reklama

Do lidí při protestech střílel 17letý mladík útočnou puškou. Dokazuje to video

V souvislosti se střelbou během protestů ve Wisconsinu zadržela policie 17letého mladíka. Video, které se objevilo na Twitteru, ukazuje, že přímo na ulici střílel do lidí z útočné pušky AR-16. Rodina Afroameričana Jacoba Blakea, kterého policista sedmkrát střelil do zad, což nepokoje odstartovalo, si nepřeje, aby protestující nadále rabovali a páchali násilí. Její syn je po střelbě částečně ochrnutý a pravděpodobně už nebude schopen chůze.

reklama

„Já a má rodina jsme velice zranění a upřímně i poměrně znechucení,“ řekla matka postřeleného Julia Jacksonová ve vysílání americké CNN. „Prosím, nezapalujte cizí majetek, nepáchejte spoušť a nebourejte vlastní město ve jménu mého syna. Reagovat na tragédii tímto způsobem je zkrátka nepřijatelné a Jacobovi to nijak nepomáhá,“ zdůraznila.

K tématu

Jacksonová se také svěřila, že když navštívila svého syna v nemocnici a řekla mu o chaosu, který vypukl v ulicích Wisconsinu, měl údajně pocit, že je to jeho vina. „Stále říkal: ‚Mami, promiň.‘ Ptala jsem se ho: ‚Za co se omlouváš? Střelil ses sám do zad, nebo co?‘“ popsala Jacksonová. „Nechci být pro nikoho přítěž. Chci vidět své děti a zavolat šéfovi,“ řekl jí její syn.

Matka postřeleného uvedla, že politici by se měli zasadit o zklidnění situace, neboť Spojené státy jsou podle ní ve velkých problémech. „Ostatní země se nám smějí,“ řekla žena ve vysílání.

Devětadvacetiletý Jacob Blake se měl údajně v neděli odpoledne snažit zabránit potyčce mezi dvěma ženami ze sousedství. Po příjezdu policie se snažil nasednout do auta, kde seděly tři z jeho šesti dětí. Strážníci se mu v tom však snažili zabránit a jeden z mužů zákona jej popadl za tričko a sedmkrát střelil do zad.

Kolemjdoucí zachytili tragédii na video, které začalo kolovat po internetu. Demonstrace ve městě Kenosha vypukly ještě tentýž večer. Došlo i na rozbíjení výloh a zranění policisty, kterého zasáhla letící cihla. Nepokoje si již vyžádaly nejméně dvě oběti.

Podezřelý je sedmnáctiletý mladík

Kvůli podezření z úterní vraždy dvou demonstrantů byl zadržen teprve 17letý Kyle Rittenhouse. Ten byl pravděpodobně na útěku ze státu Wisconsin do svého domovského státu Illinois. Bělošskému mladíkovi hrozí odsouzení za vraždu prvního stupně čili nejpřísnější trest dle americké legislativy. V úterý v noci střelil jednoho z demonstrantů do hlavy a druhého do hrudníku.

K tématu

Očití svědci pak vypověděli, že policie nechala útočníka klidně odejít. Na jednom videu je podle deníku The Independent zřetelně vidět, že policie nereaguje, i když na ni demonstranti kříčí, že střílel Rittenhouse. Díky videu kolujícímu po sociálních sítích ho uživatelé nakonec identifikovali.

Na záběrech zveřejněných na Twitteru je vidět muž s puškou, který probíhá mezi demonstranty. Po pádu nebo povalení na zem začne střílet přímo do lidí kolem sebe. Jeden ze zasažených zůstává ležet a v pozadí je slyšet, jak někdo volá doktora.

Podle facebookového účtu je mladík stoupencem hnutí „Blue Lives Matter“, které podporuje policisty a prosazuje zařazení útoků na ně mezi trestné činy z nenávisti (název je parafrází hesla demonstrantů „Black Lives Matter“ – Na černošských životech záleží, pozn. red.). Takový zákon nyní platí pouze v Louisianě. V českém trestním právu se trestný čin z nenávisti nejvíce blíží trestnému činu hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení či podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod.

Policie spekuluje, že měl Blake u sebe zbraň

Z některých oficiálních míst a ze strany policistů zaznívají dohady o tom, že Blake mohl mít u sebe zbraň, a proto policisté zareagovali právě tímto způsobem. Právník rodiny Ben Crump však toto tvrzení považuje za nehorázné. „Myslím, že video dokazuje jediné: Jednalo se o použití brutální nepřiměřené síly. Postřelili mladého muže sedmkrát do zad a přitom mu nadzvedávali tričko,“ řekl advokát CNN.

„Ze všech videí, co jsem viděl, je zřejmé, že Jacob nijak nenapadal policisty. Snažil se pouze odejít, nebyl pro ně žádným bezprostředním nebezpečím. Zatímco trpěl na operačním sále, se policie stále snažila ospravedlnit neospravedlnitelné,“ odsoudil právník strážníky.

Ve čtvrtek ale policisté informovali, že měl Blake pod sedačkou řidiče ve svém autě nůž. Policisté ho střelili v okamžiku, kdy do vozu nastupoval a nakláněl se k podlaze pod volantem. Podle wisconsinského ministra spravedlnosti Joshe Kaula sám Blake vypověděl, že během nedělního zásahu nůž měl.

Blake podstoupil dlouhou operaci, zůstal však ochrnutý od pasu dolů. Leží na jednotce intenzivní péče ve vážném stavu.

Další hlavní zprávy

Domácí

Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají

Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají

Představitelé ODS, KDU-ČSL a TOP 09 oznámili, že společně budou kandidovat ve volbách do Poslanecké sněmovny v příštím roce. Od vytvoření bloku očekávají, že výrazně zakonkurují ve volbách hnutí ANO. Lídři trojkoalice se na začátku svého tažení nechali zobrazit jako superhrdinové z komiksů o Avengers. Jejich netypické kostýmy pro politiky se však u lidí na sociálních sítích spíše minuly účinkem.

360°

Ředitel liberecké nemocnice: S ventilátory si poradíme sami, chybí nám lůžka a personál

Ředitel liberecké nemocnice: S ventilátory si poradíme sami, chybí nám lůžka a personál

Krajská nemocnice v Liberci se potýká s nedostatkem plicních ventilátorů. Liberecký kraj proto požádal ministerstvo zdravotnictví o várku přístrojů, ale resort jim poslal pouze seznam firem, od kterých si je lze zakoupit. Podhodnocuje vláda krajské nemocnice? Jak zvládnou pandemii? A čeho má liberecká nemocnice největší nedostatek? Hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové byl ředitel Krajské nemocnice Liberec Richard Lukáš.

reklama
Vláda představila scénář návratu školáků. O termínu se rozhodne v příštím týdnu
Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat
PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus
reklama
reklama
Blatného první projev před poslanci: Situace se začíná zlepšovat, ale vyhráno nemáme

Vláda

Domácí zpravodajství

Faltýnek po příletu utíkal novinářům. Jsem zločinec, odstřelte mě před národem, řekl
Do Bečvy unikl nikl. Zvýšená přítomnost kyanidů se tentokrát neprokázala, uvedla ČIŽP
Další články
reklama
reklama