CNN Prima News Ilona Hülleová

Ilona Hülleová

Výpis příspěvků ke štítku „Ilona Hülleová“

Účinná zbraň proti zbytečné smrti. Hrazené očkování může nově využít více náctiletých

Dětský očkovací kalendář se mění. Od 1. ledna je vakcinace proti lidskému papilomaviru (HPV) plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění mnohem větší skupině „náctiletých“. Doposud proplácely zdravotní pojišťovny vakcíny jenom 13letým, nově je uhradí všem dívkám a chlapcům ve věku od 11 až do dovršení 15 let. HPV je jednou z nejčastějších sexuálně přenosných infekcí – v průběhu života se s ní setká osm z deseti osob. Pokud se tělo s infekcí nevypořádá, může vypuknout rakovina. Jak experti zdůrazňují, důsledným očkováním proti HPV lze vymýtit rakovinu děložního hrdla, na kterou nyní v Česku zemře každých 29 hodin jedna pacientka.

Statisíce českých dětí nemají pediatra. Lékaři odcházejí do penze, mladých nástupců je málo

Každé desáté dítě v Česku nemá svého pediatra. Věkový průměr těchto specialistů je u nás kolem šedesáti let. V praxi to představuje problém pro řadu obcí, například v obci Veverská Bítýška v okrese Brno-venkov. Tamní pediatrička odchází do důchodu, ovšem najít za ni náhradu se nedaří. Rodiče tak řeší, kdo bude od října jejich dětem poskytovat zdravotní péči. Se stejnou komplikací se potýkají obce po celé zemi. Situace je vážná a vzhledem ke stárnutí obce pediatrů může být v budoucnu ještě kritičtější.

Chybí i základní penicilin. Lékaři takový výpadek nepamatují, pomohou dodávky z Koreje?

Některé léky stále chybí. Praktičtí lékaři se shodují, že nejsou antibiotické oční kapky nebo masti, léky pro děti, a hlavně základní penicilin. Ministerstvo zdravotnictví opět slibuje, že pro nápravu udělá maximum. České republice se navíc na návštěvě v Jižní Koreji podařilo vyjednat mimořádnou dodávku antibiotik ve větším množství, než je aktuální spotřeba v Česku.

Covid je na druhé koleji. Příval ukrajinských dětí nezvládneme, varuje šéfka pediatrů

Zatímco dosud byl problémem českého zdravotnictví číslo jedna covid, především pro praktické dětské lékaře přišla úplně nová výzva. A tou jsou desítky tisíc ukrajinských dětí. Předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hülleová v rozhovoru pro CNN Prima NEWS upozorňuje, že pediatři sami situaci nezvládnou a potřebují pomoc od ministerstva zdravotnictví.

Jsme na hranici svých možností. Očkování dětí před Vánoci nezvládneme, říkají lékaři

Očkování dětí před Vánocemi nejsme schopní zvládnout, varuje předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost České republiky Ilona Hülleová. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS uvedla, že praktici jsou už dnes zavaleni prací kvůli velkému počtu pozitivně testovaných dětí. V rozhovoru dále uvedla, proč je podle ní správné děti očkovat, a podělila se o zkušenost s tím, jak na očkování mění názor rodiče.

Dilema rodičů: Očkovat dítě, či nikoliv? A je Pfizer bezpečný? Odpovídají experti

Očkovat či neočkovat své dítě? Otázka, kterou v posledních dnech řeší každý zodpovědný rodič. Jenže se na tom neshodnou ani přední čeští epidemiologové a vakcionologové. Souhlasí spolu jedině v tom, že rozhodnutí bude na samotných rodičích. Abyste si mohli udělat co nejlepší obrázek, přinášíme odpovědi jak odborníků, tak i bývalých a budoucích ministrů zdravotnictví.

Rodiče o očkování dětí proti covidu: Proč jim cpát vakcínu vs. Smrt číhá i na ně

Očkování dětí proti covidu budí posledních několik týdnů velké vášně ve společnosti. Zatím je vakcinace schválená pouze pro ty starší 12 let, ale schyluje se k registraci vakcíny i pro mladší ročníky. Rodiče těchto dětí se nejčastěji bojí očkování kvůli tomu, že mají málo informací. Obavy jsou i z možných následků očkování. Ačkoliv lékaři očkování tak jako u dospělých doporučují, rozpaky rodičů chápou a snaží se je naopak co nejvíce rozptýlit. Čím rodiče nejčastěji argumentují?

Ochrana dětí: Rodiče šijí lékařům roušky, ordinace šachují s prohlídkami

Když jdete s dítětem k lékaři, očekáváte, že v ordinaci bude dodržena ochrana proti COVID-19 na té nejvyšší možné úrovni. Jenže dětští lékaři ani po měsíci nemají sami dost ochranných pomůcek. Jeden respirátor na den, nedostačující množství dezinfekce, rukavice zatím nedorazily, ochranné pláště, brýle, štíty v nedohlednu – taková je realita ve velké většině ambulancí .