reklama

Djokovič přiznal, že se neizoloval ve chvíli, kdy měl. Za další chybu může jeho agent

Spor o víza Novaka Djokoviče trvá už týden. Poprvé za tuto dobu se tenisová světová jednička rozsáhleji vyjádřila ke své australské kauze. Hráč mluvil o tom, že kolem jeho osoby v aktuálních dnech koluje řada dezinformací, ale zároveň připustil, že pochybil.

reklama

Djokovičovi, který je neočkovaný, bylo 6. ledna zrušeno vízum krátce po příletu do Melbourne kvůli pochybnostem ohledně výjimky z vakcíny, která by mu bez problémů umožnila vstup do země a start na Australian Open. Takto stále neví, jestli se na prvním grandslamu sezony představí. Pondělní soud mu sice vízum obnovil, ale ministr pro imigraci ještě může srbského hráče zklamat.

Od začátku kauzy se Djokovič prakticky nevyjadřoval. Jen děkoval za podporu fanouškům. Ale s hromadícími se znepokojivými informacemi prolomil ticho.

Na Instagramu zveřejnil rozsáhlé vyjádření, ve kterém přiznal některé chyby, ale zároveň upozornil na řadu věcí, které o něm byly v posledních dnech napsány a nemají být pravdivé.

Další zvrat kolem pozitivní testu

Podle něj se o pozitivním výsledku testu na koronavirus – díky kterému obdržel zdravotní výjimku a vyrazil do Austrálie – nedozvěděl hned v den, kdy test absolvoval. Informace byly původně takové, že výsledek znal ještě 16. prosince a druhý den vyrazil na benefiční akci mezi děti. Djokovič ale tvrdí, že o své „pozitivitě“ slyšel až krátce po setkání s mladými tenisty v Srbsku.

Kritici nicméně dostali od tenisty další munici. Ten totiž v prohlášení napsal, že 14. prosince navštívil v Bělehradě basketbalový zápas, po kterém šly informace, že se zde mnoho lidí nakazilo. Djokovič tedy věděl o riziku, přesto pak vyrazil mezi desítky dětí, i když čekal na výsledky PCR testu ze 16. prosince.

Djokovič coby už vědomě nakažený druhý den absolvoval rozhovor a focení s francouzským deníkem L'Equipe. Tím pádem porušil nutnou izolaci. „Nechtěl jsem novináře zklamat, byl to závazek. Ujistil jsem se, abych dodržoval vzdálenost, nosil roušku. Výjimkou byla chvíle, kdy byla pořízena moje fotografie,“ popsal. L'Equipe ve svém článku potvrdil, že tenisová hvězda měla roušku po celou dobu, i když ho reportér požádal, aby si ji na pět minut sundal.

Lidská chyba manažera?

Djokovič přiznal, že ve svém příjezdovém formuláři před vstupem do Austrálie učinil nepravdivé prohlášení. Řekl, že jeho agent udělal chybu při vyplňování části, která se týkala jeho nedávné cestovatelské historie. Ve formuláři bylo uvedeno, že 14 dní před příjezdem do Austrálie necestoval. Podle indicií ze sociálních sítí je ale patrné, že 34letý muž se těsně před letem do Melbourne vydal ze Srbska do Španělska. „Můj agent se upřímně omlouvá za administrativní chybu při zaškrtnutí nesprávného políčka,“ napsal. „Byla to lidská chyba a rozhodně ne úmyslná,“ uvedl vítěz 86 titulů na okruhu ATP.

Nijak ale tato „lidská chyba“ nenapomáhá tomu, aby australský ministr pro imigraci Alex Hawke ve finále neodebral Djokovičovi vízum. Právníci srbského tenisty Djokoviče ve středu australským úřadům předložili další, podle nich zásadní, dokumenty.

Tagy:

Hlavní zprávy

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

Největší akvizice v historii her. Microsoft kupuje herního giganta Activision Blizzard

Americká softwarová společnost Microsoft koupí za 68,7 miliardy dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun) vývojáře a vydavatele Activision Blizzard. Ten mimo jiné vlastní úspěšné herní značky jako Call of Duty, World of Warcraft, Diablo nebo Candy Crush. Po dokončení transakce bude Microsoft třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony.

Udělali strašné svinstvo. Manželství Harryho a Meghan nevěřím, říká historik

Na manželství prince Harryho a Meghan Markleové by historik a odborník na královskou rodinu Martin Kovář nevsadil. „Ve Velké Británii končí rozvodem více než 50 procent manželství, v USA je číslo ještě vyšší,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Připomněl také obvinění z rasismu, které Sussexové loni vznesli vůči nejmenovanému členu královské rodiny. To označil za „strašné svinstvo“, protože nedali druhé straně možnost se hájit.

reklama

Domácí zpravodajství

Absolutně šílené, reagují osobnosti na smrt zpěvačky. Covidem se prý nakazila úmyslně

Úmrtí zpěvačky Hany Horké zasáhlo nejen její fanoušky, ale také dlouholeté kolegy z folk-rockové kapely Asonance. Ti se ní loučí na sociálních sítích a sdílí fotografie z koncertů. K tragédii se vyjádřily také mnohé osobnosti. Horká zemřela v neděli ve věku 57 let poté, co prodělala koronavirovou nákazu. Podle nepotvrzených informací se měla onemocněním nakazit úmyslně.

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

reklama