reklama

Paradox Djokoviče. Austrálie ho nyní nenávidí, přitom jí v minulosti velkoryse pomáhal

Australané v těchto dnech vidí v Novaku Djokovičovi bezohledného padoucha, jenž chce v jejich zemi hrát tenis, ačkoliv není očkovaný. Do zapomnění upadá veškerá charitativní činnost, o kterou se v minulosti starala jeho nadace, případně on sám. Peníze rozdával přímo na momentálně silně znepřáteleném území.

reklama

Z dřívějších Djokovičových vyjádření je patrné, že nemá kladný vztah k vakcinaci. Ostatně po jeho příletu do Austrálie bylo jasné, že očkovaný není, ačkoliv by díky dvěma dávkám předešel následným komplikacím. Ale že by mu bylo cokoliv, co se děje kvůli pandemii, zcela lhostejné? Tvrdit to by bylo nespravedlivé.

Když se v průšvihu ocitla v rámci první koronavirové vlny Itálie, věnoval Djokovič prostřednictvím své nadace přes milion dolarů na nákup ventilátorů a dalšího vybavení pro nemocnice. Na boj s covidem později během roku 2020 věnoval podobnou částku také doma v Srbsku, finančně pomohl i Španělsku.

Ve stejném roce, kdy začala fungování světa ovlivňovat pandemie, celá planeta nejprve se zděšením sledovala, jak rozsáhlé požáry mění krajinu Austrálie. Když bývalá ruská tenistka Maria Šarapovová poslala částku 25 000 dolarů (přibližně 540 tisíc korun), pobídla Djokoviče, aby se rovněž finančně zapojil. Nijak neváhal a Austrálii ochotně finance věnoval. U „protinožců“ pomáhal už předtím. V roce 2016 podpořil penězi – konkrétně 20 000 dolary – program centra Melbourne City Mission, které vzdělává znevýhodněné děti.

Paradoxně tedy světová jednička aktuálně schytává silnou kritiku za své chování v zemi, kde ukázala dobré srdce. Mimochodem na loňském Australian Open, na kterém Djokovič získal už devátý titul, si vydělal v nezdaněné podobě 2,13 milionů dolarů (45 milionů korun). Oproti triumfu v roce 2020 to bylo o milion méně, nicméně to Srba nijak nemrzelo. Sám se totiž podílel na rozhodnutí, že „chybějící“ milion půjde hráčům, kteří jsou více závislí na turnajových výdělcích – těm, kteří prohráli v prvních kolech, případně ještě v kvalifikaci.

Djokovičova nadace, kterou založila manželka Jelena, také věnovala 300 000 eur (7,3 milionu korun) na nákup drahého CT skeneru pro kliniku v Bělehradě. Nebo sám nemocné srbské holčičce, která potřebovala léčbu v USA, zaplatil cestu soukromým letadlem. Jindy nejen ve své zemi, ale také Bosně a Hercegovině, finančně pomáhal při nápravě škod po povodních. A sympatických gest předvedl mnohem více.

Nicméně dobré činy jednoho z nejlepších tenistů historie nyní nejsou v centru dění.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost
Politika

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude v úterý pokračovat v projednávání žádosti o vydání bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Posuzovat má i žádost o vydání někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v kauze opencard. Je možné, že výbor už dá doporučení sněmovnímu plénu, jak by mělo o žádostech rozhodnout.

Expert: Žalob ve sportu kvůli covidu může přibývat. U Djokoviče selhali organizátoři

Expert na sportovní právo Jan Šťovíček se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS rozpovídal o sporu srbského tenisty Novaka Djokoviče s australskou vládou. Světová jednička nakonec nemohla nastoupit na Australian Open a pokusit se tak přidat 21. grandslamové vítězství. Předmětem sporu mezi Djokovičem a australskou vládou je fakt, že sportovec není očkován proti covidu.

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

reklama

Domácí zpravodajství

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama