CNN Prima News rasismus

rasismus

Výpis příspěvků ke štítku „rasismus“

Zklamaný trenér Rada po snížení trestu: Případ mě stál spoustu sil a nervů

Odvolací komise snížila trenérovi fotbalové Dukly Praha Petru Radovi trest za rasistickou urážku z osmi na tři měsíce zákazu činnosti, pokutu 80 tisíc korun ponechala. Fotbalová asociace ČR to uvedla na svém webu. Bývalý kouč české reprezentace se rasistického výroku dopustil v utkání 17. kola druhé ligy proti Brnu, tehdejšího trenéra Zbrojovky Tomáše Polácha urazil výrokem „zoufalče cikánskej“. Přesto je Rada z rozhodnutí komise zklamaný.

REPORTÁŽ: V romské osadě volby prezidenta ignorovali, důležitější bylo nespálit řízky

Půjdete volit? V romské osadě v obci Nesluša na severozápadním Slovensku slyším v den prezidentských voleb téměř samé negativní odpovědi. „Není čas, musím hlídat řízky, abych je nespálila,“ vysvětluje neúčast u hlasování 44letá Pavla Strišková. Osadu tvoří roztodivný slepenec staveb, některé domy jsou omítnuté, jiné lze označit za chatrče. „Jediným dobrým prezidentem, kterého jsem zažila, byl Václav Havel. Ten alespoň vyhlásil amnestii,“ říká 64letá Darina Balážová.

Rekordní trest pro fotbalového kouče Radu: Za rasismus nesmí osm měsíců na lavičku

Trenér fotbalistů pražské Dukly Petr Rada dostal od disciplinární komise rekordní osmiměsíční trest za rasistickou urážku při utkání 17. kola druhé ligy proti Zbrojovce Brno. Bývalý kouč reprezentace tak nesmí na lavičku do konce aktuální sezony ani v průběhu takřka celé podzimní části nadcházejícího ročníku, navíc zaplatí pokutu 80 tisíc korun. Proti verdiktu se může odvolat. O bezprecedentním trestu informovala v tiskové zprávě Ligová fotbalová asociace (LFA), která řídí v Česku profesionální soutěže.

Umělá inteligence Googlu má potíže s rasismem, ChatGPT blábolil a nikdo nevěděl proč

Na poli umělé inteligence se Google snaží dohnat konkurenci. Teď ji předběhl. Jenže způsobem, jakým nečekal. U svého nástroje Gemini musel pozastavit tvorbu obrázků, protože umělá inteligence byla rasistická. Vývojáři přitom chtěli úplný opak, aby se vyhýbala předsudkům. Přineslo to však historicky nepřesné ilustrace nacistických vojáků, zakladatelů USA nebo papeže. Google se ale může uklidňovat, že s problémy bojovala i konkurenční společnost OpenAI. Její ChatGPT začal vyprávět nesmysly a nikdo neví proč.

GLOSA: Boj proti mikrorasismu. Můžeme ještě nakupovat u Vietnamce, řezníka či v Albertu?

Koncem týdne bylo na sociálních sítích opět veselo. Pomyslný špunt od šampaňského odpálili redaktoři Deníku N svým konstruktem, že chodit nakupovat k „Vietnamci“ (namísto chodit do obchodu) je aktem mikrorasismu. Když se zástupci vietnamské komunity ozvali, že jsou s označením Vietnamec v pohodě, bylo jim nepřímo vysvětleno, že to celé vnímají chybně. Redakce CNN Prima NEWS proto přichází s dalšími pojmy, kterých byste se během nakupování měli vyvarovat.

Thajská restaurace musela zavřít. Na internetu totiž kolovaly zvěsti, že podává maso z pitbulla

Obvinění vycházející ze stereotypu, že Asiati konzumují psy, zapříčinilo, že losangeleská restaurace Tasty Thai musela zavřít. Po tvrzení známé ochránkyně zvířat, že existuje podezření, že zde vaří a servírují maso z pitbulla, se stalo restaurační zařízení terčem obrovského honu, informují zahraniční média. Kontroly příslušných orgánů veškerá pochybení a nařčení vyvrátily.

Bendig o útoku na Slavících: Bojím se. Že jsme byli domluvení? Takovou blbost nemám zapotřebí

Jan Bendig má za sebou velmi trpkou zkušenost. Když před několika dny ve svém blýskavém stříbřitém obleku přicházel po červeném koberci na galavečer Českého slavíka, někdo z davu na něj zařval: „Cikáne!“ a na hlavu mu vysypal pytlík mouky. Zpěvák, v jehož hudbě se mísí moderní trendy s tradičními romskými rytmy, v rozhovoru pro CNN Prima NEWS uvedl, jak hodlá celý incident řešit.

Královští rasisté? Meghan podle knihy prozradila, kdo z rodiny řešil barvu Archieho pleti

Jsou v britské královské rodině rasisté? Vévodkyně Meghan jmenovala, kdo z rodiny diskutoval o tom, jak „moc tmavou“ bude mít pleť její syn Archie. Ve své nové knize s názvem Endgame, jejíž kopii získal britský deník The Sun, o tom napsal novinář Omid Scobie. Ten také zmínil spory manželů s Karlem III. kvůli sídlu Frogmore Cottage. Harry v něm měl krále vydírat přes vnoučata.

Hádka kvůli Židům: Nebezpečně relativizujete, vyčetla Vrecionová Peksovi. Ten se jí vysmál

Jak moc za poslední týdny zesílily tendence k antisemitismu v západních zemích? Na to měli ve vysílání CNN Prima NEWS velmi rozdílný názor europoslanci Mikuláš Peksa (Piráti) a Veronika Vrecionová (ODS). Podle ní pirátský politik celou věc nebezpečným způsobem relativizuje. Peksa své kolegyni vzkázal, že každý z nich žije zřejmě na jiném kontinentu.