reklama

Dílo Bakaly, články proti mně zařídila mafie. Peníze jsem nepral, tvrdí Babiš

Velká debata adeptů na premiéra na CNN Prima NEWS začala zostra. Premiér Andrej Babiš (ANO) se pokoušel vysvětlit závažné obvinění mezinárodních novinářů z využívání nezdaněných peněz k nákupu nemovitostí, tzv. Pandora Papers. Babiš prohlásil, že si kauzu proti němu objednala mafie a stojí za ní novináři podnikatele Zdeňka Bakaly. Investigativní novináři tvrdí, že si díky offshoreovým firmám koupil český premiér třeba zámek ve Francii.

reklama

„Tahle věc je z roku 2009, načasování je zajímavé, dvě hodiny před touto debatou. Člověk, který vytuneloval OKD, ten, který má tento systém antibabišovských novin, tak to je jeho dílo,“ prohlásil Babiš s odkazem na Zdeňka Bakalu, majitele vydavatelství Economia.

Na kauzu Pandora Papers však upozornilo Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů. Na projektu spolupracovalo přes 600 novinářů z více než stovky zemí světa. „Bakalovci přichází s tím, že Andrej Babiš v roce 2009 koupil nějaké nemovitosti. Naše mafie zařídila článek,“ zvýšil hlas premiér.

Podle opozice se ale aféra musí prošetřit. „Má to korupční prvky – až do roztrhání těla. Lidé platí drahé hypotéky, pan premiér se zařídil jinak,“ reagoval v debatě na CNN Prima NEWS šéf Pirátů a lídr koalice Pirátů a STAN Ivan Bartoš v narážce na Babišovo předvolební heslo.

„Je to obrovský mezinárodní skandál, je to na předních stranách zahraničních médií,“ podotkl lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS). Kauzu označil za obrovský problém, který bude muset Babiš vysvětlit. „Musí říct, zda používal nezdaněné peníze. Pan premiér bojuje proti daňovým rájům a pak je využil. Přitom sám zaklekává na živnostníky,“ podotkl Fiala.

Web Investigace.cz v neděli uvedl, že Babiš si přes své offshorové firmy poslal téměř 400 milionů korun, za které si pak koupil nemovitosti na francouzské Riviéře včetně zámečku Bigaud. Podle odborníků nese operace znaky praní peněz. Babiš odmítá, že by udělal něco nezákonného. Aféra se objevila na titulních stranách webů prestižních světových médií, jako je britská BBC nebo francouzský Le Monde.

Celý záznam debaty Česko hledá premiéra:

Tagy:
debata Andrej Babiš ODS Petr Fiala Sněmovna ANO Tomio Okamura Piráti volby CNN Prima NEWS Ivan Bartoš SPD volby 2021 Spolu předvolební debata Piráti a STAN Česko hledá premiéra

Hlavní zprávy

Kubek o antivaxerech: Pronásledují i mé děti. Už chápu, proč Němci podlehli nacismu
Koronavirus

Kubek o antivaxerech: Pronásledují i mé děti. Už chápu, proč Němci podlehli nacismu

Lidé, kteří vyhrožují zastáncům vakcíny, jsou zmanipulovaní dezinformacemi podobně jako Němci v dobách nacismu. V pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS to naznačil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Společně se stomatologem Radkem Mounajjedem se shodl, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak se z covidové krize dostat. Proti tomu se naopak ostře ohradil lékař Jan Hnízdil. Svůj konkrétní návrh, jak s pandemií bojovat, ale nepředstavil.

Prymula se pustil do Babiše s Fialou: Naočkovat milion lidí za týden je hodně na hraně

Zvládnout podat milion dávek vakcíny za jeden týden je na hraně reálných možností, sdělil v pořadu Nový den epidemiolog Roman Prymula. Zapochyboval tak nad předpokladem iniciativy Lékaři pomáhají Česku, kterou podpořili nově jmenovaný premiér Petr Fiala (ODS) i jeho předchůdce Andrej Babiš. Ve vysílání CNN Prima NEWS zároveň upozornil na to, že novou variantu covidu omikron můžou Evropané snášet hůř než lidé v Africe.

Očkování proti covidu bude platit jen devět měsíců. Pak budete muset na třetí dávku

Ministerstvo vyzve SMS zprávou očkované jednodávkovou vakcínou Janssen, aby se přeočkovali mRNA vakcínou. Bude se to týkat lidí dva měsíce po očkování, oznámil ve čtvrtek na on-line tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle něj se od roku 2022 zkrátí i platnost očkovacích certifikátů, a to na devět měsíců. Lidem bez posilující dávky přestane certifikát platit.

Žádné Vánoce či oslovení dámy a pánové. Eurokomisařka s korektní příručkou tvrdě narazila

Velký poprask způsobila na půdě Evropské unie eurokomisařka pro rovné příležitosti Helena Dalliová se svou příručkou „pokynů pro inkluzivní komunikaci“. Pro představu: Dalliová například chtěla, aby řečníci nikdy neoslovovali publikum „dámy a pánové“ a o Vánocích mluvili jen opatrně, protože ne všichni jsou křesťané a slaví je stejně. Po kritice uvedla, že pokyny ještě nejsou dostatečně rozpracované.

Rozpočtová rada: Fialova vláda bude muset zvýšit daně, jen šetřením státní kasu nevyrovná

Národní rozpočtová rada kvituje ambici budoucí vlády Petra Fialy narovnat schodek veřejných rozpočtů. Nevěří ovšem, že si vystačí pouze se snižováním výdajů. Prý bude muset přistoupit ke zvýšení daní. „Je ale nutné věnovat pozornost i nerovnováze (veřejných financí) dlouhodobé,“ píše ve svém stanovisku úřad, jemuž předsedá Eva Zamrazilová.

Povinné očkování proti covidu? Zástěrka neschopnosti politiků, zlobí se německý exministr

Debata o povinném očkování proti nemoci COVID-19 se v sousedním Německu rozjela naplno. Také kvůli tomu, že ani přes stále se zpřísňující opatření se nedaří výrazně snížit základní ukazatel týdenní incidence na 100 tisíc obyvatel. Restrikce a možná povinná vakcinace mají ale i řadu odpůrců. Jedním z nich je exministr vnitra Otto Schily, který se tvrdě opřel do představitelů současné vlády.

reklama

Domácí zpravodajství

Muž se železnou tyčí vrazil na Vojtěchův resort. Zasahovala ochranka, policie ho hledá

K nevídanému incidentu došlo na ministerstvu zdravotnictví. Do budovy totiž vrazil muž s železnou tyčí v ruce. Protáhl se kolem turniketů, dostal se až na schody a chtěl pokračovat do vyšších pater. V ten okamžik ho ovšem zadrželi pracovníci ochranky. Během chvíle se jim podařilo muže vytlačit z budovy. Policie po něm aktuálně pátrá. K incidentu došlo v pondělí 25. října.

reklama