CNN Prima News Roman Chlíbek

Roman Chlíbek

Výpis příspěvků ke štítku „Roman Chlíbek“

Covidová vlna zrychluje, vláda nevylučuje znovuzavedení opatření. Vrátí se respirátory?

8. července 2022 21:02

Denní přírůstky nákazy koronavirem jsou nejvyšší za poslední dva a půl měsíce. V nemocnicích s covidem leží 262 osob, šestnáct z nich je ve vážném stavu. V Česku převažuje velmi nakažlivá subvarianta omikronu. Vrátí se některá opatření? Ministerstvo zdravotnictví to nevylučuje. Podle odborníků, které oslovili reportéři CNN Prima NEWS, však nové restrikce zatím nejsou potřeba.

Prymula: Opičí neštovice nejsou nový covid. Puchýře se ale dělají i na vnitřních orgánech

24. května 2022 23:48

Dosavadní informace o opičích neštovicích by mohly naznačovat to, že se nemoc nešíří komunitně. To je podle epidemiologa Romana Prymuly dobrá zpráva. Doufá, že virus nebude mít na svědomí další epidemii jako covid. V pořadu 360° však uvedl, že projevy nákazy mohou být dost nepříjemné. Puchýřky se totiž netvoří jen na kůži, ale i na vnitřních orgánech.

Očkujte uprchlíky, vyzývají odborníci. Z příchozích má vakcínu na covid pouze asi 30 %

29. března 2022 10:28

Migrační vlna z Ukrajiny způsobená ruskou agresí s sebou přináší zdravotní rizika do budoucna. Odborníci upozorňují na nízkou proočkovanost, a to nejen proti covidu, ale také vůči nemocem jako je například tuberkulóza. Povinná dětská očkování má podle odhadů odborníků asi polovina uprchlíků z Ukrajiny, očkováno proti nemoci COVID-19 je pak méně než 30 % běženců.

Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek

28. ledna 2022 20:39

Česko se potýká s rekordním počtem opakovaných nákaz koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví jich za čtvrtek eviduje přes 16 tisíc, což je nejvíc od začátku celé pandemie. Na vině je dle všeho vysoce nakažlivá varianta omikron. Podle odhadů resortu by reinfekcí mělo v následujících dnech přibývat. Podle vakcinologa Romana Chlíbka je nejlepší dosavadní ochranou kombinace očkování posilující dávkou a prodělání nemoci.

Válek prozradil, kdy se Česko může vrátit do normálu. S experty chystá strategii

27. ledna 2022 14:12

Ačkoliv řada lidí vyzývá vládu premiéra Petra Fialy (ODS) k tomu, aby zrušila většinu současných protiepidemických opatření, jako to udělali například Britové, podle kabinetu by to bylo předčasné. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ale potvrdil, že jeho tým o možném rozvolnění restrikcí často hovoří. Vláda už představila svou předpověď, kdy by „návrat k normálu“ mohl nastat.

Měli jste omikron? Vláda chystá nové opatření, výjimka z testů se má ale týkat jen někoho

26. ledna 2022 16:21

Prodělali jste omikron? Na měsíc se zřejmě vyhnete testům i karanténám. Ve středu večer by měla nová pravidla schválit vláda. Podle informací CNN Prima NEWS se ladí poslední detaily. Diskuze se vede o to, zda by mělo opatření platit i retrospektivně a zda se omikronem už znovu nakazit nemůžete. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je taková šance alespoň po dobu 30 dnů téměř nulová.

Válek představil nový tým, který má řešit pandemii. Jsou v něm i vojáci nebo kněz

6. ledna 2022 15:25

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) představil odborný tým, který mu bude pomáhat s řešením pandemie. Dál bude spoléhat na centrální řídící tým, jehož součástí jsou zástupci armády, i na data Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Anticovid tým odborníků vedený vakcinologem Romanem Chlíbkem, který koalice Spolu vytvořila už před volbami, se přeměnil v Národní institut pro zvládání pandemie (NIZP).