reklama

Na Silvestra až 10 tisíc nakažených denně, varuje epidemiolog. Babiš svolává vládu

Vývoj epidemie k 9. prosince
Zdroj: CNN Prima NEWS

Koronavirus v Česku opět nabírá na síle. Reprodukčnímu číslu 1,25 už se podle epidemiologů nevyhneme a směřujeme k 10 tisícům nakažených osob denně. K tomu by mělo dojít už na konci roku. Šéf epidemiologické skupiny Roman Chlíbek proto navrhuje, aby vláda rozhodla o přesunu do čtvrtého stupně PES. O tom bude ve čtvrtek ráno kabinet premiéra Andreje Babiše mimořádně jednat.

reklama

„Za včerejší den máme nárůst na 5 848 nových případů COVID-19. Je to nárůst, který odpovídá číslu R mezi 1,07–⁠1,1 a signál opětovné dynamiky epidemie. Je pravděpodobné, že dosáhneme reprodukčního čísla minimálně 1,25 v následujících dnech,“ uvedl na Twitteru šéf epidemiologické skupiny na ministerstvu zdravotnictví Roman Chlíbek.

Pro CNN Prima NEWS následně uvedl, že vládě doporučuje, aby se přešlo do vyššího stupně systému PES. „Za mě by se mělo přejít do 4. stupně,“ doplnil Chlíbek.

V tom se shoduje s dalšími odborníky. V první řadě se svými předchůdci na pozici hlavního vládního epidemiologa, kterými byli jak Roman Prymula, tak Rastislav Maďar.

Koncem roku 10 tisíc nakažených denně

Jeho slova ve středu dopoledne na zdravotním výboru před poslanci konkrétními čísly doplnil šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Podle grafu, jehož červená křivka reflektuje reprodukční číslo 1,2, by se Česko už na Silvestra dostalo k hodnotám 10 tisíc nakažených osob denně.
Podle grafu, jehož červená křivka reflektuje reprodukční číslo 1,2, by se Česko už na Silvestra dostalo k hodnotám 10 tisíc nakažených osob denně.

Prezentoval několik možností vývoje a podle křivky, která reflektuje právě reprodukční číslo 1,2, by se Česko už na Silvestra dostalo k hodnotám 10 tisíc nakažených osob denně. Dušek to nazývá krizovým scénářem.

Dušek: Radostný listopad je pryč

„Radostné obrázky z listopadu jsou pryč. Obávám se, že tak, jak je predikce, tak čísla budou vyšší,“ uvedl před poslanci Dušek s tím, že nárůst považuje za nevyhnutelný.

Sofistikovanou predikci ale podle svých slov bude schopen dát až po víkendu, až se v číslech plně projeví otevření restaurací a obchodů. „Pro mě je důležitý údaj, jak dynamicky porostou počty nakažených v rizikových skupinách,“ dodal. Aktuálně do nemocnic denně přichází 200 až 300 nově nakažených.

Nad rostoucími čísly bude ve čtvrtek ráno mimořádně debatovat i vláda a dá se očekávat, že vyhlásí přechod do čtvrtého stupně systému PES.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Historie

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Přinese současná vlna takzvaných ledových dnů pokoření národního mrazového rekordu z roku 1929? Na stanici Státního ústavu meteorologického v Litvínovicích u Českých Budějovic naměřil tehdy profesor Jaroslav Maňák minus 42,2 stupně Celsia. A zhruba ve stejnou chvíli v blízké Stropnici u Římova zmrzl vsedě u stolu jistý Tomáš Kubala. „Byl sousedy nalezen tak zmrzlý, že tvořil ledový rampouch,“ napsaly Lidové noviny.

Koronavirus

Švýcarům se nelíbí koronavirová opatření. V referendu chtějí omezit pravomoci vlády

Švýcarům se nelíbí koronavirová opatření. V referendu chtějí omezit pravomoci vlády

Ve Švýcarsku proběhne referendum, ve kterém se občané alpské země vyjádří, jestli vládu zbaví moci rozhodovat o zavádění tvrdých opatření proti šíření koronaviru. Organizátorům petice už se povedlo nasbírat potřebný počet podpisů. Pokud by se lidé vyslovili pro omezení vládních pravomocí, stalo by se Švýcarsko zřejmě první zemí světa, kde mohou občané přímo ovlivňovat zavádění koronavirových opatření, informuje web Financial Times.

Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí
Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením
Der Spiegel o Česku: Nemocnice na hraně kapacit, ale převážila hrdost miliardáře Babiše
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Tři nadané tanečnice přišly nečekaně o otce. Maminka Nikol se bojí, že ztratí i domov
Senioři čekali na rezervaci očkování marně. Hejtmani: Nemáme vakcíny, je to frustrující
Babiš navrhne Dzurillu na státní vyznamenání. Registrační systém prý funguje dobře
Další články
reklama
reklama