
Zákaz potratů v Česku? Šlo by o návrat do středověku, nedopustíme to, slibují poslanci
Počty případů koronaviru v Česku rostou třetí týden v řadě, tempo nárůstu zrychluje. V uplynulých sedmi dnech evidují statistiky ministerstva zdravotnictví téměř 3 300 nových případů covidu, v mezitýdenním srovnání zhruba o 1 100 víc. Třetí týden po sobě se tak zvýšilo i incidenční číslo, na 100 tisíc obyvatel nyní připadá 31 nakažených, před týdnem to bylo 20. Za nárůstem počtu nových případů je nakažlivější varianta BA.5, která postupně vytěsňuje omikron.
Počty nakažených nemocí COVID-19 v České republice znovu mírně stoupají navzdory tomu, že počet provedených testů neustále mírně klesá. Mohou za to pravděpodobně nakažlivější varianty omikronu BA.4 a BA.5. Zkušenosti s těmito variantami ze zahraničí naznačují, jak by mohla případná nová vlna vypadat.
Takhle nízká čísla nově nakažených koronavirem neevidovala Česká republika od léta 2020. Jenže má to jeden velký háček. Kvůli konci pandemické pohotovosti došlo ke zrušení jednoho PCR testu měsíčně zdarma, a tak výrazně ubylo testovaných. Odborníci proto varují před podceněním podzimní vlny.
Pokud jde o covid, nikdo nepochybuje, že nás čeká poklidné léto. Přesto již z nejvyšších míst zaznívají obavy, že na podzim by se mohla pandemická vlna vrátit. Ministerstvo zdravotnictví proto připravuje sérii opatření, která by po létě mohla vstoupit v platnost. Mnohé již naznačil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
Země, ve kterých se lidé nechali více proočkovat vůči nemoci COVID-19, zaznamenaly v průměru menší počet zemřelých v souvislosti s koronavirem, ukazují data. Čeští odborníci si pochvalují, že se především loni povedlo masivně proočkovat rizikové skupiny před příchodem podzimní vlny varianty delta. Úřady však upozorňují, že další přeočkování bude zřejmě nutné na podzim.
Češi se musí připravit na další podzimní vlnu covidu, upozornil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Jeho rezort proto připravuje strategii dalšího očkování a možných opatření, která by mohla začít platit. Ministr zároveň doufá, že bude také na podzim stále převládat méně závažnější varianta omikron. Válek však předpokládá, že v budoucnu můžeme očekávat znovu také závažnější mutace covidu, proto bude podle něj nutné se pravidelně nechat přeočkovat.
Důkazem o prodělání covidu bude nově u lidí s příznaky i pozitivní antigenní (AG) test. Ministerstvo zdravotnictví od středy ruší část mimořádného opatření z března loňského roku, kde bylo povinné potvrzení pozitivního výsledku antigenního testu dalším PCR testem.
Počty nově nakažených covidem letí v některých západních státech Evropské unie stále nahoru, Česko však nadále nástupu druhé omikronové vlny na první pohled odolává, situace však může být v reálu horší vzhledem k nízkému počtu provedených testů. Pozitivním údajem však je, že již nedochází k zahlcování nemocnic.
V pátek testy potvrdily 7 630 nových případů covidu, to je o 1 083 méně než ve stejný den minulého týdne. Stejně jako v předchozích dnech současně s počty nakažených ubývá i provedených testů. Počet hospitalizovaných klesl před víkendem pod 2 000. Podle aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví bylo v nemocnicích poslední pracovní den tohoto týdne 1 958 pacientů s covidem, nejméně za poslední dva měsíce.
Další omikronová vlna v Česku začíná pomalu nabírat na síle, počet provedených PCR testů naopak ustavičně klesá. Okolní státy jako Rakousko či Německo hlásí obrovské nárůsty počtu nově nakažených a zpřísňují opatření, oproti tomu v Česku stále více převládá představa, že se již covidem nemusíme zabývat. Ve společnosti však může být více případů covidu, než úřady oficiálně evidují.
Epidemie covidu druhý den v řadě mírně zpomalila. Ve čtvrtek v ČR přibylo 8 163 potvrzených případů, nejméně ve všední den za dva týdny. Rozdíly ale nejsou výrazné, minulý čtvrtek bylo nově nakažených jen o 75 více. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
V Česku ve středu přibylo 8 559 potvrzených případů koronaviru. Po třech dnech růstu je to mezitýdenní pokles, minulou středu bylo nových případů více než 9 000. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.