S ministrem Janem Blatným (za ANO), když nepočítám větší schůze týmů, jsme spolu za celou dobu mluvili asi patnáct minut a já si myslím, že takhle se pracovat v nejužším týmu nedá, řekl pro MF DNES bývalý náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo. Ten na ministerstvu zdravotnictví v úterý skončil. Mimo něj se v pondělí vzdal funkce také národní koordinátor pro očkování Zdeněk Blahuta a z ministerstva odešli i další.
Blatný na Twitteru uvedl, že Šedo končí, protože se „nesetkaly jejich představy o fungování sekce zdravotní péče“. Bývalý náměstek pro zdravotní péči má na celou věc ale trochu jiný pohled. „Vidění jsme měli různé, ale hlavní problém byl v tom, že jsme to vlastní vidění ani vzájemně neznali. Když nepočítám větší schůze týmů, tak jsme spolu za celou dobu mluvili asi patnáct minut a já si myslím, že takhle se pracovat v nejužším týmu nedá,“ řekl v rozhovoru pro MF DNES Šedo ke spolupráci s Blatným.
Šedo na resort zdravotnictví nastoupil v září, spolupracoval tedy i s předchozími dvěma ministry zdravotnictví, tedy Adamem Vojtěchem a Romanem Prymulou. „Začínal jsem za ministra Adama Vojtěcha, a i když jsme nebyli osobně přátelé a neznal jsem jej tolik, měl jisté rysy idealismu v nejlepším slova smyslu. Pak přišel tvrďák a pragmatik Prymula. Oceňoval jsem u něj, že jeho ano bylo ano, názory byly jasné a neumím si u něj představit, že by něco podepsal a pak říkal, že to nepodepsal. S oběma těmito gentlemany jsem byl jako náměstek v denním kontaktu,“ podotkl Šedo.
Blatný měl jednat na rovinu
Jenže Blatný měl už při nástupu do funkce ministra podle Šeda svou představu. „Bylo jasné, že jeho personální preference jsou jinde. Já bych byl býval ocenil, kdyby to řekl na rovinu. Mluvil jsem o tom s několika kolegy už během prosince, že mám tento dojem. Bohužel se mi nepodařilo ministra Blatného nikde sehnat, moje snaha o schůzky byla marná. Teď jsme se sešli, tak jsme si to řekli a takto to dopadlo,“ popsal Šedo s tím, že v práci bývá dvanáct – třináct hodin a že si nemyslí, že by se nemohli sejít jen jediný den na 15 minut.
Bývalý náměstek pro zdravotní péči dodal, že to byl jeden ze silných momentů, kdy viděl nevyužití potenciálu lidí. „Mrzí mě to. Šel jsem na ministerstvo s jasnými představami, co bych rád. Myslel jsem si, že zejména pro oblast zdravotnického vzdělávání můžeme udělat mnoho přínosného. Bohužel se to nepodařilo,“ řekl Šedo s tím, že vnímal, že si ministr chce postavit svůj tým. „To je naprosto v pořádku a férová věc, akorát by to mělo být férově komunikováno,“ podotkl.
Šeda by měl ve funkci nahradit dosavadní koordinátor intenzivní péče Vladimír Černý. Blatný ho již dříve jmenoval svým politickým náměstkem.
Děkujeme, odcházíme
V pondělí se vzdal své funkce na ministerstvu i národní koordinátor pro očkování Zdeněk Blahuta a od září opustili ministerstvo zdravotnictví tři náměstci. Po rezignaci Adama Vojtěcha odešel z resortu i jeho politický náměstek Filip Vrubel. Skončit musela po kauze s přednostním očkováním před týdnem také náměstkyně Alena Šteflová. Blatný se na odchodu v listopadu dohodl také s bývalým prezidentem České lékárnické komory a náměstkem ministra zdravotnictví Lubomírem Chudobou, který nastoupil za Prymuly, a na začátku prosince ministerstvo opustil i koordinátor testování a vedoucí laboratorní skupiny Marián Hajdúch. Ten se zároveň vyjádřil i k odchodu Šeda z ministerstva.
„Profesora Šeda znám mnoho let jako kultivovaného, vzdělaného a pracovitého odborníka i schopného manažera. Zaslouží si poděkování za odvedenou práci a zejména odvahu odejít, kterou projevil nesouhlas s děním na ministerstvu zdravotnictví. Za mě osobně i obdiv, že to vydržel dost dlouho, vím, o čem mluvím,“ napsal Hajdúch na Twitter.
Prof. Seda znam mnoho let jako kultivovaneho, vzdelaneho a pracoviteho odbornika i schopneho manazera. Zaslouzi si podekovani za odvedenou praci a zejmena odvahu odejit, kterou projevil nesouhlas s denim na MZ. Za mne osobne i obdiv, ze to vydrzel dost dlouho, vim o cem mluvim...
— Marián Hajdúch (@marian_hajduch) January 26, 2021