reklama

Na Silvestra až 10 tisíc nakažených denně, varuje epidemiolog. Babiš svolává vládu

Koronavirus v Česku opět nabírá na síle. Reprodukčnímu číslu 1,25 už se podle epidemiologů nevyhneme a směřujeme k 10 tisícům nakažených osob denně. K tomu by mělo dojít už na konci roku. Šéf epidemiologické skupiny Roman Chlíbek proto navrhuje, aby vláda rozhodla o přesunu do čtvrtého stupně PES. O tom bude ve čtvrtek ráno kabinet premiéra Andreje Babiše mimořádně jednat.

reklama

„Za včerejší den máme nárůst na 5 848 nových případů COVID-19. Je to nárůst, který odpovídá číslu R mezi 1,07–⁠1,1 a signál opětovné dynamiky epidemie. Je pravděpodobné, že dosáhneme reprodukčního čísla minimálně 1,25 v následujících dnech,“ uvedl na Twitteru šéf epidemiologické skupiny na ministerstvu zdravotnictví Roman Chlíbek.

Pro CNN Prima NEWS následně uvedl, že vládě doporučuje, aby se přešlo do vyššího stupně systému PES. „Za mě by se mělo přejít do 4. stupně,“ doplnil Chlíbek.

V tom se shoduje s dalšími odborníky. V první řadě se svými předchůdci na pozici hlavního vládního epidemiologa, kterými byli jak Roman Prymula, tak Rastislav Maďar.

Koncem roku 10 tisíc nakažených denně

Jeho slova ve středu dopoledne na zdravotním výboru před poslanci konkrétními čísly doplnil šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Prezentoval několik možností vývoje a podle křivky, která reflektuje právě reprodukční číslo 1,2, by se Česko už na Silvestra dostalo k hodnotám 10 tisíc nakažených osob denně. Dušek to nazývá krizovým scénářem.

Dušek: Radostný listopad je pryč

„Radostné obrázky z listopadu jsou pryč. Obávám se, že tak, jak je predikce, tak čísla budou vyšší,“ uvedl před poslanci Dušek s tím, že nárůst považuje za nevyhnutelný.

Sofistikovanou predikci ale podle svých slov bude schopen dát až po víkendu, až se v číslech plně projeví otevření restaurací a obchodů. „Pro mě je důležitý údaj, jak dynamicky porostou počty nakažených v rizikových skupinách,“ dodal. Aktuálně do nemocnic denně přichází 200 až 300 nově nakažených.

Nad rostoucími čísly bude ve čtvrtek ráno mimořádně debatovat i vláda a dá se očekávat, že vyhlásí přechod do čtvrtého stupně systému PES.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy
Miloš Zeman

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

Sledujte ŽIVĚ brífink po jednání vlády kvůli covidu: Která opatření se zpřísní?
Vláda

Sledujte ŽIVĚ brífink po jednání vlády kvůli covidu: Která opatření se zpřísní?

Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) se ve středu odpoledne sešel na mimořádné schůzi, aby se zabýval zhoršující se epidemickou situací v Česku. Členové vlády už naznačili, že se zpřísní některá koronavirová opatření, a to například v oblasti školství i hromadných akcí. Tiskovou konferenci, která by měla začít v 15:30, můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Plyn o čtvrtinu zdraží i Pražská plynárenská. Nebude se to týkat všech zákazníků

Pražská plynárenská od 1. listopadu zdraží některým zákazníkům plyn v průměru o 24,6 procenta. Netýká se to klientů se zafixovanými cenami, naopak s ním musí počítat domácnosti a maloodběratelé, kteří nyní využívají základní ceník Standard. Firma zdražení odůvodnila nepříznivou situací na trhu. V tiskové zprávě to ve středu uvedl mluvčí firmy Miroslav Vránek.

reklama

Domácí zpravodajství

Okamura čelí exekuci. Novináře označil za mediální žumpu, k omluvě ho nedonutil ani soud

Předseda SPD a poslanec Tomio Okamura čelí exekuci. Neomluvil se Ústavu nezávislé žurnalistiky za to, že označil web HlídacíPes.org za podvodný a novináře nazval „mediální žumpou“, ačkoli mu to na jaře pravomocně nařídil pražský vrchní soud. Pokud Okamura nesplní soudem uloženou povinnost, může mu exekutor dát až stotisícovou pokutu. Šéf SPD s rozsudkem nesouhlasí.

Do konce roku zemřou na covid dva tisíce lidí, varuje Hořejší. Hostomský by rozvolňoval

Šíření covidu v Česku neustále zrychluje. V úterý přibylo 3 246 případů, podle imunologa Václava Hořejšího a biochemika Zdeňka Hostomského je ale potřeba sledovat zejména počty hospitalizovaných a zemřelých. Hostomský ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že nakažlivější variantě delta se stejně neubráníme. Hořejší očekává, že do konce roku zemřou na covid ještě dva tisíce lidí.

reklama