Policisté v USA sedmkrát vystřelili po neozbrojeném černochovi přímo před jeho dětmi

Policie v USA střílela do neozbrojeného černocha

V neděli odpoledne došlo v USA k dalšímu konfliktu mezi policisty a zástupci afroamerické komunity. Jeden z ochránců zákona sedmkrát vystřelil na neozbrojeného Afroameričana před očima jeho dětí. Svědek události zaznamenal celou tragédii na video, zatím však není jasné, proč ke střelbě došlo. Záběry pobouřily veřejnost, stovky protestujících se poté shromáždily před policejní stanicí ve městě Kenosha, kde se incident odehrál. Někteří demonstranti začali rozbíjet výlohy, část výtržníků také házela zápalné láhve. Jeden z policistů navíc utrpěl zranění hlavy poté, co po něm demonstrant hodil kus cihly.

Násilným protestům proti policejní brutalitě v USA stále není konec. Veřejnost v Kenoshe ve státu Wisconsin pobouřilo video z policejního zásahu, který skončil sedmi výstřely. Policisté na místo dojeli poté, co je někdo z obyvatel města přivolal kvůli neidentifikované potyčce.

Muž afroamerického původu Jacob Blake (29) se podle svědků snažil vyřešit spor mezi dvěma ženami ze sousedství. Ze záběrů se dá předpokládat, že tři policisté po příjezdu vyzývali Blakea k tomu, aby vyslechl jejich výzvy. Ten však nařízení ignoroval a chtěl nasednout do auta, kde byly jeho tři děti. Než stačil nastoupit, jeden z policistů na něj z bezprostřední blízkosti sedmkrát vystřelil.

Policie neposkytla podrobnosti o tom, co ji ke střelbě vedlo. Uvedla však, že záchranná služba Blakea převezla s těžkými zraněními do nemocnice v Milwaukee.

Už v neděli večer se shromáždily davy protestujících před policejní stanicí v Kenoshe, kde nejdříve skandovaly heslo „Black Lives Matter“ a další slogany odsuzující nepřiměřené policejní zásahy. Demonstrace se nakonec zvrhla v další násilný konflikt. Někteří z protestujících začali ničit výlohy policejní stanice, během potyček také shořel kamion. Jeden z policistů utrpěl zranění hlavy poté, co po něm demonstrant hodil kus cihly.

Celému incidentu, který demonstraci vyvolal, přihlížely tři děti Blakea, které se nacházely v bezprostřední blízkosti od střelby. „Viděly, jak policista střílí po jejich otci. Budou navždy traumatizovány,“ uvedl na Twitteru právník Benjamin Crump.

Policisté ale údajně před střelbou na Blakea použili taser, bez úspěchu. Z videa také není patrné, jaké výzvy policisté na muže volali, než se rozhodli střílet.

K situaci se vyjádřil mimo jiné i guvernér Wisconsinu Tony Evers, který jednání policie označil za přehnané. „Doufám, že Blake těžkým zraněním nepodlehne,“ dodal.

Demonstrace v USA proti policejní brutalitě a rasismu se rozběhly po tom, kdy 25. května policisté při zatýkání usmrtili Afroameričana George Floyda. Právě protesty proti rasové diskriminaci budou bezpochyby jedním z hlavních témat při amerických prezidentských volbách, které by měly proběhnout 3. listopadu tohoto roku.

Tagy: