to právě v této fázi může být riziko.

Takže je skutečně nejhorší ten první trimestr?
Ano.

Co by se mohlo stát, pokud by se maminka v prvním trimestru naočkovala?
Mohla by se například založit nějaká vývojová vada.

Když porovnáme riziko očkování třeba s alkoholem nebo kouřením, co je horší?
Těhotné, které pijí alkohol nebo kouří, mají ale úplně jiné problémy. Těm to zrovna v prvním trimestru nic moc neudělá. Ublíží to třeba až později, až když se založí placenta. Je poté méněcenná a špatně vyživuje plod. Děti mohou být například nedonošené.

Vraťme se prosím ještě k tomu ibuprofenu. Proč je pro těhotné nebezpečím? 
Na základě mnoha studií se ví, jestli se v prvním trimestru dělají vývojové vady, nebo ne. To je právě příklad ibuprofenu. Ten se nedává, protože může vést k neuzavírání otvoru v srdci. Acylpyrin nedělá žádnou vadu, ale vede ke zvýšenému krvácení, proto se v těhotenství nedává, ale kde je riziko, kde je mikrosrážení krve, tam se naopak nasadí.

Tagy: