reklama

Do lidí při protestech střílel 17letý mladík útočnou puškou. Dokazuje to video

V souvislosti se střelbou během protestů ve Wisconsinu zadržela policie 17letého mladíka. Video, které se objevilo na Twitteru, ukazuje, že přímo na ulici střílel do lidí z útočné pušky AR-16. Rodina Afroameričana Jacoba Blakea, kterého policista sedmkrát střelil do zad, což nepokoje odstartovalo, si nepřeje, aby protestující nadále rabovali a páchali násilí. Její syn je po střelbě částečně ochrnutý a pravděpodobně už nebude schopen chůze.

reklama

„Já a má rodina jsme velice zranění a upřímně i poměrně znechucení,“ řekla matka postřeleného Julia Jacksonová ve vysílání americké CNN. „Prosím, nezapalujte cizí majetek, nepáchejte spoušť a nebourejte vlastní město ve jménu mého syna. Reagovat na tragédii tímto způsobem je zkrátka nepřijatelné a Jacobovi to nijak nepomáhá,“ zdůraznila.

Jacksonová se také svěřila, že když navštívila svého syna v nemocnici a řekla mu o chaosu, který vypukl v ulicích Wisconsinu, měl údajně pocit, že je to jeho vina. „Stále říkal: ‚Mami, promiň.‘ Ptala jsem se ho: ‚Za co se omlouváš? Střelil ses sám do zad, nebo co?‘“ popsala Jacksonová. „Nechci být pro nikoho přítěž. Chci vidět své děti a zavolat šéfovi,“ řekl jí její syn.

Matka postřeleného uvedla, že politici by se měli zasadit o zklidnění situace, neboť Spojené státy jsou podle ní ve velkých problémech. „Ostatní země se nám smějí,“ řekla žena ve vysílání.

Devětadvacetiletý Jacob Blake se měl údajně v neděli odpoledne snažit zabránit potyčce mezi dvěma ženami ze sousedství. Po příjezdu policie se snažil nasednout do auta, kde seděly tři z jeho šesti dětí. Strážníci se mu v tom však snažili zabránit a jeden z mužů zákona jej popadl za tričko a sedmkrát střelil do zad.

Kolemjdoucí zachytili tragédii na video, které začalo kolovat po internetu. Demonstrace ve městě Kenosha vypukly ještě tentýž večer. Došlo i na rozbíjení výloh a zranění policisty, kterého zasáhla letící cihla. Nepokoje si již vyžádaly nejméně dvě oběti.

Podezřelý je sedmnáctiletý mladík

Kvůli podezření z úterní vraždy dvou demonstrantů byl zadržen teprve 17letý Kyle Rittenhouse. Ten byl pravděpodobně na útěku ze státu Wisconsin do svého domovského státu Illinois. Bělošskému mladíkovi hrozí odsouzení za vraždu prvního stupně čili nejpřísnější trest dle americké legislativy. V úterý v noci střelil jednoho z demonstrantů do hlavy a druhého do hrudníku.

Očití svědci pak vypověděli, že policie nechala útočníka klidně odejít. Na jednom videu je podle deníku The Independent zřetelně vidět, že policie nereaguje, i když na ni demonstranti kříčí, že střílel Rittenhouse. Díky videu kolujícímu po sociálních sítích ho uživatelé nakonec identifikovali.

Na záběrech zveřejněných na Twitteru je vidět muž s puškou, který probíhá mezi demonstranty. Po pádu nebo povalení na zem začne střílet přímo do lidí kolem sebe. Jeden ze zasažených zůstává ležet a v pozadí je slyšet, jak někdo volá doktora.

Podle facebookového účtu je mladík stoupencem hnutí „Blue Lives Matter“, které podporuje policisty a prosazuje zařazení útoků na ně mezi trestné činy z nenávisti (název je parafrází hesla demonstrantů „Black Lives Matter“ – Na černošských životech záleží, pozn. red.). Takový zákon nyní platí pouze v Louisianě. V českém trestním právu se trestný čin z nenávisti nejvíce blíží trestnému činu hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení či podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod.

Policie spekuluje, že měl Blake u sebe zbraň

Z některých oficiálních míst a ze strany policistů zaznívají dohady o tom, že Blake mohl mít u sebe zbraň, a proto policisté zareagovali právě tímto způsobem. Právník rodiny Ben Crump však toto tvrzení považuje za nehorázné. „Myslím, že video dokazuje jediné: Jednalo se o použití brutální nepřiměřené síly. Postřelili mladého muže sedmkrát do zad a přitom mu nadzvedávali tričko,“ řekl advokát CNN.

„Ze všech videí, co jsem viděl, je zřejmé, že Jacob nijak nenapadal policisty. Snažil se pouze odejít, nebyl pro ně žádným bezprostředním nebezpečím. Zatímco trpěl na operačním sále, se policie stále snažila ospravedlnit neospravedlnitelné,“ odsoudil právník strážníky.

Ve čtvrtek ale policisté informovali, že měl Blake pod sedačkou řidiče ve svém autě nůž. Policisté ho střelili v okamžiku, kdy do vozu nastupoval a nakláněl se k podlaze pod volantem. Podle wisconsinského ministra spravedlnosti Joshe Kaula sám Blake vypověděl, že během nedělního zásahu nůž měl.

Blake podstoupil dlouhou operaci, zůstal však ochrnutý od pasu dolů. Leží na jednotce intenzivní péče ve vážném stavu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu
Koronavirus

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank
Gaming

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank

Terminátor, John Matrix či barbar Conan. Hollywoodský herec, kulturista a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger je známý především jako drsňák z akčních filmů. Hráče počítačových her ale překvapil i zmátl svou přítomností ve vánoční reklamě pro on-line titul World of Tanks. Spolupráci s vývojáři posléze vysvětlil na sociálních sítích – sám je prý velký fanda vojenské techniky. Připomněl, že doma má funkční tank, se kterým už v minulosti „pro radost“ přejížděl vraky aut či nábytek.

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

reklama