reklama

Covid v Česku plní nemocnice dětskými pacienty. Někteří z nich musí i na JIP

Nemocnice hlásí nárůst počtu dětských pacientů s covidem. Nejčastěji je nutná jejich hospitalizace kvůli zánětu průdušek nebo takzvanému covidovému zápalu plic, kdy potřebují kyslíkovou podporu. Někdy končí na jednotce intenzivní péče. Mezi dětmi a mládeží se teď koronavirus šíří nejvíce.

reklama

„Dětí s covidem v nemocnici přibývá. Na Klinice dětských infekčních nemocí ve Fakultní nemocnici Brno v současnosti hospitalizujeme 11 dětí, z toho jsou čtyři na jednotce intenzivní péče,“ sdělila CNN Prima NEWS mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá.

Nárůst počtu dětských pacientů s covidem hlásí také Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) v Praze. „Za poslední měsíc jsme měli osm až deset hospitalizovaných dětí s covidem. Oproti loňskému roku je to výrazný nárůst,“ řekl pro web iDnes.cz Pavel Srnský, primář Kliniky pediatrie a dědičných poruch VFN.

Podobně je na tom také Dětská klinika Fakultní nemocnice Olomouc. „V posledních týdnech přijímáme denně tři až pět dětí s potvrzenou infekcí virem SARS-CoV-2,“ potvrdil rostoucí trend mluvčí olomoucké nemocnice Adam Fritscher.

Že se koronavirus šíří nejvíce mezi dětmi a mladými lidmi potvrzují také oficiální statistiky. Ve věku od nuly do 20 let činí sedmidenní incidence 2 064 případů na 100 tisíc obyvatel. Ve druhé nejvíce nakažené skupině obyvatel, což jsou lidé mezi 35 a 50 lety věku, činí incidence 1 395 nakažených.

Děti jsou nejčastěji hospitalizované kvůli zánětu průdušek anebo takzvanému covidovému zápalu plic. „Většinou vyžadují léčbu s kyslíkem nebo jinou dechovou podporu, proto jsou indikovány k hospitalizaci,“ vysvětlil Jan David z Jednotky intenzivní péče Pediatrické kliniky Fakultní nemocnice Motol. Mohou dostávat také kortikoidy či remdesivir nebo podstoupit dechové rehabilitace.

Hrozí dlouhodobé následky

Šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek už začátkem listopadu upozornil, že nákaza se v Česku stále dominantně šíří mezi neočkovanou populací a převažují mladší ročníky a děti.

Podle šéfa České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka mohou dětem po nemoci hrozit trvalé následky na srdci, na plicích či duševní nebo neurologické změny. „Existuje něco, čemu se říká dlouhý covid, což jsou dlouhodobá postižení po prodělané infekci nejen u dospělých, ale i u dětí. Navíc je zrádné, že neexistuje přímá úměra mezi závažností akutního průběhu onemocnění a dlouhodobými následky. Nejde jen o problémy se srdcem či plícemi, ale i o duševní a neurologické změny,“ upozornil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Překážky Ledecké v cestě za další senzací. Jakým lyžařským hvězdám může ukrást medaili?

Příliš medailových nadějí Česká republika na nadcházejících hrách v Pekingu nemá. Fanoušci spoléhají zejména na Ester Ledeckou. Medaile na snowboardu se očekává, cenný kov z alpského lyžování je spíše přáním. Každopádně ve sjezdu a v super-G patří do společnosti favoritek. Koho musí „obojživelnice“ na sjezdovce porazit, aby přidala další senzaci? Největší soupeřky má mezi Italkami, Rakušankami a Švýcarkami. Podívejte se v galerii.

Lidé si dají o dvě pivka a cigaretu méně, aby zdražování zvládli, tvrdí ekonom Zahradník

Inflace se do normálu dostane nejdříve v roce 2023. České domácnosti ale zdražování zvládnou. Budou muset utrácet méně za zbytečnosti, aby jim zbylo více na energie nebo bydlení. Vláda musí provést výdajový audit, aby věděla, kde má ve státním rozpočtu škrtat. „Mohla by tak uspořit až 180 miliard korun,“ poradil kabinetu v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ekonom Petr Zahradník.

Pokus o nejdokonalejší bublinu. Striktní olympiáda bude spoléhat i na poplašné teploměry

Každého olympionika čekají velké nervy do poslední chvíle. Samozřejmě i z toho, jaký výkon odevzdá. Ale v kontextu olympiády v Pekingu hlavně kvůli tomu, aby neodevzdal pozitivní test na koronavirus. V dějišti akce pod pěti kruhy se už dlouhou dobu dělá vše pro to, aby takových případů bylo co nejméně. Nahlédněte do toho, jak má aspoň podle očekávání nejdokonalejší covidová bublina fungovat.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama