reklama

Nejpřísnější lockdown. Bez testu na covid si Slováci dojdou leda tak pro jídlo

Na Slovensku od středy platí v souvislosti s pandemií přísnější zákaz vycházení. Potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus je nově až na výjimky potřeba také pro cesty do práce či do přírody. Výrazné omezení volného pohybu osob bude podle dřívějšího rozhodnutí vlády platit prozatím do 7. února. Opatření se vztahuje i na cizince.

reklama

Čeští turisté již od loňského září zpravidla potřebují při cestách na Slovensko test na koronavirus, pokud se chtějí po příjezdu vyhnout karanténě. Zpřísnění zákazu vycházení v pětimilionové zemi pod Tatrami souvisí s plošným testováním obyvatel, které po devíti dnechskončilo v úterý.

K tématu

Podle premiéra Igora Matoviče testy odhalily 36 547 infikovaných, tedy 1,24 procenta z téměř 2,95 milionu zúčastněných. Podíl odhalených nakažených byl vyšší než při podobné akci na přelomu loňského října a listopadu, kdy test podstoupilo 3,6 milionu lidí.

„Zákaz vycházení má kromě pandemické situace další důvod, a to nahnat co nejvíce lidí na testování. Premiér Igor Matovič rozhodl, že se provede celoplošné testování a pro ty, kteří nebudou mít platný test, platí zpřísněné podmínky,“ popsala pro CNN Prima NEWS slovenská novinářka Marina Galisová z týdeníku Týždeň.

„Premiér si od testování slibuje, že se zachytí velké množství nakažených. Problém však je, že antigenní testy nejsou přesné a způsobují velké množství falešných výsledků. Navíc se samotné zpřísnění týká lidí, kteří nepodstoupili testování,“ podotkla Galisová.

Kromě cest do práce nebo do přírody je využití i některých dalších výjimek ze zákazu vycházení podmíněno testem na koronavirus. Ten je v situaci trvajícího uzavření většiny prodejen potřebný také na cesty k výdejnám zboží objednaného přes internet, dále k cestám do ciziny, při návštěvě úřadů, bank a pošty. Naopak i bez testu lze vyrazit na nákup potravin a dalšího nevyhnutelného zboží.

Slovenská policie již předem ohlásila, že se se zaměří na kontrolu dodržování nových pravidel zákazu vycházení. Úřad hlavního hygienika nařídil, aby potvrzení o testu na koronavirus u vstupu do svých prostor vyžadovali například zaměstnavatelé a úřady.

Počty nakažených stoupají od prosince

Hromadné testování obyvatel Slovenska na koronavirus by se mělo zopakovat ve zhruba polovině slovenských okresů, ve kterých byl nejvyšší podíl zjištěných infikovaných. Podle platného nařízení vlády totiž od středy 3. února nebude už v těchto regionech platit potvrzení o testu na koronavirus z předchozího kola testování.

Celostátní testování se na Slovensku uskutečnilo již na přelomu října a listopadu loňského roku. Následně počet nových případů koronavirové infekce klesl, od začátku prosince pak počty nakažených začaly výrazněji stoupat. Podle odborníků úřady po plošném otestování obyvatel otálely s dalšími opatřeními včetně karanténních omezení, které země zavedla až před vánočními svátky.

K tématu

Další hlavní zprávy

Nejlepší výsledek od roku 2007. Češkám se na lyžařském šampionátu povedla štafeta
Obezita je daň za luxus, nejdůležitější je udělat si čas na pohyb, tvrdí odborník
Němci otočili, AstraZenecou doporučují očkovat i seniory
Lidé v karanténě dostanou navíc až 370 korun denně. „Izolačka“ prošla Senátem
reklama
reklama
Analýza: Proč tři týdny lockdownu stačit nebudou? Do škol a obchodů nejdřív v červnu

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Blatný zvažuje nařídit pracovní povinnost některým studentům, rozhodne v pátek
KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Muž se přiznal k ubodání spolubydlícího, zabít ho prý nechtěl. Dostal 17 let vězení
Maláčová: ANO se chystá na vládu s ODS a TOP 09. Důkazem je hlasování o nemocenské
Další články
reklama
reklama