reklama

Policisté v USA sedmkrát vystřelili po neozbrojeném černochovi přímo před jeho dětmi

V neděli odpoledne došlo v USA k dalšímu konfliktu mezi policisty a zástupci afroamerické komunity. Jeden z ochránců zákona sedmkrát vystřelil na neozbrojeného Afroameričana před očima jeho dětí. Svědek události zaznamenal celou tragédii na video, zatím však není jasné, proč ke střelbě došlo. Záběry pobouřily veřejnost, stovky protestujících se poté shromáždily před policejní stanicí ve městě Kenosha, kde se incident odehrál. Někteří demonstranti začali rozbíjet výlohy, část výtržníků také házela zápalné láhve. Jeden z policistů navíc utrpěl zranění hlavy poté, co po něm demonstrant hodil kus cihly.

reklama

Násilným protestům proti policejní brutalitě v USA stále není konec. Veřejnost v Kenoshe ve státu Wisconsin pobouřilo video z policejního zásahu, který skončil sedmi výstřely. Policisté na místo dojeli poté, co je někdo z obyvatel města přivolal kvůli neidentifikované potyčce.

K tématu

Muž afroamerického původu Jacob Blake (29) se podle svědků snažil vyřešit spor mezi dvěma ženami ze sousedství. Ze záběrů se dá předpokládat, že tři policisté po příjezdu vyzývali Blakea k tomu, aby vyslechl jejich výzvy. Ten však nařízení ignoroval a chtěl nasednout do auta, kde byly jeho tři děti. Než stačil nastoupit, jeden z policistů na něj z bezprostřední blízkosti sedmkrát vystřelil.

Policie neposkytla podrobnosti o tom, co ji ke střelbě vedlo. Uvedla však, že záchranná služba Blakea převezla s těžkými zraněními do nemocnice v Milwaukee.

Už v neděli večer se shromáždily davy protestujících před policejní stanicí v Kenoshe, kde nejdříve skandovaly heslo „Black Lives Matter“ a další slogany odsuzující nepřiměřené policejní zásahy. Demonstrace se nakonec zvrhla v další násilný konflikt. Někteří z protestujících začali ničit výlohy policejní stanice, během potyček také shořel kamion. Jeden z policistů utrpěl zranění hlavy poté, co po něm demonstrant hodil kus cihly.

Celému incidentu, který demonstraci vyvolal, přihlížely tři děti Blakea, které se nacházely v bezprostřední blízkosti od střelby. „Viděly, jak policista střílí po jejich otci. Budou navždy traumatizovány,“ uvedl na Twitteru právník Benjamin Crump.

Policisté ale údajně před střelbou na Blakea použili taser, bez úspěchu. Z videa také není patrné, jaké výzvy policisté na muže volali, než se rozhodli střílet.

K situaci se vyjádřil mimo jiné i guvernér Wisconsinu Tony Evers, který jednání policie označil za přehnané. „Doufám, že Blake těžkým zraněním nepodlehne,“ dodal.

Demonstrace v USA proti policejní brutalitě a rasismu se rozběhly po tom, kdy 25. května policisté při zatýkání usmrtili Afroameričana George Floyda. Právě protesty proti rasové diskriminaci budou bezpochyby jedním z hlavních témat při amerických prezidentských volbách, které by měly proběhnout 3. listopadu tohoto roku.

K tématu

Tagy: policie demonstrace protesty rasová diskriminace USA Jacob Blake

Další hlavní zprávy

Roman Prymula

Děláte si z nás srandu? Rezignujte! Lidé se na sociálních sítích ostře pustili do Prymuly

Děláte si z nás srandu? Rezignujte! Lidé se na sociálních sítích ostře pustili do Prymuly

Nejen politici, ale i mnozí další pobouření lidé využívají sociálních sítí, aby vyjádřili své extrémní rozhořčení nad nočním výletem ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) a Miroslava Faltýnka (ANO) do restaurace a bez roušky. Oba politiky přistihl Blesk.cz a vyfotografoval, jak kolem půlnoci opouštějí v Praze luxusní restauraci Rio’s. Pro normální lidi, kteří se musejí v cizí společnosti pohybovat v rouškách, jsou přitom restaurace uzavřené a fungují maximálně výdejová okénka.

USA

Biden nezvládl debatu, pod tlakem Trumpa přiznal, že chce uzavřít ropný průmysl

Biden nezvládl debatu, pod tlakem Trumpa přiznal, že chce uzavřít ropný průmysl

Triumf Donalda Trumpa. Takové jsou první ohlasy na druhou a poslední prezidentskou debatu, ve které se současný prezident střetl s Joem Bidenem. Kandidáti hovořili o pandemii, jaderných zbraní i rasové otázce. Při debatě o energiích se bývalý viceprezident přiznal, že by nejraději celý ropný průmysl v USA zrušil a přešel na solární energii.

reklama
Omluvte se a odstupte, reaguje Kalousek na Prymulovu noční návštěvu restaurace
Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje
Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem
reklama
reklama
Chystá se další velká demonstrace. Počet účastníků pořadatelé omezovat nehodlají

Domácí

Domácí zpravodajství

Forejt o zrušení ceremoniálu: Prázdný sál by byl depresivní. Možná bude projev na dálku
Prodloužení nouzového stavu se nevyhneme, přiznal Prymula. Rozhodne se 30. října
U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
PŘEHLEDNĚ: Vláda omezila pohyb, maloobchod i služby. Jaké jsou výjimky?
Ve čtvrtek přibylo zatím 7511 případů nákazy. Za jediný den zemřelo 108 lidí s covidem
Další články
reklama
reklama