CNN Prima News rasismus

rasismus

Výpis příspěvků ke štítku „rasismus“

Google stáhl z nabídky otrokářskou hru. Nabízí málo možností mučení, napsal jeden z uživatelů

27. května 2023 10:24

Americká internetová společnost Google stáhla z nabídky herní aplikaci nazvanou Simulátor otroctví, jejímž prostřednictvím si mohli lidé hrát na obchodníky s otroky, dokonce je i mučit. Informoval o tom server BBC. Google hru v portugalském jazyce stáhl, když se rozhořela v Brazílii široká kritika kvůli rasistickým urážkám brazilského fotbalisty Vinícia Júniora, který hraje ve španělském klubu Real Madrid.

Soud propustil žháře z Vítkova. Jsem v šoku a chce se mi brečet, říká matka popálené Natálky

11. května 2023 10:29
Aktualizováno

Šumperský okresní soud ve čtvrtek podmíněně propustil z vězení dva muže odsouzené na 20 let za žhářský útok na domek Romů ve Vítkově na Opavsku z dubna 2009. Žádost podali Václav Cojocaru a Ivo Müller, oba si odpykávali za pokus o několikanásobnou rasově motivovanou vraždu 20 let, za sebou tak mají dvě třetiny trestu. Oběma mužům soudce Lubomír Kozák uložil sedmiletou zkušební dobu. Anna Siváková, matka Natálky, která byla při tomto útoku těžce popálena, s jejich propuštěním nesouhlasí. Řekla, že je v šoku a chce se jí brečet.

Proč Meghan nedorazí na korunovaci tchána? Nedostala uspokojivou odpověď k rasismu

22. dubna 2023 18:13

Vévodkyně ze Sussexu nebyla spokojena s reakcí na své obavy z rasismu v královské rodině. Právě to mohl být podle zdroje webu The Telegraph důvod, kvůli němuž se Meghan nedostaví 6. května na korunovaci krále Karla III. Téma rasismu otevřeli s manželem princem Harrym při svém prvním rozhovoru poté, co z Británie „utekli“ do USA. Zmiňovali, že se někdo z monarchů měl dopustit poznámek o barvě pleti jejich tehdy nenarozeného syna Archieho.

Dej mi kamelky, ťongu. Češi nás chválí za píli a pak nás sejmou tykáním, říkají Vietnamci

22. dubna 2023 11:03

Je slovo „rákosník“ už za hranou? Pro některé Čechy příliš ne, protože mají poněkud pejorativní označení vietnamské menšiny za zažitou záležitost, na kterou si po několika dekádách zkrátka zvykli. Samotné Vietnamce ale podobná označení netěší, stejně jako časté tykání ze strany zákazníků. A to nedošlo na mnohem urážlivější výrazy, jako jsou „ťaman“, „čing-čong“ nebo „žluťas“. Vyzpovídali jsme několik zástupců vietnamské komunity – starších i mladších – aby se podělili o nejhorší případy česko-vietnamské komunikace.

Pražský radní označil Vietnamce za rákosníky, sklidil bouři. Nejsem xenofob, omlouvá se

21. dubna 2023 11:49

Rákosník. Hanlivé označení zástupců vietnamské menšiny z úst radního Libora Vrkoče (Hnutí pro Prahu 11) způsobilo poprask nejen v řadách zastupitelů Prahy 11, ale také mezi lidmi na sociálních sítích. Opoziční politici z řad TOP 09, STAN a ANO se pokusili Vrkoče odvolat a požádat ho o veřejnou omluvu, nic z toho se ovšem nedostalo na program jednání. Proti radnímu pro dopravu se ostře postavili také někteří poslanci či zástupci Česko-vietnamské společnosti. Omluvu a vysvětlení nakonec Vrkoč zaslal redakci CNN Prima NEWS.

Další rána pro Teslu: Musk musí exzaměstnanci zaplatit miliony kvůli rasismu na pracovišti

4. dubna 2023 06:36

Americká automobilka Tesla musí zaplatit svému bývalému zaměstnanci 3,2 milionu dolarů (69 milionů korun) za to, že na pracovišti čelil projevům rasismu a firma proti nim nezakročila. V pondělí o tom rozhodla americká federální porota. Agentura Reuters zmiňuje, že někdejší afroamerický zaměstnanec Owen Diaz měl původně dostat mnohonásobně více peněz.

Šokující zpráva o stavu londýnské policie: Nepomáhají, nechrání a na nováčky močí ve sprše

22. března 2023 12:38

Rasismus, misogynie a homofobie jsou uvnitř londýnské policie na denním pořádku. Vyplývá to z nezávislého šetření pod vedením baronky Louise Caseyové. Policie v britské metropoli podle 360 stran dlouhého dokumentu selhává při ochraně nejzranitelnějších, včetně žen a dětí. Obvinění a přestupky policistů zůstávají navíc bez řešení. Zpráva upozorňuje na nutnost „radikální reformy“ uvnitř instituce.

Dealer Volkswagenu použil servisní štítky s rasistickým slovem. Nechutné, reagoval zákazník

8. března 2023 18:34

Nejspíše mladistvá zlomyslnost stála za rasistickou úpravou textu na servisních štítcích u dealera Volkswagenu v americkém Raleighu. Hanlivě upravenou samolepku s běžnými údaji o datu příští výměny oleje údajně na auta lepilo dítě jednoho z pracovníků firmy, která servis po zavírací době uklízí. Kauzou bylo postiženo celkem jedenáct zákazníků dealerství.

Podpořil Messiho, ne spoluhráče z Realu. Na Alabu se proto snesly rasistické urážky

28. února 2023 13:55

Lionel Messi musí v místnosti pro trofeje hledat další místo, což se dělá velmi těžko. Sedminásobný vítěz Zlatého míče, stále čerstvý šampion z mistrovství světa, na kterém se stal nejlepším hráčem, získal v pondělí další cenu, tentokrát od FIFA pro fotbalistu roku. Hlasoval pro něj i zadák Realu Madrid David Alaba. Což nelibě nesli právě příznivci „bílého baletu“, protože opora rakouské reprezentace tím pomohla k odsunutí klubového parťáka Karima Benzemy. To stačilo na rasistické poznámky.

Zbiju ho jako koně. Feriho u soudu napadl neznámý muž, křičel na něj rasistické urážky

16. února 2023 16:50

Exposlance Dominika Feriho na chodbě obvodního soudu o přestávce napadl muž, při tom vykřikoval rasistická hesla. Justiční stráž výtržníka předala policii. Výrazná tvář TOP 09 a bývalý politik je obžalován ze dvou znásilnění a jednoho pokusu o něj. Hrozí mu až deset let za mřížemi. Hlavní líčení je neveřejné. Feri již v úterý obvinění označil za nepravdivá.

Policisté v USA ubili řidiče. Záběry ukazující brutální zákrok pobouřily Bidena i veřejnost

28. ledna 2023 15:09

Úřady amerického města Memphis zveřejnily obrazový materiál zachycující brutální zásah policistů ze 7. ledna, v jehož důsledku zemřel černošský řidič Tyre Nichols. Prokuratura tento týden v souvislosti s tímto případem obvinila z vraždy a dalších trestných činů pět policistů, kteří jsou všichni černé pleti. V reakci na publikované záběry se v několika amerických městech demonstrovalo proti policejní brutalitě.