reklama

Marko Jelič: Víno bez chemie je zdravější a skýtá neuvěřitelnou škálu chutí

Vinařství studoval v Itálii, na praxi byl v Rakousku nebo v Jižní Africe a dnes dováží a prodává vína bez chemie v Česku. Obchodník s víny Marko Jelič je zastáncem vín naturalizovaných. Přichází dokonce i s tím, že víno nemusí být ani ve skleničce.

reklama

Vína bez chemie mají podle Jeliče obrovskou škálu chutí. Nejsou totiž filtrovaná a nepřidává se do nich mnoho čistidel a aditiv. „Pro lidský organismus není moc dobré, když je chemie přidávána při zpracování hroznů a při zrání vína. Z dlouhodobého hlediska je samozřejmě horší množství chemických postřiků, hnojiv, herbicidů a dalších látek, které se při konvenční výrobě používají. Tam je velké riziko hlavně pro půdu,“ dodává Marko.

Jak jste na tom s bolehlavem?

„Práh kocoviny má každý někde jinde. Záleží hlavně na množství, kolik toho vypijete. Ale u naturalizovaných vín by to riziko mělo být menší. Záleží ale i na tom, jestli člověk jedl a je v dobrém rozpoložení,“ říká s úsměvem.

Obchodník, který má otce ze Srbska a maminku z Moravy, se k vínům dostal díky rodinnému vinařství, kde pracoval. Na stážích v zahraničí se toho pak mnoho přiučil. „U nás ve vinařství jsme se snažili dělat vína šetrněji a bez aditiv. Na stážích jsem viděl, jak se sype do jednoho tanku s vínem třeba i desátý aditivum, tak už pak ani nemáte chuť to ochutnávat,“ dodává.

Marko Jelič je zastáncem vín bez chemie a o jejich výhodách promluví dnes v KB Interview Martina Moravce ve 21:25.

Tagy: gastronomie víno KB Interview Martin Moravec Marko Jelič biovíno víno bez chemie

Další hlavní zprávy

Školství

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je

V prvním květnovém týdnu se deváťáci zapotili při konání přijímacích zkoušek na své vysněné školy. Po jejich dopsání však na mnohé z nich padla skepse. Studenti se často bouří kvůli obtížnosti zkoušek, především té z matematiky. Podle nich bylo nemožné i s nastaveným časem test stihnout. Rodiče dětí pak podtrhují fakt, že se žáci od začátku školního roku prezenčně téměř neučili. Kromě kritiky vůči Cermat však přichází i ta vůči samotným dětem.

Fotbal

Tentokrát covid fotbalovou Opavu nezachránil. Po remíze se Zlínem padá do druhé ligy

Tentokrát covid fotbalovou Opavu nezachránil. Po remíze se Zlínem padá do druhé ligy

To, co bylo poslední týdny takřka jisté, je nyní oficiálně potvrzené. Fotbalová Opava po třech letech opouští nejvyšší soutěž, rozhodla o tom remíza 1:1 na hřišti Zlína. Tým trenéra Radoslava Kováče získal v dosavadním průběhu Fortuna ligy pouhých 17 bodů, zvládl vyhrát pouze třikrát. V této sezoně výjimečně padají o patro níže hned tři týmy, dalšími „nejžhavějšími“ kandidáty jsou Příbram a Brno.

Tři kluby věří ve zmrtvýchvstání Superligy. Nenechávají si líbit výhrůžky ostatních
Sobotní oslava i zmatky v pražské zoo. Počitadlo je matoucí, zoufají si lidé ve frontě
Exploze u školy v Kábulu: Nejméně 40 mrtvých, mezi oběťmi jsou hlavně studenti
Čeká tě tam peklo, naznačují odsouzenému Křížkovi. Kteří slavní skončili za mřížemi?
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama