CNN Prima News Ladislav Dušek

Ladislav Dušek

Výpis příspěvků ke štítku „Ladislav Dušek“

Počty nakažených covidem rostou. Primář Dlouhý poradil, kdo by se měl nechat jít testovat

Počty nakažených covidem v Česku rostou – podle odborníků již odstartovala podzimní vlna. Denně přibývají stovky infikovaných a v nemocnicích se plní lůžka. Podle přednosty Kliniky infekčních chorob FN Brno Petra Husy stojí za zvýšeným počtem nakažených především návrat dětí do škol. Senioři, lidé dlouhodobě nemocní či s podlomenou imunitou by se v případě potíží měli nechat testovat, aby se rychle dostali k antivirovým lékům, podotkl ve vysílání pořadu 360° primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý.

Škodí opakovaná nákaza covidem? Hrozí poruchy ledvin, plic či srdce, tvrdí nová studie

Opakované nakažení covidem zvyšuje riziko, že bude člověk později čelit novým a někdy i trvalým zdravotním problémům. Vyplývá to z první dosud nerecenzované studie, která se zdravotními riziky násobného prodělání nemoci zabývala. Reinfekce se přitom například v České republice pohybují během současné covidové vlny kolem 25 až 27 procent z denních přírůstku nakažených. Někteří odborníci však upozorňují, že výsledky studie nelze vztahovat na celkovou populaci.

Mění se covidová vlna v tsunami? Podle dřívějších systémů už bychom byli v lockdownu

Aktuální letní covidová vlna začíná být opravdu vážná. V českých nemocnicích s koronavirem leží už více než tisíc hospitalizovaných, přesto lze při pohledu na nynější protiepidemická opatření nabýt dojmu, že nás žádný covid netrápí. Během minulých vln se přitom při podobných číslech již zaváděly přísné restrikce. Jak by tedy na současná čísla reagoval například systém PES exministra Jana Blatného či „balíčky“ jeho nástupce Petra Arenbergera?

Množství nakažených poletí vzhůru, varují odborníci. Co nová vlna covidu způsobí?

Česká republika se poprvé v období pandemie potýká s bezprecedentní letní covidovou vlnou. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška budou čísla nakažených stoupat ještě týden či dva. Roste zároveň počet hospitalizací s covidem, přesto Dušek ubezpečuje, že vážně nemocných „není příliš“. Biochemik Jan Konvalinka však varuje před podceněním nových mutací omikronu.

Covidová vlna zrychluje, vláda nevylučuje znovuzavedení opatření. Vrátí se respirátory?

Denní přírůstky nákazy koronavirem jsou nejvyšší za poslední dva a půl měsíce. V nemocnicích s covidem leží 262 osob, šestnáct z nich je ve vážném stavu. V Česku převažuje velmi nakažlivá subvarianta omikronu. Vrátí se některá opatření? Ministerstvo zdravotnictví to nevylučuje. Podle odborníků, které oslovili reportéři CNN Prima NEWS, však nové restrikce zatím nejsou potřeba.

Českem se šíří nová zákeřnější covidová varianta. Počty nakažených opět výrazně rostou

Počty případů koronaviru v Česku rostou třetí týden v řadě, tempo nárůstu zrychluje. V uplynulých sedmi dnech evidují statistiky ministerstva zdravotnictví téměř 3 300 nových případů covidu, v mezitýdenním srovnání zhruba o 1 100 víc. Třetí týden po sobě se tak zvýšilo i incidenční číslo, na 100 tisíc obyvatel nyní připadá 31 nakažených, před týdnem to bylo 20. Za nárůstem počtu nových případů je nakažlivější varianta BA.5, která postupně vytěsňuje omikron.

Kde se více očkovalo, tam se méně umíralo, ukazují data ze světa. Jak je na tom Česko?

Země, ve kterých se lidé nechali více proočkovat vůči nemoci COVID-19, zaznamenaly v průměru menší počet zemřelých v souvislosti s koronavirem, ukazují data. Čeští odborníci si pochvalují, že se především loni povedlo masivně proočkovat rizikové skupiny před příchodem podzimní vlny varianty delta. Úřady však upozorňují, že další přeočkování bude zřejmě nutné na podzim.

Podzimní vlna covidu je nevyhnutelná, varuje Válek. Od kdy se bude očkovat čtvrtou dávkou?

Češi se musí připravit na další podzimní vlnu covidu, upozornil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Jeho rezort proto připravuje strategii dalšího očkování a možných opatření, která by mohla začít platit. Ministr zároveň doufá, že bude také na podzim stále převládat méně závažnější varianta omikron. Válek však předpokládá, že v budoucnu můžeme očekávat znovu také závažnější mutace covidu, proto bude podle něj nutné se pravidelně nechat přeočkovat.