reklama

Policisté v USA sedmkrát vystřelili po neozbrojeném černochovi přímo před jeho dětmi

V neděli odpoledne došlo v USA k dalšímu konfliktu mezi policisty a zástupci afroamerické komunity. Jeden z ochránců zákona sedmkrát vystřelil na neozbrojeného Afroameričana před očima jeho dětí. Svědek události zaznamenal celou tragédii na video, zatím však není jasné, proč ke střelbě došlo. Záběry pobouřily veřejnost, stovky protestujících se poté shromáždily před policejní stanicí ve městě Kenosha, kde se incident odehrál. Někteří demonstranti začali rozbíjet výlohy, část výtržníků také házela zápalné láhve. Jeden z policistů navíc utrpěl zranění hlavy poté, co po něm demonstrant hodil kus cihly.

reklama

Násilným protestům proti policejní brutalitě v USA stále není konec. Veřejnost v Kenoshe ve státu Wisconsin pobouřilo video z policejního zásahu, který skončil sedmi výstřely. Policisté na místo dojeli poté, co je někdo z obyvatel města přivolal kvůli neidentifikované potyčce.

Muž afroamerického původu Jacob Blake (29) se podle svědků snažil vyřešit spor mezi dvěma ženami ze sousedství. Ze záběrů se dá předpokládat, že tři policisté po příjezdu vyzývali Blakea k tomu, aby vyslechl jejich výzvy. Ten však nařízení ignoroval a chtěl nasednout do auta, kde byly jeho tři děti. Než stačil nastoupit, jeden z policistů na něj z bezprostřední blízkosti sedmkrát vystřelil.

Policie neposkytla podrobnosti o tom, co ji ke střelbě vedlo. Uvedla však, že záchranná služba Blakea převezla s těžkými zraněními do nemocnice v Milwaukee.

Už v neděli večer se shromáždily davy protestujících před policejní stanicí v Kenoshe, kde nejdříve skandovaly heslo „Black Lives Matter“ a další slogany odsuzující nepřiměřené policejní zásahy. Demonstrace se nakonec zvrhla v další násilný konflikt. Někteří z protestujících začali ničit výlohy policejní stanice, během potyček také shořel kamion. Jeden z policistů utrpěl zranění hlavy poté, co po něm demonstrant hodil kus cihly.

Celému incidentu, který demonstraci vyvolal, přihlížely tři děti Blakea, které se nacházely v bezprostřední blízkosti od střelby. „Viděly, jak policista střílí po jejich otci. Budou navždy traumatizovány,“ uvedl na Twitteru právník Benjamin Crump.

Policisté ale údajně před střelbou na Blakea použili taser, bez úspěchu. Z videa také není patrné, jaké výzvy policisté na muže volali, než se rozhodli střílet.

K situaci se vyjádřil mimo jiné i guvernér Wisconsinu Tony Evers, který jednání policie označil za přehnané. „Doufám, že Blake těžkým zraněním nepodlehne,“ dodal.

Demonstrace v USA proti policejní brutalitě a rasismu se rozběhly po tom, kdy 25. května policisté při zatýkání usmrtili Afroameričana George Floyda. Právě protesty proti rasové diskriminaci budou bezpochyby jedním z hlavních témat při amerických prezidentských volbách, které by měly proběhnout 3. listopadu tohoto roku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc
Nehody

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc

Rodina českého podnikatele Michala Průši, který při nehodě v Karibiku utrpěl vážná zranění, zažívá těžké chvíle. Kromě obav o stav zraněného musí řešit i nečekané problémy s pojištěním a úhradou peněz za jeho léčbu. Už teď musela vynaložit vysoké peněžní částky a zatím netuší, jak se bude situace vyvíjet. Založila proto finanční sbírku, ve které prosí o pomoc.

Ve správní radě VZP nově usedne i exministr Kalousek. Piráti s návrhem nesouhlasili
Domácí

Ve správní radě VZP nově usedne i exministr Kalousek. Piráti s návrhem nesouhlasili

Ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nově usedne bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, senátor Roman Kraus (ODS) či náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). O obměně členů správní a dozorčí rady největší tuzemské zdravotní pojišťovny rozhodla vláda, vyplývá z výsledků zasedání zveřejněných na webu. Proti zvolení Kalouska se v minulých dnech vyslovili Piráti.

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se herec do Sněhurky. Trpaslíky označil za ‚‚sedm postav‘‘

Sněhurka a sedm trpaslíků už nevyhovuje moderní době. To si myslí Peter Dinklage, hvězda Hry o trůny a jeden z nejslavnějších herců malého vzrůstu. Společnost Disney, která chystá její nové zpracování, obvinil z dvojího metru – na jednu stranu obsazuje hlavní roli herečkou latinskoamerického původu, na stranu druhou podporuje stereotypy v podobě „trpaslíků žijících v jeskyni“. Zábavní velikán kritiku nicméně vyslyšel a už o sedmi trpaslících mluví jako o „sedmi postavách“.

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých

Omezení platnosti očkování proti covidu na devět měsíců po 1. únoru se bude týkat jen dospělých, vyplývá z materiálu, který ve středu projedná vláda. Přeočkováním se platnost prodlouží na zatím neomezenou dobu. Podle informací ministerstva zdravotnictví je z milionu lidí, kteří už byli očkovaní před více než devíti měsíci, ale zatím nemají posilující dávku, zhruba 120 tisíc.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Detektiv leteckých neštěstí: Hledám důvod zkázy. 11. září si letadlo sestřelili Američané

Karlu Burgerovi se dá s mírnou nadsázkou říkat detektiv leteckých neštěstí. Inspektor z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak přesně před 50 lety proběhla zkáza jugoslávského letadla nad Československem –⁠ zemřelo tehdy 27 lidí, svět ohromilo přežití letušky po pádu z 10 tisíc metrů. Burger ale vypráví i o dalších velkých leteckých tragédiích. K některým podle něj došlo úplně jinak, než si myslíme.

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

reklama