reklama

Rouškovné 6 000 korun se nám líbí, ale oželíme ho, vzkazují důchodci Babišovi

Rouškovné se nám líbí, ale nutně ho nepotřebujeme, shodují se senioři napříč Českem, které CNN Prima NEWS oslovila. Jde podle nich jen o předvolení dárečky, rozhazování peněz a další zadlužování státu. Vláda by se podle nich měla spíše zaměřit na celkovou důchodovou reformu a nezadlužovat jejich děti a vnoučata. Rouškovného se týkala i čtvrteční večerní schůzka premiéra Andreje Babiše (ANO) s místopředsedou vlády Janem Hamáčkem. Výsledek jednání by měl být oznámen na tiskové konferenci v pátek.

reklama
Vidím, jak rozdávají peníze, ale ptám se, kdo to bude platit.

„Jsem starobní důchodkyně, takže mně se to líbí, ale z hlediska ekonomiky si nemyslím, že je to dobrá věc. Vládě bych spíše řekla, peníze nám nedávejte,“ řekla CNN Prima NEWS důchodkyně z Prahy.

„Tohle se mi nelíbí. Spíš bych chtěla, aby nám přidali ne jednorázově, ale dlouhodobě třeba 1 000 korun a pracovali na důchodové reformě,“ doplňuje další penzistka z Prahy 10.

Chudáci naše děti

„Pokud by to takto bylo, tak to oželím. Vidím, jak rozdávají peníze, ale ptám se, kdo to bude platit. Mladí lidé budou chudáci a splácet to budou ještě jejich děti,“ nešetří kritikou ani další oslovený penzista.

Zdaleka se ale nejedná pouze o postoje penzistů v hlavním městě. Podobně se k tomu staví i oslovení důchodci na Liberecku, Vysočině nebo na Plzeňsku.

Jsou to volební triky. Moc bych to nebral. Stejně to lidem nepomůže.

„Jsou to volební triky. Moc bych to nebral. Stejně to lidem nepomůže. Je to takový úplatek pro důchodce, aby přišli k volbám. To se normálně nedává,“ pokračuje oslovený muž z Vysočiny s tím, že pokud chce vláda skutečně přidat, mělo by to být například nad rámec zákonné valorizace.

„Víme, že budeme zadlužení a přesto dělá vláda tyto kroky. Mně se to nelíbí. My jsme během krize vlastně o nic nepřišli. Peníze jsme dostávali pořád stejné,“ doplňuje další seniorka z Liberecka.

I přesto ale řada důchodců krok vítá. Předchozí vlády na ně podle jejich slov moc nemyslely. „Je to jedna z mála politických garnitur od revoluce, která si vzpomněla na důchodce,“ uvádí penzista ze stejného kraje.

O tom, že se vláda chystá dát důchodcům jednorázový bonus pět nebo šest tisíc korun, informoval minulý týden premiér Andrej Babiš. Následně se přidala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Ta by chtěla vyplatit penzistům jako rouškovné plných šest tisíc korun.

Premiér Babiš za hlavní důvod považuje to, že důchodci zažívali stres a měli to v začátku pandemie koronaviru těžké.

Schillerová chce méně

O tom, kdy by to mělo být, jestli se budou peníze vyplácet jednorázově, nebo v měsíčních splátkách, ale stále ještě není jasno. Do debaty zasáhla i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), podle které je šest tisíc korun moc velký zásah do rozpočtu.

„Podpořím nějaké navýšení, ale samozřejmě se spíše kloním k nižší částce. Čím méně, tím lépe,“ prohlásila začátkem týdne.

Jasno o navýšení by mohlo být už v pátek odpoledne, na kdy je ohlášena tisková konference k výsledkům čtvrteční schůzky mezi premiérem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem.

Pokud by vláda každému seniorovi v Česku opravdu dala šest tisíc korun nad rámec zákonné valorizace, stát by to mohlo vyjít až na 17 miliard korun.

Pouze zákonná valorizace by od příštího roku zvýšila měsíční částky u důchodů zhruba o 840 korun. Původně se debatovalo mezi politiky o navýšení valorizace. To by se ale v případě jednorázového příspěvku už stát nemělo. Průměrný starobní důchod byl koncem března 14 397 korun.

K tématu

Další hlavní zprávy

Andrej Babiš

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Čísla jsou katastrofální, vždyť jsme vám říkali, že je třeba omezit kontakty, podivuje se premiér Andrej Babiš a nechápe, proč to lidé nechápou, chodí ven a vládní nařízení nedodržují. Ve svém nedělním videu Čau lidi apeloval na to, aby Češi nařízení „proboha“ už začali respektovat. Zároveň během dne on i ministr Roman Prymula uvedli, že pokud se čísla do úterý nezlepší, přijde další fáze zpřísnění.

Politika

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

Kauza ministra zdravotnictví Romana Prymuly nachytaného v hospodě a bez roušky zdá se být jednou z nejvýbušnějších v naší politice za poslední léta. Na první pohled to opravdu vypadá děsivě. Ministr „prudí“ celé Česko se zákazem shlukování, zavírá školy (a hází nám děti na krk), zakazuje nám zajít si na pivo. A sám si užívá bezrouškových slastí života. Pojďme ale zkusit na chvíli zklidnit vášně.

reklama
Lidé dál ignorují vládní nařízení. V pražské Troji se jich sešly zástupy
Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu
reklama
reklama
Hampl: Vláda mrtvých a dluhů. Je to epidemie papalášství, nešetřil Babiše ekonom

Partie

Domácí zpravodajství

Prymula: Dotace pro dceru přišla v době, kdy jsem ve vládě nebyl
Sedmiletá Češka je jediná na světě se vzácným svalovým onemocněním. Léčba neexistuje
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Další články
reklama
reklama