Dohodáři by měli platit víc na pojistném. Jinak nedostanou důchody, varuje Jurečka

Lidé pracující na dohodu by měli platit vyšší odvody pojistného. Myslí si to ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), podle kterého by jim jinak hrozily nízké důchody. V pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS také řekl, že vyšší platby pojistného by měly být jedním z témat chystané důchodové reformy.

„Pokud od státu něco očekáváš, měl bys do systému adekvátně přispívat. Kdybychom byli všichni dohodáři a stát fungoval na jejich platbách, tak skončí. Bylo by to dlouhodobě neudržitelné. Není to jednoduché téma, ale musíme se do něj pustit,“ řekl ministr práce a sociálních věcí ve vysílání CNN Prima NEWS.

Podle něj se od koronavirové pandemie zvýšil počet lidí pracujících na dohodu, kteří ale neodvádějí žádné pojistné na sociálním zabezpečení. „Dnes se přes dohody vyplácí přes 60 miliard korun ročně, přičemž zhruba ze dvou miliard korun je vypláceno pojistné. A ti lidé nebudou mít jednou důchody,“ řekl Jurečka.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vondráček: Jurečkova reakce mě nepřekvapuje. U pětikoalice už jsem zvyklý na všechno

Ministr bude do budoucna chtít konzultovat své kroky s opozicí. „Pracujeme na tom a budeme vystupovat s jasnou komunikací, abychom opatření vysvětlili. Lidí nad 50 let věku se změny týkat nebudou,“ sdělil Jurečka.

Jeho oponent v pořadu Partie Aleš Juchelka z hnutí ANO uvedl, že opoziční strany budou k reformě penzí přistupovat konstruktivně. „Důchodovou reformu děláme skutečně pro nás, nebavíme se o reformě pro současné padesátníky a starší. To je třeba neustále říkat. Píšou mi kvanta starobních důchodců, kteří si pletou valorizaci, která se jich týká, a u níž vláda jednala protiústavně, s penzijní reformou samotnou,“ dodal Juchelka.

Jurečka tento týden uvedl, že se v rámci reformy nechystá zvýšit věkovou hranici pro odchod do penze z 65 na 68 let, jak navrhují někteří experti. Podle něj by se při nástupu do důchodu měla zohledňovat délka života, odpracovaná doba či náročnost profese.

Důchod z veřejného systému tvoří v Česku kolem 95 procent příjmu seniorů. Odvody na penze jsou výrazně nižší než výdaje, letos by deficit mohl činit kolem 78 miliard korun. Experti navrhují ke zmírnění zadlužení mimo jiné zpomalit valorizace, omezit počet předčasných důchodů a zvyšovat postupně dál důchodový věk.

Život v Česku se prodlužuje a počet i podíl lidí nad 65 let podle statistiků roste. Loni měli muži naději na dožití 76,1 roku a ženy 81,9 roku. Lidí nad 65 let žilo v zemi 2,2 milionu, tvořili 21 procent obyvatel. Podle dřívějších plánů by člověk měl v penzi trávit zhruba čtvrtinu života. Povinná doba placení odvodů pro nárok na důchod trvá nyní 35 let. Dříve do důchodu bez krácení částky mohou odcházet horníci a záchranáři.

Tagy:
Marian Jurečka Terezie Tománková KDU-ČSL důchodová reforma ANO 2011 Aleš Juchelka Svoboda a přímá demokracie starobní důchod ministr práce a sociálních věcí České republiky