reklama

Na Silvestra až 10 tisíc nakažených denně, varuje epidemiolog. Babiš svolává vládu

Koronavirus v Česku opět nabírá na síle. Reprodukčnímu číslu 1,25 už se podle epidemiologů nevyhneme a směřujeme k 10 tisícům nakažených osob denně. K tomu by mělo dojít už na konci roku. Šéf epidemiologické skupiny Roman Chlíbek proto navrhuje, aby vláda rozhodla o přesunu do čtvrtého stupně PES. O tom bude ve čtvrtek ráno kabinet premiéra Andreje Babiše mimořádně jednat.

reklama

„Za včerejší den máme nárůst na 5 848 nových případů COVID-19. Je to nárůst, který odpovídá číslu R mezi 1,07–⁠1,1 a signál opětovné dynamiky epidemie. Je pravděpodobné, že dosáhneme reprodukčního čísla minimálně 1,25 v následujících dnech,“ uvedl na Twitteru šéf epidemiologické skupiny na ministerstvu zdravotnictví Roman Chlíbek.

Pro CNN Prima NEWS následně uvedl, že vládě doporučuje, aby se přešlo do vyššího stupně systému PES. „Za mě by se mělo přejít do 4. stupně,“ doplnil Chlíbek.

V tom se shoduje s dalšími odborníky. V první řadě se svými předchůdci na pozici hlavního vládního epidemiologa, kterými byli jak Roman Prymula, tak Rastislav Maďar.

Koncem roku 10 tisíc nakažených denně

Jeho slova ve středu dopoledne na zdravotním výboru před poslanci konkrétními čísly doplnil šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Prezentoval několik možností vývoje a podle křivky, která reflektuje právě reprodukční číslo 1,2, by se Česko už na Silvestra dostalo k hodnotám 10 tisíc nakažených osob denně. Dušek to nazývá krizovým scénářem.

Dušek: Radostný listopad je pryč

„Radostné obrázky z listopadu jsou pryč. Obávám se, že tak, jak je predikce, tak čísla budou vyšší,“ uvedl před poslanci Dušek s tím, že nárůst považuje za nevyhnutelný.

Sofistikovanou predikci ale podle svých slov bude schopen dát až po víkendu, až se v číslech plně projeví otevření restaurací a obchodů. „Pro mě je důležitý údaj, jak dynamicky porostou počty nakažených v rizikových skupinách,“ dodal. Aktuálně do nemocnic denně přichází 200 až 300 nově nakažených.

Nad rostoucími čísly bude ve čtvrtek ráno mimořádně debatovat i vláda a dá se očekávat, že vyhlásí přechod do čtvrtého stupně systému PES.

Tagy:
Sledujte ŽIVĚ speciál 360° s Marianem Jurečkou: Jaký má názor na Šlachtovo hnutí?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ speciál 360° s Marianem Jurečkou: Jaký má názor na Šlachtovo hnutí?

Jak vypadá soukromí českých vrcholných politiků? Co si o jejich působení myslí rodina či blízké okolí? A v čem sami politici spatřují své přednosti a slabiny? To vše poodhaluje speciální letní seriál 360° Pavlíny Wolfové. Dalším hostem rozhovorového speciálu bude předseda lidovců Marian Jurečka. Pořad můžete sledovat živě od 21:20 na CNN Prima NEWS nebo zde v článku.

Na Děčínsku udeřily silné bouřky. Voda natekla do sklepů, uvěznila i auto pod viaduktem

Bouře a déšť zaměstnávají od odpoledne hasiče v Děčíně, kteří za dvě hodiny vyjeli k více než 20 událostem. Voda natekla do sklepů na několika místech ve městě, v ulici U Koupaliště zatopila viadukt. V Boleticích nad Labem, části Děčína, spadly dva stromy na vozovku. Lidé nahlásili také vodu v panelovém domě. Na Twitteru to uvedl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

Kandidátku ČSSD na jihu Moravy opustilo 14 lidí, protestují proti dosazení Onderky

Aktualizováno

Kandidátní listinu ČSSD pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny na jihu Moravy v pondělí po jednání jihomoravské organizace opustilo 14 kandidátů, končí i volební manažer. Informaci potvrdil předseda jihomoravské ČSSD Břetislav Štefan. Důvodem je podle něj zásah vedení strany do kandidátky, kterou si jihomoravská organizace odhlasovala. Předseda ČSSD Jan Hamáček k tomu uvedl, že ho rezignace některých členů kandidátky mrzí a že si váží těch, kdo respektují finální podobu kandidátky, která podle něj vznikla v souladu s řády.

Nenávist mezi Izraelem a Íránem zapomenuta. Trenér Čechů Ginzburg předvedl pěkné gesto

Bylo to jen obyčejné potřesení rukou, ale v tomto případě znamenalo daleko více. Čeští basketbalisté vstoupili do olympijského turnaje výhrou nad Íránem (84:78). Tedy státem, který neuznává Izrael. A právě ze židovské země pochází Ronen Ginzburg, trenér Tomáše Satoranského a spol. Kouč spolu se svým íránským protějškem však ukázali, že se dokážou povznést nad politiku.

V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají

Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.

Dominance v souboji o bronz. Šermíř Choupenitch zajistil Česku druhou medaili

V pondělí to českým barvám začalo na olympiádě v Tokiu cinkat. Po stříbru Lukáše Rohana ve vodním slalomu získal další medaili fleretista Alexander Choupenitch. Napřed neuspěl v semifinále, nakonec se ale dočkal velkého úspěchu v souboji o bronz. Domácího Japonce Takahira Šikineho porazil 15:8 a získal po 113 letech první českou medaili ze šermu pod pěti kruhy.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama