CNN Prima News Roman Chlíbek

Roman Chlíbek

Výpis příspěvků ke štítku „Roman Chlíbek“

Nakažených je násobně víc, než ukazují testy, varují experti. Jaké jsou příznaky covidu?

Respirační onemocnění jsou na vzestupu a tento trend bude pokračovat, uvedl na sociální síti X generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Nárůst počtu případů očekávají také epidemiolog Roman Prymula a předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. Prymula podotkl, že počet nakažených koronavirem je v současnosti několikanásobně vyšší, než ukazuje testování. Podívejte se, jaké jsou příznaky chřipky a koronaviru a komu hrozí takzvaný postcovidový syndrom.

Deprese, únava a potíže s pamětí. Následky covidu mohou trvat i několik let, varují experti

Pacienti s onemocněním COVID-19 už neplní nemocnice tak, jako v minulé sezóně. Řada případů má mírnější průběh, který se zas tolik neliší od chřipky. Na rozdíl od ní se ale po onemocnění covidem mohou lidé dlouhodobě potýkat s komplikacemi známými pod označením postcovidový syndrom. Týkat se mohou každého, kdo se nakazil covidem bez ohledu na průběh nemoci, a trvat i několik let. Co vše může být následkem prodělaného onemocnění?

Covid v Česku znovu nabírá na síle. Nechte se očkovat další dávkou, vyzývá ministr Válek

Počet případů nakažených covidem v České republice přibývá, na pondělní tiskové konferenci to potvrdil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Vyzval proto občany, aby zvážili naočkování se další dávkou vakcíny, ideálně i vakcínou proti chřipce. Ta podle ministra rovněž začíná nabírat na síle. Týká se to především rizikových skupin. Přetížení nemocnic zatím podle něj nehrozí, jelikož počty hospitalizovaných prozatím nerostou.

Podzimní vlna covidu je v Česku. Chystá ministr Válek mimořádná opatření?

Podzimní covidová vlna nabírá ve světě znovu na síle a řada států již přijímá potřebná opatření. Počty nakažených od minulého týdne rapidně rostou také v České republice, z toho důvodu svolal ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na pondělí tiskovou konferenci k epidemiologické situaci. Zda ministerstvo přijme nějaká opatření proti šíření nemoci, můžete sledovat živě v tomto článku. Tisková konference je naplánovaná na 13:15.

Cvičení na mobilizaci? Nic o tom nevíme, vzkázali lékaři. Expert popsal, jak proces funguje

Vyděšení lidé, vyhrocené diskuze na sociálních sítích a zmatení lékaři. Dopis informující o chystaném mobilizačním cvičení vyvolal rozruch. Podle Armády ČR ovšem zbytečný – jedná se o každoroční zkoušku připravenosti, letos ovšem s tím rozdílem, že se do procesu zapojí všechny kraje současně. Redakcí oslovení praktici sdělili, že o možnosti absolvovat mobilizačního školení v minulosti nedostali žádný dopis, o to více byli nyní překvapeni. „Dělám praktického lékaře 20 let a nikdo mě ohledně školení nikdy neoslovil,“ konstatovali jeden z nich pro CNN Prima NEWS. Jiní vysvětlili, jak celý proces probíhá a proč by se lidé neměli bát „odvedení na frontu“.

Jedna vakcína na covid i chřipku bude už příští rok. Chlíbek upozorňuje i na přeočkování

Očkování proti covidu bude podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka zřejmě potřeba každý rok před očekávanou sezonou. V roce 2023 by už mohla být dostupná kombinovaná vakcína proti koronaviru a chřipce, řekl. Očkovat se v ČR začalo před dvěma lety 27. prosince, dosud vakcinaci podstoupilo asi 65 procent populace. V současné době se podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Ondřeje Jakoba vyjednává o rozložení již objednaných dodávek vakcín, které mají do ČR přijít příští rok, do více let.

Covidová vlna zrychluje, vláda nevylučuje znovuzavedení opatření. Vrátí se respirátory?

Denní přírůstky nákazy koronavirem jsou nejvyšší za poslední dva a půl měsíce. V nemocnicích s covidem leží 262 osob, šestnáct z nich je ve vážném stavu. V Česku převažuje velmi nakažlivá subvarianta omikronu. Vrátí se některá opatření? Ministerstvo zdravotnictví to nevylučuje. Podle odborníků, které oslovili reportéři CNN Prima NEWS, však nové restrikce zatím nejsou potřeba.

Prymula: Opičí neštovice nejsou nový covid. Puchýře se ale dělají i na vnitřních orgánech

Dosavadní informace o opičích neštovicích by mohly naznačovat to, že se nemoc nešíří komunitně. To je podle epidemiologa Romana Prymuly dobrá zpráva. Doufá, že virus nebude mít na svědomí další epidemii jako covid. V pořadu 360° však uvedl, že projevy nákazy mohou být dost nepříjemné. Puchýřky se totiž netvoří jen na kůži, ale i na vnitřních orgánech.