reklama

Rouškovné není předvolební dáreček voličům. Jsem předmětem útoků, postěžovala si Maláčová

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) odmítla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS, že by jednorázový příspěvek důchodcům byl předvolebním dárečkem voličům. To totiž zaznívá od kritiků a opozice. Podle ministryně je také potřeba udělat důchodovou reformu, protože mnoho lidí, kteří celý život pracovali, neprožívá důstojné stáří.

reklama

Moderátorka Marie Bastlová se svého hosta ptala, kde na jednorázový příspěvek ve výši šest tisíc korun, o kterém mluví vláda a jehož definitivní podobu hodlá odpoledne oznámit, stát vezme. Maláčová už dříve podobnou otázku označila za plytkou a hloupou. V odpovědi v pořadu CNN Prima NEWS ale nakonec ministryně byla konkrétnější.

K tématu

„Řekla jsem, že otázka, kde na to vezmeme peníze, je plytká a hloupá, protože ta otázka je komplexnější. Já se ptám, jak je možné, že neexistuje základní spravedlnost v naší zemi v tom smyslu, že pokud lidé poctivě pracují, tak nemají slušné mzdy, za které se dá vyžít. A pokud někdo celý život pracoval, tak nemá spravedlivý důchod, za který se dá strávit důstojné stáří. Pokud si tuto otázku položíme, tak musíme dospět k tomu, že potřebujeme důchodovou reformu, která není na jednu větu,“ uvedla Maláčová v pořadu K věci.

Po naléhání moderátorky Bastlové, odkud bude jednorázový příspěvek pro seniory financován, ministryně Maláčová pokračovala. „Kde na rouškovné vezmeme? Ze státního rozpočtu a měli bychom šetřit na provozu. V rezervě máme zhruba 100 miliard korun,“ řekla Jana Maláčová. „Takže z rezervy?“ tázala se Marie Bastlová. „Ano,“ odvětila ministryně. Znovu zopakovala, že stát potřebuje důchodovou reformu. Právě tu slibuje její resort na podzim předložit.

Částka šesti tisíc korun podle ní vznikla i ze zjištění, že za méně než 500 korun denně se nedá přežít. „Takže jsme vzali tu pětistovku a od toho se odvíjela pomoc pro OSVČ, ošetřovné či kompenzace jednatelům malých s. r. o.,“ řekla Maláčová.

Ministryně dále odmítla, že by návrh na příspěvek seniorům spolu s jejím návrhem na snížení platů ústavních činitelů byly populistické. „Do jakéhokoli pořadu jdu, jsem předmětem útoků a obviňování z populismu,“ postěžovala si na závěr pořadu ministryně.

Rozhovor Marie Bastlové s Janou Maláčovou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

K tématu

K tématu

Tagy: Jana Maláčová Marie Bastlová důchody K věci vláda koronavirus zvýšení důchodů rouškovné

Další hlavní zprávy

Andrej Babiš

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Čísla jsou katastrofální, vždyť jsme vám říkali, že je třeba omezit kontakty, podivuje se premiér Andrej Babiš a nechápe, proč to lidé nechápou, chodí ven a vládní nařízení nedodržují. Ve svém nedělním videu Čau lidi apeloval na to, aby Češi nařízení „proboha“ už začali respektovat. Zároveň během dne on i ministr Roman Prymula uvedli, že pokud se čísla do úterý nezlepší, přijde další fáze zpřísnění.

Politika

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

Kauza ministra zdravotnictví Romana Prymuly nachytaného v hospodě a bez roušky zdá se být jednou z nejvýbušnějších v naší politice za poslední léta. Na první pohled to opravdu vypadá děsivě. Ministr „prudí“ celé Česko se zákazem shlukování, zavírá školy (a hází nám děti na krk), zakazuje nám zajít si na pivo. A sám si užívá bezrouškových slastí života. Pojďme ale zkusit na chvíli zklidnit vášně.

reklama
Lidé dál ignorují vládní nařízení. V pražské Troji se jich sešly zástupy
Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu
reklama
reklama
Hampl: Vláda mrtvých a dluhů. Je to epidemie papalášství, nešetřil Babiše ekonom

Partie

Domácí zpravodajství

Prymula: Dotace pro dceru přišla v době, kdy jsem ve vládě nebyl
Sedmiletá Češka je jediná na světě se vzácným svalovým onemocněním. Léčba neexistuje
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Další články
reklama
reklama