Djokovič je v Srbsku nedotknutelný hrdina, i když má právě koronavirus, říká novinář

Srbský tenista Novak Djokovič oznámil, že je pozitivní na koronavirus. Neznalí situace posledních dnů přijali tento fakt s překvapením, ti, kteří věděli, že se v srbském Bělehradě odehrál první ze čtyř turnajů Djokovičovy série turnajů Adria Tour, nikoliv.

Při druhém podniku, který se konal v chorvatském letovisku Zadar, oznámil pozitivní test na nemoc COVID-19 bulharský tenista Grigor Dimitrov. Djokovič následně zrušil zbytek turnaje i další pokračovaní tour v Černé Hoře a v Bosně a Hercegovině. V dalších dnech nákazu přiznali také Chorvat Borna Čorič a Srb Viktor Troicki. Nakonec i sám Djokovič se svou manželkou Jelenou.

Pozitivní test na koronavirus se stal okamžitě tématem v celém Srbsku. Djokovič ve svém prohlášení sice projevil lítost, ale přímo se neomluvil. V jeho rodné zemi se nad tím příliš nepodivují. „Novak Djokovič je národním hrdinou, proto je v Srbsku téměř nedotknutelný,“ poznamenal moderátor srbské televize N1 Milan Šarič a vysvětlil: „Nejen že proti němu nestojí obyčejní lidé, nekritizují ho ani politici nebo státní orgány. U nich to ale mohlo být kvůli parlamentním volbám o minulém víkendu. Nechtěli si odradit voliče.“

Německý tisk: Djokovič nikdy nebude velkým šampionem

V zahraniční však Djokoviče a další účastníky tenisové party kárají. Především německá média, která o srbském tenistovi, momentálně světové jedničce v přerušené sezoně, píší, že nikdy nebude takovým velkým šampionem jako třeba jeho soupeři Švýcar Roger Federer nebo Rafael Nadal ze Španělska. „Ano, je to tenista číslo jedna a magnet tenisové scény. Nikdy však nebude velkým šampionem, protože není důležité, jak vyhrává na kurtu, ale jak se chová ve skutečném životě. A v tom zanechává mizerný dojem,“ napsal v komentáři reportér německého deníku Rheinische Post.

List Frankfurter Allgemeine Zeitung poznamenal: „Djokovič a jeho kolegové udělalil celému sportu medvědí službu.“ To v narážce, kdy se na sociálních sítích objevila videa z bouřlivé party v jednom z bělehradských nočních podniků.

Ještě tvrději kritizovala Djokoviče a jeho partnery na Adria Tour kapitánka německého FedCupového týmu Barbara Rittnerová: „Absolutní katastrofa. Celý svět si udržuje odstup a nosí roušky, na Jadranu lidé sedí vedle sebe bez roušek, v noci se baví a objímají. Nerozumím tomu, v jakém světě žijí. Očividně ve svém vlastním. Zdá se, že jsou ovlivnění vlastním úspěchem.“

Rozhovor s přímým účastníkem Djokovičovy exhibice

Redakce CNN Prima NEWS se spojila s reportérem srbské televize Sport Klub Sašou Omzou, přímým účastníkem bělehradské exhibice, který v rozhovoru popsal, co se dělo na kurtě i mimo něj a jaká je momentální situace kolem Djokoviče.

Jaká je z vašeho pohledu současná situace, po incidentu?
Všichni jsme zklamaní z toho, jak se situace vyvinula. Když se celá série turnaj Adria Tour 2020 organizovala, byla situace s koronavirem v naší zemi, i v těch okolních, relativně pod kontrolou. Samozřejmě že to, co se stalo a jak to všechno dopadlo, na nikoho z pořadatelů, ale ani na nás jako na stát nevrhá dobré světlo. Ale organizátoři udělali vše podle vládních předpisů a doporučení. Jestli jsou ta doporučení správná, nebo ne, to už je jiná otázka. V tuto chvíli jsem poměrně šokovaný reakci veřejnosti, rád bych ze strany tenisového světa viděl více podpory pro Novaka Djokoviče.

Řekl jste, že organizátoři jednali podle vládních nařízení a doporučení?
Ano, vláda neomezila počet lidí, kteří se mohou shromáždit venku. Byl jsem na exhibici v Bělehradě, protože tu žiji. Návštěvníci při vstupu dostávali roušky, většina se rozhodla je nenosit, ale dostali je všichni.

Mají lidé pocit, že Djokovič chyboval?
Záleží, koho se zeptáte. Nevím, jak to ovlivní jeho odkaz. Někteří lidé tady v Srbsku jsou toho mínění, že za situaci nese zodpovědnost, jelikož to byl jeho nápad. Ačkoli to celé myslel dobře. Jiní lidé svádí vinu na vládu, která prý moc brzy uvolnila některá opatření proti šíření kornaviru. Lidé se chovají nezodpovědně na celém světě, tedy nejen v Srbsku. Stačí se podívat na vlnu protestů v USA. Celkově jde o složitou problematiku a je těžké mít na situaci názor, který by respektovali všichni.

Srbská vláda zatím nepodnikla žádné další kroky, které by odpovídaly situaci s šířící se nákazou…
Všichni situaci sledujeme, mění se hodinu od hodiny. Jsou nějaká nová pravidla, například roušky jsou nyní povinné ve veřejné dopravě. Dá se očekávat, že budou další opatření následovat s dalším růstem počtu případů.

Tagy: