Dílo Bakaly, články proti mně zařídila mafie. Peníze jsem nepral, tvrdí Babiš

Velká debata adeptů na premiéra na CNN Prima NEWS začala zostra. Premiér Andrej Babiš (ANO) se pokoušel vysvětlit závažné obvinění mezinárodních novinářů z využívání nezdaněných peněz k nákupu nemovitostí, tzv. Pandora Papers. Babiš prohlásil, že si kauzu proti němu objednala mafie a stojí za ní novináři podnikatele Zdeňka Bakaly. Investigativní novináři tvrdí, že si díky offshoreovým firmám koupil český premiér třeba zámek ve Francii.

„Tahle věc je z roku 2009, načasování je zajímavé, dvě hodiny před touto debatou. Člověk, který vytuneloval OKD, ten, který má tento systém antibabišovských novin, tak to je jeho dílo,“ prohlásil Babiš s odkazem na Zdeňka Bakalu, majitele vydavatelství Economia.

Na kauzu Pandora Papers však upozornilo Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů. Na projektu spolupracovalo přes 600 novinářů z více než stovky zemí světa. „Bakalovci přichází s tím, že Andrej Babiš v roce 2009 koupil nějaké nemovitosti. Naše mafie zařídila článek,“ zvýšil hlas premiér.

Podle opozice se ale aféra musí prošetřit. „Má to korupční prvky – až do roztrhání těla. Lidé platí drahé hypotéky, pan premiér se zařídil jinak,“ reagoval v debatě na CNN Prima NEWS šéf Pirátů a lídr koalice Pirátů a STAN Ivan Bartoš v narážce na Babišovo předvolební heslo.

„Je to obrovský mezinárodní skandál, je to na předních stranách zahraničních médií,“ podotkl lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS). Kauzu označil za obrovský problém, který bude muset Babiš vysvětlit. „Musí říct, zda používal nezdaněné peníze. Pan premiér bojuje proti daňovým rájům a pak je využil. Přitom sám zaklekává na živnostníky,“ podotkl Fiala.

Web Investigace.cz v neděli uvedl, že Babiš si přes své offshorové firmy poslal téměř 400 milionů korun, za které si pak koupil nemovitosti na francouzské Riviéře včetně zámečku Bigaud. Podle odborníků nese operace znaky praní peněz. Babiš odmítá, že by udělal něco nezákonného. Aféra se objevila na titulních stranách webů prestižních světových médií, jako je britská BBC nebo francouzský Le Monde.

Celý záznam debaty Česko hledá premiéra:

Tagy:
peníze Francie debata Andrej Babiš ODS Petr Fiala Sněmovna CNN Prima NEWS ANO Tomio Okamura Piráti volby mafie Ivan Bartoš Česká pirátská strana SPD nemovitost ANO 2011 volby 2021 Zdeněk Bakala Spolu předvolební debata Piráti a STAN Česko hledá premiéra Pandora Papers

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
11:30

Česko vydalo ukrajinským uprchlíkům v pondělí 1 318 víz

11:02

VIDEO: Ukrajinec vzal obranu země do vlastních rukou

10:38

Londýn: Rusku se za posledních 30 dní podařilo na Donbasu postoupit o 10 kilometrů

10:16

Spojené státy Ukrajině poskytly dříve neoznámené protiradarové střely

Násilník využil chemoterapii k útěku z vězení. Dopadnout v autobuse ho pomohli cestující

K útěku ho hnala vůle nezemřít ve vězení. Takovou obhajobou se snažil zmírnit trest pro Jana Nováka jeho advokát. Brutální násilník před více než sedmi lety převezl policisty přímo v onkologické ambulanci nemocnice v pražské Krči. Na jeho útěk, který skončil díky cestujícím v linkovém autobuse, upozorňuje pravidelný seriál Zvlášť závažné zločiny.

Surový útok na soupeře: Mladý hokejista skončil za plivnutí se znetvořeným obličejem

Že si hokejisté vyplachují ústa na střídačce vodou z lahví, kterou následně vyplivnou do okolí, je obvyklý obrázek. Takovou sprchou ale počastoval ve švédské juniorské lize Kid Andersson přímo svého soupeře, a ten se rozhodl pomstít. Mladý hráč skončil se znetvořeným obličejem v nemocnici. Protihráč mu hokejkou vymlátil několik zubů a zlomil čelist. O případu informoval švédský web Aftonbladet.

Živě
ON-LINE: Rusko přišlo o 80 tisíc vojáků, tvrdí USA. Ministr varuje před „loveckou“ sezónou

Rusko ve válce proti Ukrajině přišlo až o 80 tisíc zabitých a zraněných vojáků, uvedl náměstek amerického ministra obrany Colin Kahl. Ukrajinci uvádějí přibližně poloviční počet. Spojené státy navíc poskytnou ukrajinské vládě 4,5 miliardy dolarů (108,2 miliardy Kč), čímž celková podpora Washingtonu od únorové ruské invaze dosáhne částky 8,5 miliardy dolarů.

Čínský turistický ráj Chaj-nan je v lockdownu. Češi tam nejsou, ujišťuje ministerstvo

Turisty hojně vyhledávaný čínský ostrov Chaj-nan nařídil uzávěru v dalších městech v reakci na stoupající počet případů nákazy koronavirem. Už v neděli uvízlo více než 80 tisíc turistů v oblíbeném čínském přímořském letovisku San-ja, když úřady město uzavřely. Žádní Češi na ostrově podle informací ministerstva zahraničí nejsou.

Pasivitou nejvíc zchudneme, spořící účty už nestačí. Ekonomové radí, jak chránit úspory

Většinu domácností trápí nejen rostoucí ceny v obchodech, ale také požírání úspor inflací. Peníze totiž na standardních účtech ztrácejí reálnou hodnotu. Při ušetřených 100 tisících korun tak lidé přijdou za dva roky s očekávanou inflací zhruba o 22 tisíc korun. Ekonomové radí, aby lidé investovali například do nemovitostí nebo zkusili trh s dluhopisy.

Rasová diskriminace na plážích? Aktivisté případy natočili skrytou kamerou

Francouzské sdružení SOS Racisme vyslalo páry různého etnického původu na soukromé pláže podél Azurového pobřeží a pomocí skrytých kamer zaznamenávalo, jak byly jednotlivé dvojice přijaty. Aktivisté tvrdí, že se jim na kameru podařilo zachytit případy diskriminace. Některé plážové kluby podle nich odmítly návštěvníky afrického původu, ale přijaly bělochy, informoval list The Guardian.

Domácí zpravodajství

REPORTÁŽ: Plynový kotel vyměnila rodina za kotel na uhlí. Jak na to a kolik lze ušetřit?

Zastavit plyn a vytápět rodinný dům uhlím. Pro tisíce majitelů nemovitostí je to záchranný plán před dopady energetické krize, realizace ale není snadná. „Problémem je už nákup kotle na uhlí, které zdražily o 100 procent, navíc jsou vyprodány i na rok dopředu,“ vypráví Vladimír W., nyní čerstvý penzista. Naštěstí se mu podařilo koupit zánovní „bazarový“ kotel, do sklepa už složil i uhlí. „Je to moje odpověď na zdražování energií. Za teplo a teplou vodu teď ve dvoubytovém patrovém rodinném domě zaplatím maximálně 30 tisíc korun za topnou sezonu.“

Další milník. Covidem se v Česku od začátku epidemie nakazily více než čtyři miliony lidí

Počet potvrzených případů nemoci COVID-19 v Česku od začátku epidemie na jaře 2020 přesáhl po započtení výsledků testů za pondělí 8. srpna čtyři miliony. Za tu dobu zemřelo 40 587 lidí pozitivně testovaných na nový typ koronaviru. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví. Podle dříve zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) byl covid v loňském roce nejčastější příčinou úmrtí.

Hrozivá bouřka smetla u Prahy za pár vteřin celou pouť. Microburst zachytily obecní kamery

V Horoměřicích u Prahy slavili 23. července Anenskou pouť. Bohatý program začínal ve 13 hodin a měl trvat až do večera. Už po půl hodině ale oslavy překazila silná bouřka, která z nádvoří místního zámku smetla takřka vše. Obec nyní na svých facebookových stránkách zveřejnila záběry z kamer. Podle meteoroložky CNN Prima NEWS Jany Hujslové se v oblasti vyskytl tzv. microburst – silná bouřka, doprovázená silným větrem. V okolí v té době padaly i 2,5centimetrové kroupy.